Popularne

Artykuł

Internet

Jak powstaje nowoczesna sieć światłowodowa?

Jak powstaje nowoczesna sieć światłowodowa?

W obecnych czasach coraz częściej korzystamy z nowoczesnych i użytecznych rozwiązań. Jednym z nich jest światłowód, który szybko i bez zakłóceń pozwala połączyć się z internetem. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć i dlaczego warto mieć go w swoim domu.

Co to jest światłowód?

Światłowód to przewód, który przesyła dane sieci za pomocą fali świetlnej. Wykonany jest z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych. W środku przewodu, który ma średnicę kilku mikronów, znajdują się cienki rdzeń. Jest on okryty tzw. płaszczem. Dzięki niemu odbijana wewnątrz przewodu fala świetna nie traci swojej intensywności. Dlatego właśnie światłowód jest niezawodny i działa w błyskawicznym tempie, bo aż z prędkością do kilku terabitów na sekundę. To nowoczesny i funkcjonalny sposób na szybki internet w domu czy biurze.

Jak powstaje sieć światłowodowa?

Budową nowoczesnej światłowodowej sieci dostępowej zajmuje się dostawca NEXERA. Cały proces dzieli się na cztery etapy.

Pierwszy etap instalacji światłowodu obejmuje projektowanie. Specjaliści NEXERY opracowują plan sieci na danym obszarze i potwierdzają adresy wybrane do projektu.  Następnie zbiera podpisy mieszkańców ze zgodą na budowę.

Jeśli wszystkie zgody zostały podpisane jednomyślnie, rozpoczyna się drugi etap: budowa sieci światłowodowej. Od tego momentu usługa może być dostępna w ciągu kolejnych 9 miesięcy.  Pamiętaj jednak, że sieć jest gotowa dopiero wtedy, gdy we wszystkich adresach w danym obszarze zostały ukończone prace budowlane.

Trzecim etapem jest testowanie i ewidencjonowanie sieci światłowodowej. Zanim zostanie uruchomiona, trzeba ją jeszcze sprawdzić. Ważna jest tutaj jakość sieci. Należy się jeszcze upewnić, czy infrastruktura została zbudowana według wytycznych – w tym celu przeprowadza się dodatkowe pomiary. Specjaliści z NEXERA, zanim udostępnią światłowód mieszkańcom, dokładnie weryfikują wszystkie poprzednie procesy budowy. Infrastruktura musi spełniać najwyższe standardy, dopiero wtedy zostanie dopuszczona do użytku.

Ostatni etap obejmuje podłączenie do usługi prywatnych odbiorców. Każdy zainteresowany ofertą internetu światłowodowego może skorzystać z mapy dostępności NEXERY i wybrać jednego z operatorów detalicznych. Wystarczy umówić się z wybranym dostawcą na budowę przyłącza i określić termin uruchomienia usługi.

Czym wyróżnia się sieć światłowodowa?

Sieć światłowodowa ma przede wszystkim stałą prędkość transferu, bez zakłóceń nawet podczas podłączenia kilku urządzeń jednocześnie. Co więcej, światłowód jest odporny na zakłócenia zewnętrzne, np. działające urządzenia elektroniczne, dekodery, odtwarzacze multimedialne czy nawet grube ściany. Dzięki temu ma również bardzo niski ping. To znaczy, że internet jest szybki, bezawaryjny i bez opóźnień.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *