Popularne

Artykuł

IT

Porównanie serwerów DELL na rok 2022 – jaki sprzęt wybrać?

Porównanie serwerów DELL na rok 2022 – jaki sprzęt wybrać?

Serwer jest urządzeniem bardzo pożytecznym oraz niezbędnym szczególnie w firmach i pomieszczeniach z dużą liczbą powiązanych ze sobą jednostek centralnych. Jego rola jest wtedy kluczowa, a opiera się ona na udostępnianiu i możliwości zapisu wszystkich danych, tworzonych przez jego użytkowników.

Większość serwerów fizycznych jest wyposażonych również w funkcje, których nie posiada standardowe oprogramowanie komputerowe. Wspominamy o tym, ponieważ ze zwykłego komputera także jesteśmy w stanie zrobić serwer. Jest to jednak mało opłacalne rozwiązanie, nie gwarantujące żadnego bezpieczeństwa, a także skutkujące wysokimi kosztami eksploatacji.

Poniżej zestawimy ze sobą kilka serwerów producenta DELL, co ma na celu porównanie ich parametrów oraz stosunku jakości do ceny.

Jakie serwery weźmiemy pod uwagę?

Do całego zestawienia dołączyliśmy trzy serwery firmy DELL. Każdy z nich posiada taką samą budowę, a mianowicie Rack. Tego typu urządzenia są traktowane jako uniwersalne, ponieważ możemy używać ich zarówno w mniejszych przedsiębiorstwach, jak i ogromnych korporacjach. Ich plusem jest niezajmowanie zbyt dużej powierzchni, a to ze względu na konieczność umieszczenia ich w przeznaczonych do tego szafach. Wielkość szafy rackowej wybiera się w zależności od tego, ile serwerów potrzebujemy.

Wybrane modele jednostek serwerowych to:

  1. Dell *R240 E-2124 16GB 1x1TB H330 NoDVD 3Y
  2. Dell K/PE R340 4×3.5 E-2224 480GB WS19E
  3. Dell K/PE R440 4×3.5 Xeon 4208 480GB WS19S

Na wstępie zaznaczymy, że każdy z trzech wyżej wymienionych modeli znacznie różni się od siebie ceną. Zestawienie rozpoczyna się od najtańszego, a kończy na najdroższym sprzęcie.

Czym kierujemy się w przypadku doboru serwera?

Mogłoby się wydawać, że przy wyborze serwera kierujemy się tymi samymi parametrami, co w przypadku komputera. Musimy jednak zauważyć, że serwery pracują dla wielu użytkowników wykonujących poszczególne procesy. Dobór serwera o odpowiedniej specyfikacji musi więc w pełni sprostać ich oczekiwaniom.

Najistotniejszym elementem jest liczba rdzeni procesora. To ona odpowiada za sprawność całej sieci w momencie wzmożonego użytkowania. Najtańsza pozycja posiada dedykowany dla serwerów procesor wyposażony w cztery rdzenie o taktowaniu 3,3GHz i 8MB pamięci cache. Ta sama sytuacja tyczy się modelu R340. Najdroższy z powyższego zestawienia serwer Dell Rack wyposażony jest w Intel Xeon Silver 4208, co daje mu liczbę rdzeni w wysokości 8, a także 11MB pamięci cache.

Niemniej ważny jest dysk twardy oraz ilość pamięci RAM o jak najwyższej klasie szybkości pamięci. Model R440 znów może pochwalić się posiadaniem najlepszego z dysków twardych, a mianowicie dysku SSD o pojemności 480GB. Możliwa jest oczywiście wymiana podzespołu na taki o większej pojemności. To samo tyczy się także pamięci ulotnej. Pozostałe dwa serwery posiadają dyski o większych bądź równych pojemnościach, ale typu HDD, przez co wykonywanie operacji będzie schodziło dużo wolniej. W kwestii RAMu, wszędzie posiadamy zainstalowane 16GB z możliwością dołączenia 64GB lub 512GB.

Podsumowanie

Oczywiście, parametry i typ serwera wybieramy głównie w zależności od zapotrzebowania. Nie ma sensu wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy na urządzenie, które ma posłużyć nam do wysyłania poczty. Inaczej jest w przypadku chęci stworzenia serwera plików, gdzie rotacja danymi o znacznie większych rozmiarach będzie na porządku dziennym.

Odpowiadając na pytanie, czy cena serwera jest zależna od jego jakości – stwierdzamy, że jak najbardziej. Widać to na powyższych trzech przykładach, gdzie faktycznie najtańszy osprzęt na tle najdroższego pokazał się z nienajlepszej strony.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *