Rzucanie się z motyką na słońce nie popłaca. Podobnie jak rzucanie się na social media bez planu działania. Myślisz, że Twoja konkurencja robi wszystko „na spontanie”? Zapewniamy Cię, że tak nie jest. Dowiedz się, jak stworzyć strategię działań w social mediach, zanim popełnisz jakiś błąd.
Analiza SWOT
Ha! Wydawało Ci się, że analiza SWOT pojawia się tylko podczas tworzenia strategii dla działań marki, a nie ma nic wspólnego z social mediami? No cóż, tak nie jest. Każda strategia, także sposobu na prowadzenie social media, opiera się na określeniu słabych i mocnych stron marki w danym środowisku, a także możliwości, które przed Tobą stoją i zagrożeń, które mogą utrudnić Ci działanie. Pamiętaj, że analiza SWOT działa najlepiej, gdy robi się ją w dużej grupie. Być może Twoje podejście do marki nie jest wystarczająco obiektywne, by stworzyć samodzielnie wyczerpującą, dokładną analizę SWOT. Im więcej głów, tym lepiej.
Stworzenie persony
Zanim zaczniesz komunikować się w social mediach, musisz dowiedzieć się, do kogo będziesz mówić. Grupa docelowa nie może być jednak określona „na oko” – każdy może powiedzieć, że chce komunikować się z osobami w przedziale wiekowym od 25 do 50 lat, mieszkających w dużych i wielkich miastach, które ukończyły szkoły średnie i wyższe. To za mało – taka grupa będzie zbyt szeroka, by móc rzeczywiście dotrzeć do osób, które są naprawdę zainteresowane Twoją marką. Dlatego konieczne jest stworzenie persony – modelowej osoby, która jest klientem docelowym. Określ jej wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, ale także zainteresowania, a nawet pasje i lęki. Im więcej o niej wiesz, tym lepszą komunikację w SM wprowadzisz.
Wybór celu działania
Po co w ogóle jesteś w social mediach? To pytanie marki zadają sobie rzadko, myśląc głównie o tym, że dzięki mediom społecznościowym mogą zwiększyć sprzedaż swoich produktów. To jednak tylko jeden z celów. Być może zależy Ci na polepszeniu komunikacji z grupą odbiorców bądź zmianie wizerunku. Jakikolwiek cel stoi przed Twoją marką, działania w social mediach muszą to odzwierciedlać.
Budżet i harmonogram działań
Każda strategia musi zakładać budżet oraz plan działania, a także założenia, które umożliwiają mierzenie osiągnięć. Owszem, social media możesz prowadzić za darmo, jednak nie jest to zbyt dobra strategia. Przede wszystkim bez korzystania z reklam nie uda Ci się dotrzeć do grupy odbiorczej tak efektywnie, jak możesz tego oczekiwać. Niestety – platformy social mediowe, przede wszystkim Facebook, ucinają zasięgi i utrudniają komunikację marek z odbiorcami. Płatne posty są zatem koniecznością. Pamiętaj także, że budżet warto rozplanować na wszystkie platformy, z których korzysta marka. Budżet musi uwzględniać również tworzenie postów, czy takie działania, jak produkcja filmów reklamowych. Warto więc dobrze go zaplanować.
Czy to wszystko? Stanowczo nie! Twoja strategia musi również uwzględnić określone cele i ich analizę. Dzięki temu możesz skutecznie optymalizować wszystkie działania w obrębie social mediów.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…