Transmisja sygnału telewizyjnego to w ostatnim okresie bardzo gorący temat. W 2022 roku nastąpi modernizacja sygnału telewizyjnego w naszym kraju, co może oznaczać, że nie każdy telewizor będzie nadawał się do odbioru telewizji. Jednym z rozwiązań pozwalających na uniknięcie tego problemu w większej skali może być wymiana stacji czołowej. Czym jest stacja czołowa, gdzie się ją stosuje?
Czym jest stacja czołowa?
Stacja czołowa to zespól urządzeń, służących do odbioru i dystrybucji sygnału telewizyjnego i radiowego(często spotyka się błędnie określane miejsca, w którym znajdują się urządzenia do odbioru i dystrybucji sygnału telewizyjnego), po angielsku nazywana również headend. Możemy wyróżnić część odbiorczą, nadawczą (retransmisyjną) oraz pośrednią. W części pośredniej dokonywana jest modyfikacja sygnału telewizyjnego – m.in. zmiana modulacji, kompresji, danych strumienia oraz kodowania i dekodowania sygnału.
Jak nadawany jest sygnał telewizyjny?
Obecnie sygnał telewizyjny i radiowy dostarczany jest drogą satelitarną, z nadajników naziemnych oraz dosyłany Internetem lub siecią kablową lub ze źródeł lokalnych. Kilka lat temu telewizja wkroczyła w epokę cyfrową. Coraz rzadziej spotyka się przekaz analogowy. Głównie w sieciach kablowych i hotelach. W Europie sygnał satelitarny nadawany jest cyfrowo w standardach DVB-S, DVB-S2 oraz DVB-S2X. Najprościej ujmując standardy nadawania różnią się rodzajem modulacji, a co za tym idzie ilością przesyłanych jednocześnie danych. Wraz ze wzrostem jakości emitowanych kanałów – rozdzielczość HD (High Definition) czy 4K Ultra High Definition, potrzebnych jest coraz więcej danych do przesłania.
Do niedawna kanały telewizyjne nadawane z nadajników naziemnych, wykorzystywały cyfrowy standard DVB-T umożliwiający stabilne przesłanie danych na poziomie około 29 Mb/s. Taka ilość danych jest niewystarczająca do przesłania wielu kanałów w jakości HD i UHD na jednej częstotliwości. Dlatego obecnie na terenie Europy wprowadzany jest standard DVB-T2, który zwiększa o prawie 50% ilość przesyłanych danych. Aby odebrać nowy rodzaj sygnału, stacja czołowa wymaga jednak instalacji odpowiedniego modułu odbiornika.
Część kanałów telewizyjnych, ze względu na ograniczony budżet nadawców, dostępna jest tylko w przesyle kablowym w standardzie DVB-C lub Internetem (światłowodem) jako IPTV w standardach SPTS lub MPTS. Operator stacji czołowej może również przesyłać własne treści z lokalnych źródeł sygnału poprzez złącza HDMI, VGA lub SDI. Odbiór wymienionych wyżej sygnałów telewizyjnych, wymaga odpowiednich modułów-odbiorników, przeznaczonych do odbioru odpowiednich sygnałów.
Jak działa stacja czołowa?
Po odbiorze strumieni danych kanałów TV, stacja czołowa umożliwia ich modyfikację. Jeżeli kanały telewizyjne są zakodowane, to przy pomocy kart dekodujących i modułów dostępu, możliwe jest ich odkodowanie. W przypadku, gdy wymagana jest dystrybucja kodowanych kanałów telewizyjnych np. w sieciach kablowych, stacja czołowa umożliwia również ich szyfrowanie. Filtrowanie danych, ilości kanałów telewizyjnych czy ścieżek dźwiękowych. Jedną w wielu charakterystycznych cech dla stacji czołowej jest możliwość tworzenia własnych multipleksów czyli „paczek” kanałów dostępnych na jednej częstotliwości (DVB-T/T2/C) czy w jednej puli adresów (IPTV).
Niektórzy producenci stacji czołowych oferują w swoich urządzeniach również możliwość zmiany w „locie” kompresji kanałów telewizyjnych np. z H.264 na H.265. Co w przypadku zmian w nadawaniu telewizji naziemnej w Polsce, jakie nastąpią wiosną 2022 nie pozostaje bez znaczenia. Np. hotele nie muszą wymieniać telewizorów na nowe, ponieważ stacja czołowa zamieni sygnał DVB-T2 H.265 na DVB-T H.264. Przygotowana lista kanałów telewizyjnych i radiowych, dystrybuowana jest w sieciach kablowych przez modulatory w standardach DVB-T lub DVB-C. Za przesyłanie kanałów telewizyjnych w standardzie IPTV odpowiedzialny jest streamer wykorzystujący protokoły SPTS lub MPTS. Stacje czołowe, w zależności od modeli, posiadają konstrukcje zamknięte lub otwarte. Stacje kompaktowe, nie mają możliwości dalszej rozbudowy. Ich konstrukcja jest zamknięta i wymaga określenia wyposażenia w momencie zamawiania urządzenia u producenta lub dystrybutora.
Stacje modułowe są konstrukcjami otwartymi w których możliwa jest dalsza rozbudowa. Rozbudowa polega na dokładaniu modułów wejściowych (odbiorników, enkoderów), modułów dekodujących oraz modułów wyjściowych – modulatorów i streamerów.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…