Każda infrastruktura informatyczna może funkcjonować zgodnie z założeniami projektowymi wyłącznie wtedy, gdy jej system zasilania będzie działał z właściwą wydajnością i niezawodnością. Infrastruktura zasilająca w branży IT musi zatem nie tylko zapewniać adekwatną redundancję, ale także możliwie jak najwyższą odporność na potencjalne awarie zasilania zewnętrznego przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej i minimalnym wpływie na środowisko naturalne.
Spis treści
Zasadnicze elementy infrastruktury zasilającej
Projektując bezpieczny łańcuch zasilania elektrycznego dla konkretnej infrastruktury informatycznej należy zawsze uwzględnić obecność poniżej wymienionych komponentów:
- główne źródło zasilania – zawsze powinno być bezpieczne i gwarantować stabilną, wydajną pracę, a także minimalny wpływ na środowisko naturalne.
- centralny system UPS – zasilanie bezprzerwowe należy dobierać tak, aby wszystkie elementy danej infrastruktury IT oraz systemy chłodzenia (niezależnie od swojej klasy mocy) były faktycznie zasilane przez cały czas.
- podrozdzielnie PDR – należy wybierać je w taki sposób, by pozwalały monitorować poziom aktualnego zużycia energii elektrycznej w każdej szafie Rack.
- listwy zasilające PDU – konieczne jest zwrócenie uwagi na zgodność wybranych listew z aktualnymi normami branżowymi. Dobrej klasy listwy powinny umożliwiać sterowanie zasilaniem w pojedynczych gniazdkach.
- systemy gniazdek w szafach IT – podobnie jak listwy PDU, systemy gniazdek muszą być zgodne z obowiązującymi normami.
Jakie wymagania powinno spełniać zasilanie szaf IT?
Podstawowym wymogiem w odniesieniu do każdego systemu zasilającego dla infrastruktury IT jest maksymalna bezawaryjność oraz stabilność działania. Ponadto należy zadbać o właściwy dobór systemu dystrybucji zasilania, ponieważ od tego zależy dostarczanie wystarczającej ilości mocy do poszczególnych komponentów w obrębie danej infrastruktury IT. Co równie istotne, system dystrybucji zasilania powinien także pozwalać na szybkie dostosowanie do ewentualnych zmian konfiguracji sprzętowej w obrębie każdej zasilanej szafy Rack.
O czym jeszcze pamiętać?
Bezpieczeństwo danej infrastruktury informatycznej jest uzależnione od tego, w jaki sposób funkcjonuje system zasilania w momencie wystąpienia zakłóceń lub awarii zasilania z zewnątrz. Poza dostarczaniem energii elektrycznej do poszczególnych urządzeń powinien on także zapewniać wystarczająco długą pracę systemów chłodzenia – dzięki temu komponenty nie będą narażone na ryzyko przegrzania się.
Rozwiązania zasilania infrastruktury IT firmy Rittal
Firma Rittal posiada w aktualnej ofercie innowacyjne, kompletne systemy dystrybucji zasilania, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać maksymalną ochronę danej infrastruktury informatycznej przed negatywnymi konsekwencjami awarii zasilania. Unikalna koncepcja Smart Monitoring pozwala na prowadzenie bieżącego monitoringu działania wszystkich elementów infrastruktury IT, a także ułatwia wczesne wykrywanie odchyleń od zadanych wartości, zwiększając bezpieczeństwo samych urządzeń, jak i przetwarzanych przez nie danych.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej firmy Rittal pod adresem https://datacenter.rittal.com.pl/infrastruktura-it/zasilanie-szaf-it/, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat oferowanych przez Rittal rozwiązań z zakresu zasilania szaf IT.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…