Kino domowe z prawdziwego zdarzenia powinno być wyposażone w głośniki sufitowe. Głośniki ścienne frontowe, boczne, czy tylne to już za mało. Aby dźwięk naprawdę rozchodził się po całym pomieszczeniu i docierał do słuchacza z każdego miejsca, potrzebne są głośniki sufitowe. Jak je dobrać? Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Oto poradnik dla każdego kinomana i audiofila, który pomoże dokonać trafnego wyboru.
Spis treści
Głośniki sufitowe kina domowego – czym się charakteryzują?
Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących głośników, przypominamy, że do ich zamontowania potrzebny jest sufit podwieszany. Trzeba wiedzieć, że nie każdy się sprawdzi, bo odległość pomiędzy sufitem, a sufitem podwieszanym w przypadku montażu takich głośników musi wynosić od 8 do 15 cm. Jeśli chodzi o rodzaje głośników sufitowych, to podobnie jak w przypadku głośników podłogowych czy podstawkowych mamy do wyboru modele z dźwiękiem stereo lub przestrzennym. Te pierwsze będą odpowiednie dla audiofilów, a drugie sprawdzą się dla miłośników kina akcji. Głośniki sufitowe powinny być właściwie skierowane, aby dobrze spełniały swoją funkcję. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ich obudowę.
Jak dobrać i rozmieścić głośniki sufitowe kina domowego?
Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli planujesz system multiroom, to potrzebnych będzie więcej głośników, bo poza salonem, zamontujesz je także w sypialni, a nawet łazience. Dzięki temu zdalnie będzie sterować głośnością i pracą całego systemu kina domowego. Możesz zdecydować się na głośniki sufitowe stereo lub rozbudowę o większą ilość głośników w ramach kina domowego. Pomiędzy głośnikami stereo w suficie powinien być odstęp przynajmniej dwóch metrów. Warto rozmieścić je tak, by powstał trójkąt równoboczny lub równoramienny pomiędzy głośnikami a słuchaczem. Głośniki sufitowe w systemie stereo montujemy w suficie podwieszanym nad telewizorem. W przypadku kina domowego do dwóch głośników stereo dokładamy trzeci pośrodku, a także dwa surround z tyłu, zamontowane w suficie za słuchaczem. Powinny być rozmieszczone w takiej samej odległości jak głośnik prawy i lewy z przodu. Jeśli chodzi o odległość od słuchacza to powinno być to od 50 cm wzwyż, w zależności od wielkości pokoju, zwykle do 2 metrów . Tutaj duże znaczenie będzie miała moc głośników, amplitunera, a także jego zdolność do kalibracji systemu. Możesz do całego systemu dołożyć głośniki Dolby Atmos, oczywiście sufitowe. Znajdą się one przed słuchaczem, pomiędzy głośnikami przednimi lewym i prawym, a tylnymi surround – także lewym i prawym. Można dołożyć nawet jeszcze jedną parę głośników Dolby Atmos za słuchaczem w lustrzanym odbiciu albo w bocznych częściach sufitu podwieszanego.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…