Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Głośniki kina domowego – jak dobrać głośniki sufitowe?

Głośniki kina domowego – jak dobrać głośniki sufitowe?

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia powinno być wyposażone w głośniki sufitowe. Głośniki ścienne frontowe, boczne, czy tylne to już za mało. Aby dźwięk naprawdę rozchodził się po całym pomieszczeniu i docierał do słuchacza z każdego miejsca, potrzebne są głośniki sufitowe. Jak je dobrać? Na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Oto poradnik dla każdego kinomana i audiofila, który pomoże dokonać trafnego wyboru.

Głośniki sufitowe kina domowego – czym się charakteryzują?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących głośników, przypominamy, że do ich zamontowania potrzebny jest sufit podwieszany. Trzeba wiedzieć, że nie każdy się sprawdzi, bo odległość pomiędzy sufitem, a sufitem podwieszanym w przypadku montażu takich głośników musi wynosić od 8 do 15 cm. Jeśli chodzi o rodzaje głośników sufitowych, to podobnie jak w przypadku głośników podłogowych czy podstawkowych mamy do wyboru modele z dźwiękiem stereo lub przestrzennym. Te pierwsze będą odpowiednie dla audiofilów, a drugie sprawdzą się dla miłośników kina akcji. Głośniki sufitowe powinny być właściwie skierowane, aby dobrze spełniały swoją funkcję. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ich obudowę.

Jak dobrać i rozmieścić głośniki sufitowe kina domowego?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli planujesz system multiroom, to potrzebnych będzie więcej głośników, bo poza salonem, zamontujesz je także w sypialni, a nawet łazience. Dzięki temu zdalnie będzie sterować głośnością i pracą całego systemu kina domowego. Możesz zdecydować się na głośniki sufitowe stereo lub rozbudowę o większą ilość głośników w ramach kina domowego. Pomiędzy głośnikami stereo w suficie powinien być odstęp przynajmniej dwóch metrów. Warto rozmieścić je tak, by powstał trójkąt równoboczny lub równoramienny pomiędzy głośnikami a słuchaczem. Głośniki sufitowe w systemie stereo montujemy w suficie podwieszanym nad telewizorem. W przypadku kina domowego do dwóch głośników stereo dokładamy trzeci pośrodku, a także dwa surround z tyłu, zamontowane w suficie za słuchaczem. Powinny być rozmieszczone w takiej samej odległości jak głośnik prawy i lewy z przodu. Jeśli chodzi o odległość od słuchacza to powinno być to od 50 cm wzwyż, w zależności od wielkości pokoju, zwykle do 2 metrów . Tutaj duże znaczenie będzie miała moc głośników, amplitunera, a także jego zdolność do kalibracji systemu. Możesz do całego systemu dołożyć głośniki Dolby Atmos, oczywiście sufitowe. Znajdą się one przed słuchaczem, pomiędzy głośnikami przednimi lewym i prawym, a tylnymi surround – także lewym i prawym. Można dołożyć nawet jeszcze jedną parę głośników Dolby Atmos za słuchaczem w lustrzanym odbiciu albo w bocznych częściach sufitu podwieszanego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *