Komunikatory to jedne z najczęściej używanych aplikacji, a WhatsApp zdecydowanie znajduje się wśród liderów tej grupy. Sprawia to, że cieszy się również sporym zainteresowaniem hakerów stanowiących zagrożenie dla użytkowników. Jak się przed nimi bronić? Podstawowym narzędziem są regularne aktualizacje aplikacji. Dowiedz się, dlaczego to takie istotne.
Spis treści
WhatsApp – zagrożenia związane z użytkowaniem aplikacji
WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów ułatwiających łatwą wymianę wiadomości tekstowych i multimedialnych oraz darmowe prowadzenie rozmów z użytkownikami na całym świecie. Wygoda, przejrzysty interfejs i przydatne funkcje sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tej aplikacji. WhatsApp jest jednak znany z niezbyt szczelnych zabezpieczeń. W przeszłości jego dystrybutorowi zdarzały się niestety „wpadki”, które narażały użytkowników na cyberataki. Najpoważniejszą lukę tego typu wykryto w 2019 roku. Pozwalała ona na przejęcia wiadomości i listy kontaktów użytkownika, a potencjalnie również na przejęcie kontroli nad telefonem. Obecnie jednak aplikacja przykłada ogromną wagę do zabezpieczeń i ich ciągłego udoskonalania. Właśnie dlatego regularna aktualizacja komunikatora jest tak istotna.
Aktualizacja WhatsApp – dlaczego jest tak ważna?
Prace nad zabezpieczeniami aplikacji takich jak WhatsApp trwają bezustannie. Jest to konieczne dla zapewnienia odpowiedniej ochrony przed zagrożeniami, szczególnie że nowe typy wirusów i ataków powstają w zasadzie każdego dnia. Wraz z zabezpieczeniami wprowadzane są rozmaite ulepszenia w działaniu oraz nowe funkcje aplikacji. Wszystkie takie udoskonalenia dostępne są w formie aktualizacji – dodatkowych plików, które można ściągnąć i zainstalować naciśnięciem jednego przycisku.
Tylko aktualna aplikacja, niezależnie od jej rodzaju, jest bezpieczna. Jeśli korzystasz z przestarzałej wersji oprogramowania, narażasz się na wirusy i ataki, a deweloper nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wyrządzone z tego tytułu szkody. Warto przy tym zaznaczyć, że z tych samych powodów również pozostałe aplikacje używane na smartfonie czy komputerze oraz systemy operacyjne powinny podlegać regularnej aktualizacji.
WhatsApp – bezpieczne korzystanie
Niektórzy po nagłośnieniu problemów z bezpieczeństwem WhatsApp „przesiedli się” na inne podobne aplikacje. Rezygnacja z ulubionego komunikatora nie jest jednak niezbędna. Twórcy WhatsApp bardzo wzięli sobie do serca zagrożenia czyhające na użytkowników i obecnie stale pracują nad kwestią zabezpieczeń, wypuszczając częste aktualizacje. Do użytkownika należy jedynie ich pobranie. Jest to możliwe zarówno z poziomu samej aplikacji, jak i poprzez Google Play czy App Store.
O bezpieczeństwo w WhatsApp można, a nawet warto, zadbać również na własną rękę. Pomocne może być korzystanie w VPN online – programu tworzącego wirtualne, prywatne połączenie pomiędzy użytkownikiem a serwerem i pozwalającego zamaskować jego prawdziwy adres IP. Dzięki temu można też korzystać z WhatsApp w tych krajach, w których ta usługa nie jest dostępna (poprzez wirtualną zmianę lokalizacji). Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z darmowych usług VPN online może uniemożliwiać prawidłowe działanie aplikacji. Tylko wysokiej jakości program tego typu ochroni Twoje dane, jednocześnie nie wpływając na możliwość odbierania i wysyłania wiadomości czy korzystania z innych podstawowych funkcji.
Co jeszcze możesz zrobić, by nie narazić się na groźne cyberataki? Ważne jest zachowanie rozsądku podczas korzystania z aplikacji – nieotwieranie plików od nieznanych osób i unikanie przekazywania jakichkolwiek wrażliwych danych tą drogą. Warto pamiętać, że w cyberprzestrzeni nic nie ginie, a nawet pozornie niewinne informacje w niewłaściwych rękach mogą być bardzo groźne!
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…