Komunikatory to jedne z najczęściej używanych aplikacji, a WhatsApp zdecydowanie znajduje się wśród liderów tej grupy. Sprawia to, że cieszy się również sporym zainteresowaniem hakerów stanowiących zagrożenie dla użytkowników. Jak się przed nimi bronić? Podstawowym narzędziem są regularne aktualizacje aplikacji. Dowiedz się, dlaczego to takie istotne.
Spis treści
WhatsApp – zagrożenia związane z użytkowaniem aplikacji
WhatsApp to jeden z najpopularniejszych komunikatorów ułatwiających łatwą wymianę wiadomości tekstowych i multimedialnych oraz darmowe prowadzenie rozmów z użytkownikami na całym świecie. Wygoda, przejrzysty interfejs i przydatne funkcje sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tej aplikacji. WhatsApp jest jednak znany z niezbyt szczelnych zabezpieczeń. W przeszłości jego dystrybutorowi zdarzały się niestety „wpadki”, które narażały użytkowników na cyberataki. Najpoważniejszą lukę tego typu wykryto w 2019 roku. Pozwalała ona na przejęcia wiadomości i listy kontaktów użytkownika, a potencjalnie również na przejęcie kontroli nad telefonem. Obecnie jednak aplikacja przykłada ogromną wagę do zabezpieczeń i ich ciągłego udoskonalania. Właśnie dlatego regularna aktualizacja komunikatora jest tak istotna.
Aktualizacja WhatsApp – dlaczego jest tak ważna?
Prace nad zabezpieczeniami aplikacji takich jak WhatsApp trwają bezustannie. Jest to konieczne dla zapewnienia odpowiedniej ochrony przed zagrożeniami, szczególnie że nowe typy wirusów i ataków powstają w zasadzie każdego dnia. Wraz z zabezpieczeniami wprowadzane są rozmaite ulepszenia w działaniu oraz nowe funkcje aplikacji. Wszystkie takie udoskonalenia dostępne są w formie aktualizacji – dodatkowych plików, które można ściągnąć i zainstalować naciśnięciem jednego przycisku.
Tylko aktualna aplikacja, niezależnie od jej rodzaju, jest bezpieczna. Jeśli korzystasz z przestarzałej wersji oprogramowania, narażasz się na wirusy i ataki, a deweloper nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wyrządzone z tego tytułu szkody. Warto przy tym zaznaczyć, że z tych samych powodów również pozostałe aplikacje używane na smartfonie czy komputerze oraz systemy operacyjne powinny podlegać regularnej aktualizacji.
WhatsApp – bezpieczne korzystanie
Niektórzy po nagłośnieniu problemów z bezpieczeństwem WhatsApp „przesiedli się” na inne podobne aplikacje. Rezygnacja z ulubionego komunikatora nie jest jednak niezbędna. Twórcy WhatsApp bardzo wzięli sobie do serca zagrożenia czyhające na użytkowników i obecnie stale pracują nad kwestią zabezpieczeń, wypuszczając częste aktualizacje. Do użytkownika należy jedynie ich pobranie. Jest to możliwe zarówno z poziomu samej aplikacji, jak i poprzez Google Play czy App Store.
O bezpieczeństwo w WhatsApp można, a nawet warto, zadbać również na własną rękę. Pomocne może być korzystanie w VPN online – programu tworzącego wirtualne, prywatne połączenie pomiędzy użytkownikiem a serwerem i pozwalającego zamaskować jego prawdziwy adres IP. Dzięki temu można też korzystać z WhatsApp w tych krajach, w których ta usługa nie jest dostępna (poprzez wirtualną zmianę lokalizacji). Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z darmowych usług VPN online może uniemożliwiać prawidłowe działanie aplikacji. Tylko wysokiej jakości program tego typu ochroni Twoje dane, jednocześnie nie wpływając na możliwość odbierania i wysyłania wiadomości czy korzystania z innych podstawowych funkcji.
Co jeszcze możesz zrobić, by nie narazić się na groźne cyberataki? Ważne jest zachowanie rozsądku podczas korzystania z aplikacji – nieotwieranie plików od nieznanych osób i unikanie przekazywania jakichkolwiek wrażliwych danych tą drogą. Warto pamiętać, że w cyberprzestrzeni nic nie ginie, a nawet pozornie niewinne informacje w niewłaściwych rękach mogą być bardzo groźne!
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…