Chociaż z pojawieniem się Internetu wiele czynności i działań stało się znacznie prostsze – z korzyściami przyszły też zagrożenia. Poprzez poczucie, że jest się anonimowym w sieci, pojawiło się tam też wiele osób z nieuczciwymi zamiarami. Niestety, nowe sposoby na oszustwa pojawiają się cały czas. Jak nie paść ofiarą przestępstw komputerowych? Nasze porady przedstawiamy w poniższym artykule.
Spis treści
Czym jest przestępstwo komputerowe?
Przestępstwa komputerowe określa się jako nazwę różnych przestępstw, które zostały dokonane za pomocą komputera. Takie kwestie związane z internetem i przestępczością trudno jest uregulować prawnie. Rada Europy wydała w 2001 konwencję, w której określiła przestępstwo komputerowe jako: działania takie jak fałszerstwa komputerowe, oszustwa komputerowe, przestępstwa związane z charakterem informacji, które zawarto w systemie informatycznym oraz przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i prawach pokrewnych.
Natomiast w Unii Europejskiej do przestępstw komputerowych zalicza się m.in. działanie wymierzone przeciwko poufności czy integralności danych. Takie przestępstwa dzieli się na przestępstwa klasyczne, które zostały dokonane przy pomocy komputera, przestępstwa, które stanowią działania dotyczące zawartości gromadzonej na komputerach oraz właśnie przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i praw pokrewnych. Więcej o prawnych aspektach dowiesz się tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/przestepstwo-komputerowe/.
Rodzaje przestępstw komputerowych
Dzielą się one na wiele kategorii, cały czas powstają też nowe sposoby oszustw w Internecie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące cyberprzestępstwa, które dokonywane są poprzez komputer lub inne urządzenia komunikacji.
- Oszustwa konsumenckie – jedne z najczęstszych przestępstw w Internecie. Polegają na wyłudzaniu pieniędzy poprzez nieodpowiednie posługiwanie się informacjami z kart kredytowych.
- Hakowanie – polega na nielegalnym łamaniu barier wirtualnych w celu zdobycia dostępu do czyichś danych. Może być skierowany w celu kradzieży danych innych osób, np. haseł lub dokumentów.
- Stalking – to przestępstwo również istnieje w życiu rzeczywistym. Polega na nękaniu, prześladowaniu i śledzeniu konkretnej osoby w sieci. Może przejawiać się na różne sposoby – wysyłaniu wiadomości, nękaniu w mediach społecznościowych lub innych stronach.
- Skimming – to przestępstwo wymierzone w karty kredytowe. Odbywa się ono poprzez nielegalne zeskanowanie paska magnetycznego z karty płatniczej. To przestępstwo dokonane może być na wiele sposobów, np. poprzez zeskanowanie kodu przez osobę trzecią.
- Cracking – włamywanie się poprzez łamanie zabezpieczeń oprogramowania. Cracking niemal zawsze dokonuje się przy łamaniu praw autorskich, co czyni go nielegalnym.
Jak bronić się przed przestępstwami komputerowymi?
Jest parę sposobów, które pomogą Ci zmaksymalizować bezpieczeństwo przy korzystaniu z sieci i komputera. Po pierwsze i najważniejsze – hasła, do Twoich kont, stron i profili powinny być długie i skomplikowane. Nie może być to np. Twoje imię lub nazwisko. Zawsze stosuj duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Takie hasła powinny być regularnie zmieniane, a do tego nie mogą być przechowywane na komputerze. Powinieneś mieć też zainstalowany program antywirusowy, który pomoże Ci uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Pamiętaj, aby nie klikać w dziwnie wyglądające linki – otrzymane mailem lub znalezione w Internecie. To właśnie w taki sposób oszuści często podszywają się np. jako kurierów i próbują wyłudzić pieniądze. Uważaj też na strony, z których korzystasz. Najlepiej, aby przy linku strony internetowej była mała kłódka, oznaczająca ważny certyfikat bezpieczeństwa. Podchodząc z rozwagą do swoich działań w Internecie, zwiększysz swoje bezpieczeństwo!
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…