Chociaż z pojawieniem się Internetu wiele czynności i działań stało się znacznie prostsze – z korzyściami przyszły też zagrożenia. Poprzez poczucie, że jest się anonimowym w sieci, pojawiło się tam też wiele osób z nieuczciwymi zamiarami. Niestety, nowe sposoby na oszustwa pojawiają się cały czas. Jak nie paść ofiarą przestępstw komputerowych? Nasze porady przedstawiamy w poniższym artykule.
Spis treści
Czym jest przestępstwo komputerowe?
Przestępstwa komputerowe określa się jako nazwę różnych przestępstw, które zostały dokonane za pomocą komputera. Takie kwestie związane z internetem i przestępczością trudno jest uregulować prawnie. Rada Europy wydała w 2001 konwencję, w której określiła przestępstwo komputerowe jako: działania takie jak fałszerstwa komputerowe, oszustwa komputerowe, przestępstwa związane z charakterem informacji, które zawarto w systemie informatycznym oraz przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i prawach pokrewnych.
Natomiast w Unii Europejskiej do przestępstw komputerowych zalicza się m.in. działanie wymierzone przeciwko poufności czy integralności danych. Takie przestępstwa dzieli się na przestępstwa klasyczne, które zostały dokonane przy pomocy komputera, przestępstwa, które stanowią działania dotyczące zawartości gromadzonej na komputerach oraz właśnie przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i praw pokrewnych. Więcej o prawnych aspektach dowiesz się tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/przestepstwo-komputerowe/.
Rodzaje przestępstw komputerowych
Dzielą się one na wiele kategorii, cały czas powstają też nowe sposoby oszustw w Internecie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące cyberprzestępstwa, które dokonywane są poprzez komputer lub inne urządzenia komunikacji.
- Oszustwa konsumenckie – jedne z najczęstszych przestępstw w Internecie. Polegają na wyłudzaniu pieniędzy poprzez nieodpowiednie posługiwanie się informacjami z kart kredytowych.
- Hakowanie – polega na nielegalnym łamaniu barier wirtualnych w celu zdobycia dostępu do czyichś danych. Może być skierowany w celu kradzieży danych innych osób, np. haseł lub dokumentów.
- Stalking – to przestępstwo również istnieje w życiu rzeczywistym. Polega na nękaniu, prześladowaniu i śledzeniu konkretnej osoby w sieci. Może przejawiać się na różne sposoby – wysyłaniu wiadomości, nękaniu w mediach społecznościowych lub innych stronach.
- Skimming – to przestępstwo wymierzone w karty kredytowe. Odbywa się ono poprzez nielegalne zeskanowanie paska magnetycznego z karty płatniczej. To przestępstwo dokonane może być na wiele sposobów, np. poprzez zeskanowanie kodu przez osobę trzecią.
- Cracking – włamywanie się poprzez łamanie zabezpieczeń oprogramowania. Cracking niemal zawsze dokonuje się przy łamaniu praw autorskich, co czyni go nielegalnym.
Jak bronić się przed przestępstwami komputerowymi?
Jest parę sposobów, które pomogą Ci zmaksymalizować bezpieczeństwo przy korzystaniu z sieci i komputera. Po pierwsze i najważniejsze – hasła, do Twoich kont, stron i profili powinny być długie i skomplikowane. Nie może być to np. Twoje imię lub nazwisko. Zawsze stosuj duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Takie hasła powinny być regularnie zmieniane, a do tego nie mogą być przechowywane na komputerze. Powinieneś mieć też zainstalowany program antywirusowy, który pomoże Ci uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Pamiętaj, aby nie klikać w dziwnie wyglądające linki – otrzymane mailem lub znalezione w Internecie. To właśnie w taki sposób oszuści często podszywają się np. jako kurierów i próbują wyłudzić pieniądze. Uważaj też na strony, z których korzystasz. Najlepiej, aby przy linku strony internetowej była mała kłódka, oznaczająca ważny certyfikat bezpieczeństwa. Podchodząc z rozwagą do swoich działań w Internecie, zwiększysz swoje bezpieczeństwo!
Podobne artykuły
Today's pick
Sposób na zwiększenie sprzedaży przez internet – Monitoring cen
Monitoring cen i ofert konkurencji? Po co się na tym skupiać? Otóż, już w czasie, w którym zastanawiasz się czy…
Czym są strategie dotyczące cen i dlaczego pełnią tak ważną rolę w e-commerce?
Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorcy przypisują ceny do konkretnych produktów? A może interesuje Cię to, jak ceny oddziałują…
Jak odnieść sukces w prowadzeniu restauracji?
Posiadanie restauracji brzmi jak lukratywny pomysł. Dlaczego miałoby tak nie być? Każdy musi jeść, a wiele osób nie podziela entuzjazmu…
Wykorzystanie kiosków informacyjnych w logistyce
W czasach postępującej globalizacji, w niemal każdym sektorze gospodarki, a zwłaszcza w branży logistycznej, kluczowa dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej okazuje…
Jak skutecznie usprawnić pracę z firmową dokumentacją?
Dokumenty to jedne z najważniejszych zasobów obecnych w każdej firmie. Nie sposób się bez nich obyć, jednak praca z nimi…
Inwestowanie z dźwignią – na czym polega i jakie jest ryzyko?
Wszyscy, którzy nawet w minimalnym stopniu interesowali się inwestowaniem, spotkali się z pojęciem dźwigni. Czym jest i jakie ryzyko niesie…
Kryptowaluty – czym są i jak działają?
Z roku na rok dowiadujemy się o nowych możliwościach inwestowania pieniędzy. W okresie rosnącej inflacji wiele osób szuka sposobu inwestowania,…
Jak Polski Ład wpływa na wysokość składki zdrowotnej?
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły niemałą rewolucję w kwestiach podatkowych. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, powinny pamiętać nie tylko o…
Program do faktur – dla kogo, jak działa i jakie ma zalety?
Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, jest zobowiązana do wystawiania faktur, czyli ewidencjonowania sprzedaży. O ile kiedyś możliwe było ręczne…
Jak wybrać dobry program księgowy?
Niezależnie od branży prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest sprawne zarządzanie obszarem finansów firmowych. Wiele uwagi trzeba poświęcić kwestiom związanym z…