Chociaż z pojawieniem się Internetu wiele czynności i działań stało się znacznie prostsze – z korzyściami przyszły też zagrożenia. Poprzez poczucie, że jest się anonimowym w sieci, pojawiło się tam też wiele osób z nieuczciwymi zamiarami. Niestety, nowe sposoby na oszustwa pojawiają się cały czas. Jak nie paść ofiarą przestępstw komputerowych? Nasze porady przedstawiamy w poniższym artykule.
Spis treści
Czym jest przestępstwo komputerowe?
Przestępstwa komputerowe określa się jako nazwę różnych przestępstw, które zostały dokonane za pomocą komputera. Takie kwestie związane z internetem i przestępczością trudno jest uregulować prawnie. Rada Europy wydała w 2001 konwencję, w której określiła przestępstwo komputerowe jako: działania takie jak fałszerstwa komputerowe, oszustwa komputerowe, przestępstwa związane z charakterem informacji, które zawarto w systemie informatycznym oraz przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i prawach pokrewnych.
Natomiast w Unii Europejskiej do przestępstw komputerowych zalicza się m.in. działanie wymierzone przeciwko poufności czy integralności danych. Takie przestępstwa dzieli się na przestępstwa klasyczne, które zostały dokonane przy pomocy komputera, przestępstwa, które stanowią działania dotyczące zawartości gromadzonej na komputerach oraz właśnie przestępstwa powiązane z naruszeniem praw autorskich i praw pokrewnych. Więcej o prawnych aspektach dowiesz się tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-karne/przestepstwo-komputerowe/.
Rodzaje przestępstw komputerowych
Dzielą się one na wiele kategorii, cały czas powstają też nowe sposoby oszustw w Internecie. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące cyberprzestępstwa, które dokonywane są poprzez komputer lub inne urządzenia komunikacji.
- Oszustwa konsumenckie – jedne z najczęstszych przestępstw w Internecie. Polegają na wyłudzaniu pieniędzy poprzez nieodpowiednie posługiwanie się informacjami z kart kredytowych.
- Hakowanie – polega na nielegalnym łamaniu barier wirtualnych w celu zdobycia dostępu do czyichś danych. Może być skierowany w celu kradzieży danych innych osób, np. haseł lub dokumentów.
- Stalking – to przestępstwo również istnieje w życiu rzeczywistym. Polega na nękaniu, prześladowaniu i śledzeniu konkretnej osoby w sieci. Może przejawiać się na różne sposoby – wysyłaniu wiadomości, nękaniu w mediach społecznościowych lub innych stronach.
- Skimming – to przestępstwo wymierzone w karty kredytowe. Odbywa się ono poprzez nielegalne zeskanowanie paska magnetycznego z karty płatniczej. To przestępstwo dokonane może być na wiele sposobów, np. poprzez zeskanowanie kodu przez osobę trzecią.
- Cracking – włamywanie się poprzez łamanie zabezpieczeń oprogramowania. Cracking niemal zawsze dokonuje się przy łamaniu praw autorskich, co czyni go nielegalnym.
Jak bronić się przed przestępstwami komputerowymi?
Jest parę sposobów, które pomogą Ci zmaksymalizować bezpieczeństwo przy korzystaniu z sieci i komputera. Po pierwsze i najważniejsze – hasła, do Twoich kont, stron i profili powinny być długie i skomplikowane. Nie może być to np. Twoje imię lub nazwisko. Zawsze stosuj duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Takie hasła powinny być regularnie zmieniane, a do tego nie mogą być przechowywane na komputerze. Powinieneś mieć też zainstalowany program antywirusowy, który pomoże Ci uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Pamiętaj, aby nie klikać w dziwnie wyglądające linki – otrzymane mailem lub znalezione w Internecie. To właśnie w taki sposób oszuści często podszywają się np. jako kurierów i próbują wyłudzić pieniądze. Uważaj też na strony, z których korzystasz. Najlepiej, aby przy linku strony internetowej była mała kłódka, oznaczająca ważny certyfikat bezpieczeństwa. Podchodząc z rozwagą do swoich działań w Internecie, zwiększysz swoje bezpieczeństwo!
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…