Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Jaka metoda płatności jest najbezpieczniejsza?

Jaka metoda płatności jest najbezpieczniejsza?

Niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupu na własny użytek, czy jako przedsiębiorcy, chcemy mieć pewność, że cały proces płatności jest możliwie najbezpieczniejszy. Ponieważ coraz więcej osób korzysta z zakupów elektronicznych, rośnie zagrożenie oszustwami lub kradzieżą tożsamości. Z tego powodu tak ważne jest, aby korzystać z najbezpieczniejszej dostępnej metody płatności. Którą z nich warto wybrać? Co przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, wybierając metodę płatności – łatwość użycia, wygodę i szybkość, a może bezpieczeństwo? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Karty debetowe i kredytowe

Może się to wydawać oczywiste, ale karty debetowe i kredytowe to świetny sposób na bezpieczne płatności online. Są one nie tylko szybkie i łatwe w użyciu, ale oferują też stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatnych danych.

Jeśli używamy karty kredytowej, to za towary lub usługi płacimy dopiero w momencie, gdy zbliża się termin spłaty należności. Pozwala to na wykrywanie wszelkich podejrzanych transakcji, zanim środki zostaną faktycznie pobrane z konta.

Za pomocą karty debetowej można również dokonywać bezpiecznych płatności. Warto jednak odpowiednio ustawiać limity obciążeń – zarówno te dotyczące pojedynczych transakcji, jak i dzienne.  W ten sposób można zminimalizować ryzyko utraty znacznych środków finansowych na wypadek oszustwa czy ataku hakera.

WAŻNE: Przed dokonaniem płatności online należy zwracać uwagę na zabezpieczenia na stronie internetowej, takie jak „https” w pasku adresu i mały symbol kłódki w lewym górnym rogu.

Aplikacje płatnicze

Aplikacje płatnicze to kolejna szybka, łatwa i stosunkowo bezpieczna metoda płatności. Z ich pomocą użytkownik łączy swoje konto bankowe z kontem użytkownika w serwisie i udziela upoważnienia do przekazywania środków za zakupy internetowe lub wysyłanie pieniędzy do przyjaciół i rodziny. Oznacza to, że nie ma potrzeby każdorazowego wpisywania danych karty przy dokonywaniu płatności.

WAŻNE: Podczas korzystania z aplikacji płatniczych należy pamiętać, aby jak najlepiej wykorzystać ich funkcje bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę danych. Przykładowo poprzez stosowanie trudnego do odgadnięcia hasła. Warto również skonfigurować funkcje biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy lub skanowanie odcisków palców, aby zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Portfele elektroniczne

Portfele elektroniczne umożliwiają przeprowadzanie transakcji za pomocą walut cyfrowych lub dołączonych do nich kart kredytowych lub debetowych. Udostępniają one możliwość wykonywania transakcji zbliżeniowych online w aplikacji oraz osobiście – często po prostu za pomocą telefonu. Informacje o karcie kredytowej są przechowywane na urządzeniu, dzięki czemu można nią płacić po uwierzytelnieniu swojej tożsamości (np. za pomocą odcisku palca lub twarzy). Sprzedawca nie widzi też numeru karty kredytowej – widoczny jest jedynie identyfikator transakcji.

WAŻNE: Portfele cyfrowe zachęcają użytkowników do dokonywania płatności z poziomu urządzeń mobilnych, które często łączą się podczas zakupów z przypadkowymi sieciami Wi-Fi. Wówczas ryzyko cyberataku wzrasta. Rozwiązaniem problemu jest korzystanie z połączenia VPN, które poprzez zmianę adresu IP oraz lokalizacji użytkownika gwarantuje nie tylko ochronę transakcji, ale także anonimowość w sieci.

VPN a bezpieczeństwo transakcji

VPN zapewnia bezpieczny dostęp do Internetu oraz transakcji online. Szyfruje poufne dane, zanim opuszczą one urządzenie i połączą się z Internetem. Oznacza to, że praktycznie nikt nie może zweryfikować prowadzonych działań ‒ ani hakerzy, ani dostawca usług internetowych.

Z pomocą wirtualnej sieci prywatnej dane transakcyjne trafiają do serwera VPN, gdzie zmieniany jest adres IP i lokalizacja (w razie potrzeby). Nowe informacje trafiają do miejsca docelowego w sieci (w tym przypadku do banku) i z powrotem. W rezultacie odbiorca danych nie może zobaczyć, skąd pierwotnie one pochodziły.

Czy zawsze płatności realizowane z pomocą VPN są bezpieczne? Tak, o ile nie korzystamy z darmowego VPN. Wybierając bezpłatny VPN, należy pamiętać, że w serwisie najprawdopodobniej pojawi się wiele reklam, które mogą rejestrować działania użytkowników, a pozyskane w ten sposób dane mogą być sprzedawane stronom trzecim. Co równie ważne VPN dostępny za darmo ma zwykle o wiele niższy poziom zabezpieczeń i obsługuje wielu klientów, co w praktyce oznacza, że czasy ładowania serwerów będą znacznie wyższe, a prędkość Internetu niższa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *