Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Jak zabezpieczyć infrastrukturę IT przed wyciekiem danych?

Jak zabezpieczyć infrastrukturę IT przed wyciekiem danych?

Infrastruktura IT może obejmować serwery, a także dane przechowywane w chmurze. Zalicza się również do niej sieć, do której są podłączone firmowe urządzenia. Aktualnie firmy większość swoich zadań wykonują za pośrednictwem Internetu lub korzystają z aplikacji i programów, do których można uzyskać dostęp poprzez łącze. Ze względu na to, należy zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa przetwarzanym informacjom, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Jakie zagrożenia czyhają na infrastrukturę IT?

Warto zabezpieczyć swoją firmę przed atakami hakerskimi i wykradaniem wiadomości. Jednak jakie konkretnie zagrożenia czyhają na infrastrukturę IT? Na początku można wymienić duże niebezpieczeństwo, jakim są ataki typu spear phishing.

Polegają one na tym, że ktoś podszywa się pod pracownika, znajomego lub popularne strony internetowe – np. banki, biura podróży czy sklepy – po to, żeby wykraść informacje, takie jak hasła i poufne dane oraz uzyskać dostęp do systemu. Ataki te stają się coraz bardziej zaawansowane i trudno się przed nimi uchronić.

Podszywanie się pod znane domeny

Podszywanie się pod znane domeny jest kolejnym sposobem na to, żeby wykraść informacje i uzyskać dostęp do poufnych danych. Spoofing domen internetowych, bo tak nazywa się ten sposób, opiera się na wysyłaniu wiadomości e-mail o wiarygodnym wyglądzie, a następnie zainfekowaniu komputera po kliknięciu załącznika lub linku.

Oprogramowanie wymuszające okup

Kolejnym zagrożeniem jest oprogramowanie ransomware. To złośliwe oprogramowanie, które nie pozwala uzyskać dostępu do systemów lub plików osobistych. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zapłacić okup.

Jak można chronić się przed zagrożeniami w sieci?

Przede wszystkim warto zainwestować w dobry program antywirusowy. Dobrym rozwiązaniem jest również ochrona ANTY-DDoS, którą oferuje m.in. dostawca usług biznesowych INEA. Dzięki niej można uniknąć konsekwencji ataków wolumenowych, które mogą skutecznie utrudnić działanie, na przykład sklepów internetowych lub innych firm funkcjonujących online.

Skutecznym sposobem będzie także szybkie łącze. Dlaczego to ważne? Przede wszystkim umożliwia to błyskawiczne reagowanie systemów zabezpieczających, a także aktualizowanie bazy danych, co pozwala w przyszłości szybciej wykrywać niebezpieczeństwa.

Zagrożenia w sieci – kopia zapasowa

Jednym ze sposobów na ochronę danych jest kopia zapasowa. To usługa, którą proponują specjalistyczne firmy informatyczne dysponujące profesjonalnym Data Center i specjalistycznym oprogramowaniem. Kopia zapasowa pozwala uniknąć trwałej utraty danych i informacji, ich uszkodzenia oraz rozpowszechniania.

Backup danych dla firm – jaką ofertę wybrać?

Jeżeli chodzi o backup danych dla firm, to bardzo ciekawe oferty mają firmy, takie jak Comarch i INEA. Comarch oferuje profesjonalne rozwiązania do bezpiecznego przechowywania i tworzenia kopii zapasowych oraz synchronizacji danych. Z jego rozwiązań mogą korzystać zarówno małe, jak i duże firmy.

W przypadku INEA backup danych dla firm, wykonywanie kopii zapasowych jest możliwe za pośrednictwem Data Center. To specjalnie przystosowana przestrzeń, która jest chroniona przez zaawansowane systemy informatyczne, a także przed bezpośrednim dostępem z zewnątrz – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Backup danych dla firm od INEA to możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów, stacji roboczych, a także maszyn wirtualnych. Dane są szyfrowane przed wysłaniem na serwer INEA i przesyłane przy użyciu protokołu SSL.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *