Popularne

Artykuł

Internet

7 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych komórkowych

7 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie danych komórkowych

Pakiet danych komórkowych ma zazwyczaj jedną wadę – kiedyś się kończy. Oznacza to, że czasami jesteśmy zmuszeni do szukania sposobów na zminimalizowanie zużycia transferu. Poznaj 7 sposobów, dzięki którym pakiet wystarczy na cały miesiąc!

Przeważnie po wykorzystaniu przysługującego nam limitu danych komórkowych, nie tracimy zupełnie dostępu do sieci, jednak ta zdecydowanie zwalnia. Żeby tego uniknąć, czasami warto ograniczyć korzystanie z internetu poza domem. Jak to zrobić? Oszczędzanie wcale nie musi wiązać się z wyłączeniem transferu danych. Stosując niektóre metody, możemy w ogóle nie odczuć różnicy podczas codziennego korzystania ze smartfona.

Jak najczęściej korzystaj z Wi-Fi

Większość współczesnych smartfonów w domyślnych ustawieniach ma zapisany priorytet korzystania z zapisanej sieci Wi-Fi, kiedy telefon znajduje się w jej zasięgu. Zazwyczaj dotyczy to domu lub miejsca pracy. Z Wi-Fi możemy korzystać także w hotelach czy restauracjach. Jednocześnie jak najrzadziej powinniśmy łączyć się z publicznymi sieciami, które nie są chronione hasłem. Tego typu hotspoty mogą być okazją dla hakerów, którzy za pomocą niezabezpieczonej sieci mogą włamać się do naszego telefonu. Warto więc korzystać z okazji do oszczędzania limitu danych komórkowych, jednak należy to robić z głową.

Ogranicz pracę aplikacji w tle

Sporo wskazówek na temat tego, jak oszczędzać transfer danych komórkowych, kryje się w ustawieniach telefonu. Oprócz wspomnianego wcześniej priorytetu pobierania danych z Wi-Fi, praktyczną regulacją jest ograniczenie pobierania aktualizacji czy jakiejkolwiek aktywności aplikacji, gdy smartfon jest poza zasięgiem Wi-Fi. Chodzi tu głównie o pobieranie aktualizacji czy dużych plików, do których zaliczać się będą głównie multimedia. Czasami w ten sposób działają komunikatory internetowe. Jeśli ktoś prześle nam nawet krótki filmik, od razu jest on pobierany na urządzenie. Żeby uniknąć niepotrzebnej straty danych, lepiej odmówić aplikacjom podobnych aktywności.

Wybierz aplikacje Lite

Porady korzystania z Wi-Fi mogą wydawać się oczywiste, jednak część z użytkowników smartfonów może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z faktu, że większość popularnych aplikacji posiada swoje odpowiedniki w wersji Lite. Charakteryzują się one mniejszym zużyciem transferu danych. Aplikacja zachowuje swoją funkcjonalność, ale dba o oszczędzanie danych. Samsung, Huawei czy Xiaomi często mają domyślnie wgrane aplikacje typu Facebook, ale może warto je zastąpić odchudzoną wersją jak Facebook Lite czy Messenger Lite. Warto też dodać, że aplikacje Lite zajmują dużo mniej miejsca w pamięci telefonu, zatem pod tym względem również można liczyć na oszczędność.

Zmień ustawienia przeglądarki internetowej

W najpopularniejszej mobilnej przeglądarce internetowej Chrome możliwe jest uruchomienie tzw. trybu uproszczonego, który ogranicza wyświetlanie stron do tekstu oraz grafik. Pozostałe elementy, które zazwyczaj nie interesują użytkowników, za to zużywają transfer danych, są pomijane. Żeby włączyć tryb uproszczony w Chrome, wystarczy wejść w „Ustawienia”, a następnie wybrać „Zaawansowane”. Tam pojawi się opcja „Tryb Uproszczony”, która włącza oszczędzanie danych. Przy okazji Chrome’a warto wspomnieć także o tym, że przeglądarka od Google’a wykorzystuje skutecznie kompresowanie danych, które pobiera na telefon. W efekcie pliki ważą mniej i oszczędzają dane.

Włącz limit danych, wyłącz lokalizację

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie danych komórkowych jest samokontrola. Ograniczenie korzystania z sieci poza domem, wydatnie przyczyni się do zaoszczędzenia pakietu danych. Jeśli miewamy z tym problemy, pomocny może okazać się limit danych, który możemy dowolnie wskazać w ustawieniach telefonu. Licznik danych w smartfonie powiadomi nas, jeśli przekroczymy założony przez siebie limit. To może zmotywować nas do odłożenia telefonu lub przynajmniej zaprzestania oglądania wideo, które w największym stopniu zużywają dane komórkowe. Przy okazji warto wyłączyć lokalizację w telefonie. W ten sposób nie tylko oszczędzimy baterię smartfona, ale również ograniczymy transfer danych. Mapy Google oraz inne aplikacje wykorzystujące lokalizację często wspomagają się danymi komórkowymi.

Oglądaj wideo w minimalnej rozdzielczości

Jeśli jednak nie potrafimy rozstać się z filmikami na YouTube, ograniczmy do minimum zużycie danych. Można to zrobić, zmniejszając jakość wideo w telefonie. Nie chodzi tu nawet o oglądanie w minimalnej rozdzielczości, gdzie obraz zmienia się w zbiór kwadratowych pikseli, ale zmniejszenie jakości, np. z 1080p na 720p. Na około 7-calowym ekranie nie dostrzeżemy wyraźnej różnicy, za to będzie ona widoczna przy zużyciu danych. A jeśli w tej kwestii nie zgadzasz się na ograniczenia, jedynym rozwiązaniem jest poszukanie abonamentu, w którym zyskasz nielimitowany dostęp do internetu. Pojemne pakiety internetu bezprzewodowego znajdziesz w ofercie sieci Play.

Korzystaj z platform streamingowych offline

To rozwiązanie umożliwia coraz więcej platform streamingowych. Ostatnio do tego grona dołączyło HBO Max. O ile w przypadku muzyki straty mogą być niewielkie, o tyle obejrzenie dwugodzinnego filmu na Netfliksie może wiązać się ze stratą nawet 2 GB danych. Warto więc pomyśleć o takich sytuacjach wcześniej i pobrać filmy czy playlisty na telefon, kiedy jesteśmy w zasięgu domowego Wi-Fi.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *