Pakiet danych komórkowych ma zazwyczaj jedną wadę – kiedyś się kończy. Oznacza to, że czasami jesteśmy zmuszeni do szukania sposobów na zminimalizowanie zużycia transferu. Poznaj 7 sposobów, dzięki którym pakiet wystarczy na cały miesiąc!
Przeważnie po wykorzystaniu przysługującego nam limitu danych komórkowych, nie tracimy zupełnie dostępu do sieci, jednak ta zdecydowanie zwalnia. Żeby tego uniknąć, czasami warto ograniczyć korzystanie z internetu poza domem. Jak to zrobić? Oszczędzanie wcale nie musi wiązać się z wyłączeniem transferu danych. Stosując niektóre metody, możemy w ogóle nie odczuć różnicy podczas codziennego korzystania ze smartfona.
Spis treści
Jak najczęściej korzystaj z Wi-Fi
Większość współczesnych smartfonów w domyślnych ustawieniach ma zapisany priorytet korzystania z zapisanej sieci Wi-Fi, kiedy telefon znajduje się w jej zasięgu. Zazwyczaj dotyczy to domu lub miejsca pracy. Z Wi-Fi możemy korzystać także w hotelach czy restauracjach. Jednocześnie jak najrzadziej powinniśmy łączyć się z publicznymi sieciami, które nie są chronione hasłem. Tego typu hotspoty mogą być okazją dla hakerów, którzy za pomocą niezabezpieczonej sieci mogą włamać się do naszego telefonu. Warto więc korzystać z okazji do oszczędzania limitu danych komórkowych, jednak należy to robić z głową.
Ogranicz pracę aplikacji w tle
Sporo wskazówek na temat tego, jak oszczędzać transfer danych komórkowych, kryje się w ustawieniach telefonu. Oprócz wspomnianego wcześniej priorytetu pobierania danych z Wi-Fi, praktyczną regulacją jest ograniczenie pobierania aktualizacji czy jakiejkolwiek aktywności aplikacji, gdy smartfon jest poza zasięgiem Wi-Fi. Chodzi tu głównie o pobieranie aktualizacji czy dużych plików, do których zaliczać się będą głównie multimedia. Czasami w ten sposób działają komunikatory internetowe. Jeśli ktoś prześle nam nawet krótki filmik, od razu jest on pobierany na urządzenie. Żeby uniknąć niepotrzebnej straty danych, lepiej odmówić aplikacjom podobnych aktywności.
Wybierz aplikacje Lite
Porady korzystania z Wi-Fi mogą wydawać się oczywiste, jednak część z użytkowników smartfonów może w ogóle nie zdawać sobie sprawy z faktu, że większość popularnych aplikacji posiada swoje odpowiedniki w wersji Lite. Charakteryzują się one mniejszym zużyciem transferu danych. Aplikacja zachowuje swoją funkcjonalność, ale dba o oszczędzanie danych. Samsung, Huawei czy Xiaomi często mają domyślnie wgrane aplikacje typu Facebook, ale może warto je zastąpić odchudzoną wersją jak Facebook Lite czy Messenger Lite. Warto też dodać, że aplikacje Lite zajmują dużo mniej miejsca w pamięci telefonu, zatem pod tym względem również można liczyć na oszczędność.
Zmień ustawienia przeglądarki internetowej
W najpopularniejszej mobilnej przeglądarce internetowej Chrome możliwe jest uruchomienie tzw. trybu uproszczonego, który ogranicza wyświetlanie stron do tekstu oraz grafik. Pozostałe elementy, które zazwyczaj nie interesują użytkowników, za to zużywają transfer danych, są pomijane. Żeby włączyć tryb uproszczony w Chrome, wystarczy wejść w „Ustawienia”, a następnie wybrać „Zaawansowane”. Tam pojawi się opcja „Tryb Uproszczony”, która włącza oszczędzanie danych. Przy okazji Chrome’a warto wspomnieć także o tym, że przeglądarka od Google’a wykorzystuje skutecznie kompresowanie danych, które pobiera na telefon. W efekcie pliki ważą mniej i oszczędzają dane.
Włącz limit danych, wyłącz lokalizację
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie danych komórkowych jest samokontrola. Ograniczenie korzystania z sieci poza domem, wydatnie przyczyni się do zaoszczędzenia pakietu danych. Jeśli miewamy z tym problemy, pomocny może okazać się limit danych, który możemy dowolnie wskazać w ustawieniach telefonu. Licznik danych w smartfonie powiadomi nas, jeśli przekroczymy założony przez siebie limit. To może zmotywować nas do odłożenia telefonu lub przynajmniej zaprzestania oglądania wideo, które w największym stopniu zużywają dane komórkowe. Przy okazji warto wyłączyć lokalizację w telefonie. W ten sposób nie tylko oszczędzimy baterię smartfona, ale również ograniczymy transfer danych. Mapy Google oraz inne aplikacje wykorzystujące lokalizację często wspomagają się danymi komórkowymi.
Oglądaj wideo w minimalnej rozdzielczości
Jeśli jednak nie potrafimy rozstać się z filmikami na YouTube, ograniczmy do minimum zużycie danych. Można to zrobić, zmniejszając jakość wideo w telefonie. Nie chodzi tu nawet o oglądanie w minimalnej rozdzielczości, gdzie obraz zmienia się w zbiór kwadratowych pikseli, ale zmniejszenie jakości, np. z 1080p na 720p. Na około 7-calowym ekranie nie dostrzeżemy wyraźnej różnicy, za to będzie ona widoczna przy zużyciu danych. A jeśli w tej kwestii nie zgadzasz się na ograniczenia, jedynym rozwiązaniem jest poszukanie abonamentu, w którym zyskasz nielimitowany dostęp do internetu. Pojemne pakiety internetu bezprzewodowego znajdziesz w ofercie sieci Play.
Korzystaj z platform streamingowych offline
To rozwiązanie umożliwia coraz więcej platform streamingowych. Ostatnio do tego grona dołączyło HBO Max. O ile w przypadku muzyki straty mogą być niewielkie, o tyle obejrzenie dwugodzinnego filmu na Netfliksie może wiązać się ze stratą nawet 2 GB danych. Warto więc pomyśleć o takich sytuacjach wcześniej i pobrać filmy czy playlisty na telefon, kiedy jesteśmy w zasięgu domowego Wi-Fi.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…