Nie każda firma chce i może sobie pozwolić na zatrudnienie na stałe specjalistów do spraw IT. W niektórych przypadkach wynika to z dysponowania ograniczonymi funduszami – a etat doświadczonego informatyka sporo kosztuje, w innych ze stosunkowo niewielkich potrzeb przedsiębiorstwa w tym zakresie. Co wówczas zrobić, żeby mieć wsparcie IT? Skorzystać z usług outsourcingu.
Czym jest outsourcing IT? Firmy zatrudniające wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów IT świadczą usługi informatyczne dla przedsiębiorstw działających w różnych branżach. To korzystanie z zewnętrznych specjalistów nazwa się właśnie outsourcingiem.
Warto wiedzieć, że outsourcing może mieć charakter stały lub czasowy. O stałym mówimy wtedy, gdy firma decyduje się na podpisanie umowy dotyczącej wsparcia informatycznego np. na rok albo na czas nieokreślony, zaś o czasowym wtedy, gdy kontrakt dotyczy np. realizacji istotnego projektu, który wymaga pomocy wykwalifikowanych pracowników zajmujących się wybranym działem informatyki przez dwa lub trzy miesiące.
Spis treści
Jakie usługi wchodzą w zakres outsourcingu IT?
Co wchodzi w zakres outsourcingu IT? Outsourcing obejmuje m.in. profesjonalne doradztwo informatyczne, tworzenie od podstaw firmowej infrastruktury IT, zarządzanie obecnie istniejącą strukturą informatyczną, przygotowanie sieci informatycznych i administrowanie nimi, wdrożenia systemów ERP lub innych i aktualizowanie oprogramowania, serwisowanie sprzętu komputerowego, tworzenie kopii zapasowych (backupu), odzyskiwanie utraconych danych, zarządzanie firmowymi adresami e-mail, przygotowywanie stron internetowych i ich aktualizacja, wirtualizacja zasobów, dostęp do konsultantów online lub telefonicznych przez całą dobę, a także szkolenie pracowników np. z obsługi nowego oprogramowania. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb klienta.
Outsourcing IT to również opieka serwisowa ERP. Jeżeli szukasz firmy zajmującej się systemami ERP, sprawdź ofertę Gecos: https://gecos.pl
Największe zalety korzystania z usług outsourcingowych
Dla kogo jest outsourcing IT? Dla tych wszystkich przedsiębiorstw, które potrzebują wsparcia okazjonalnie przez ściśle określony czas lub nie mają zasobów finansowych, żeby zatrudnić informatyków na stałe albo po prostu nie chcą tego robić, ponieważ tworzenie specjalistycznego zespołu wymaga dużego zaangażowania.
Firmy decydujące się na skorzystanie z usług outsourcingowych doceniają przede wszystkim optymalizację kosztów – to, o czym już wspominaliśmy. Jeden etat w IT zazwyczaj nie wystarczy, a kilku specjalistów na umowach o prace to już wysokie koszty. Poza tym outsourcing gwarantuje dostęp do najnowszych rozwiązań i aktualnej wiedzy osób zajmujących się różnymi dziedzinami informatyki.
Dodatkową zaletą outsourcingu jest oszczędność czasu, który trzeba by było poświęcić na rekrutacje pracowników, wygospodarowanie miejsca w biurze czy zarządzanie urlopami i zwolnieniami lekarskimi. Przy tej ostatniej kwestii w przypadku osób zatrudnionych na etacie istnieje ryzyko, że przez jakiś czas zostanie się bez opieki informatycznej, a korzystanie z usług firmy zewnętrznej zapewnia stały dostęp do pomocy.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…