Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja dokumentów potrafi znacząco poprawić działanie firmy, gdyż zapewni lepszy dostęp do różnych akt, które mogą być w danej chwili potrzebne. Jak archiwizacja dobre przechowywanie i archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie?
Spis treści
Archiwizacja dokumentacji — co trzeba o niej wiedzieć?
Jeśli chodzi o archiwizowanie dokumentów, to zdecydowanie najważniejszą informacją jest to, że jest ona wymagana prawnie w wypadku naprawdę wielu dokumentów. Dotyczy to przede wszystkim dokumentacji księgowej, magazynowej, czy też BHP. Lista dokumentów, przy których wymagana jest archiwizacja, jest jednak dość długa i lepiej zapoznać się z nią korzystając z pomocy specjalistów, którzy zajmują się archiwizacją na co dzień.
Dlaczego dobra archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie?
Sytuacje, w których dobra archiwizacja jest niezwykle pomocna nietrudno sobie wyobrazić. Wystarczy, że okaże się, iż będzie potrzebny nam zestaw dokumentów podpisywanych wcześniej z klientem, które są niezbędne do dalszej współpracy. Jeśli przechowywanie i archiwizacja dokumentów jest w firmie na wysokim poziomie, szybkie odszukanie potrzebnych akt nie będzie wyzwaniem, gdyż jedyna rzecz, którą będzie trzeba zrobić, to wejście do firmowych archiwów, a następnie znalezienie odpowiedniego pudła archiwizacyjnego.
Dobra archiwizacja dokumentów znacząco ułatwia również utrzymanie porządku i zagospodarowanie przestrzeni dostępnej w biurze. Często okazuje się bowiem, że przechowujemy dokumenty, które nie są już potrzebne i można byłoby je zniszczyć, gdyż tylko zajmują miejsce.
Archiwizacja dokumentacji — komu ją zlecić?
Jeśli zależy nam na tym, by archiwizacja dokumentacji w firmie była jak najbardziej efektywna, to warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami w tym zakresie. Kompleksowe usługi w tym zakresie polegają bowiem na kompletnym przygotowaniu tego, jak będzie wyglądać przechowywanie i archiwizacja dokumentów w przedsiębiorstwie.
Specjaliści od archiwizacji zawsze rozpoczynają od dokładnego sprawdzenia wszystkich dokumentów w firmie, a także ich segregacji oraz kwalifikacji. Następnie są one porządkowane w możliwie jak najbardziej efektywny sposób oraz oznaczane, by łatwo można było je znaleźć.
Gdy wszystkie akta zostały już oznaczone pora na najważniejszy element procesu, jakim jest archiwizacja dokumentów. Mowa tu o spakowaniu wszystkich akt oraz ich ewidencji, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie znajdują się potrzebne w danym momencie dokumenty.
Dobra archiwizacja dokumentów to także ich brakowanie oraz niszczenie. Proces ten polega na tym, że oddziela się dokumenty, które wedle prawa nie muszą już być archiwizowane lub są kompletnie niepotrzebne dla firmy. Następnie są one niszczone w sposób taki, by nie mogły być już czytelne, gdyż jest to jeden z wymogów bezpieczeństwa, które trzeba spełniać w razie niszczenia dokumentów.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…