Popularne

Artykuł

Biznes

Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?

Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?

Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch ojców, założyciela Apple, Steva Jobsa oraz właśnie Billa Gatesa. Czym ten drugi zajmuje się obecnie? Czy w dalszym ciągu komputery są w kręgu jego zainteresowań?

Kim jest Bill Gates, czyli historia firmy Microsoft i systemu Windows

Microsoft został założony 4 kwietnia 1975 roku, przez Paula Allena oraz Billa Gatesa. Pomimo początkowych trudności, w 1981 roku, dzięki umowie z innym amerykańskim gigantem, IBM, na dostarczenie nowego systemu operacyjnego (PC-DOS), Microsoft odniósł pierwszy sukces. Kilka lat później, w 1985 roku, firma kierowana przez Gatesa, wypuściła nakładkę graficzną na system MS-DOS, która nazywała się Windows, a która kilka lat później przekształciła się w pełnoprawny system operacyjny, który obecnie jest najpopularniejszym systemem na świecie. Również w tamtym okresie, w 1989 roku, Microsoft stworzył Office, najpopularniejszy pakiet biurowy, dostępny na komputerach.

Dzięki wielu trafionym decyzjom oraz niezwykle agresywnemu marketingowi Microsoft w ciągu kilku lat od swojego powstania wyrósł na firmę, której udało się sprawić, że komputery stały się dostępne, powszechne oraz zrozumiałe dla wszystkich. Współcześnie Microsoft jest jedną z największych firm na świecie, która w wielu aspektach związanych z oprogramowaniem całkowicie dominuje na rynku.

Co się dzieje z Billem Gatesem?

Założyciel amerykańskiego giganta był jego prezesem do 13 stycznia 2000, kiedy to przestał oficjalnie pełnić tę funkcję, jednak decydujący głos dotyczący strategii biznesowej firmy miał do 2006 roku. W latach 1993-2007 Gates był najbogatszym Amerykaninem według znanej gazety, a od 1995 roku Bill widnieje na liście światowych miliarderów.

Po zakończeniu swojego czynnego udziały w życiu korporacji przez siebie założonej Gates poświęcił się filantropii i dobroczynności. W 2000 roku, wraz z małżonką, Melindą, założył fundację.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

Bill & Melinda Gates Foundation jest obecnie największą filantropijną fundacją na świecie. Fundacja pozyskane środki przeznacza między innymi na:

  • walkę z nowotworami,
  • walkę z AIDS,
  • walkę z chorobami Trzeciego Świata,
  • dożywianie najuboższych.

Oprócz tego fundacja sponsoruje stypendia dla najuboższych studentów.

Ile Bill Gates przeznacza na cele charytatywne?

Bill & Melinda Gates Foundation ma biura w Londynie, Pekinie, Waszyngtonie oraz Seattle. Od momentu powstanie, do połowy 2015 roku fundacja na cele charytatywne przeznaczyła niecałe 43 mld dolarów.

Gdzie mieszka Bill Gates?

Bill Gates oprócz filantropii pisze książki, udziela się społecznie oraz jest zapraszany jako ekspert w wielu dziedzinach. Chętnie udziela wywiadów. W 2021 roku rozstał się z żoną, z którą ma troje dzieci. Obecnie założyciel Microsoftu mieszka w Medinie, w stanie Waszyngton. W lipcu 2022 roku Bill Gates zapowiedział, że majątek, którego się dorobił, w całości zamierza przeznaczyć na cele dobroczynne.

Ile lat ma Bill Gates?

Czytając powyższą historię, wydaje się, że założyciel Microsoftu oraz twórca systemu Windows musi być człowiekiem bardzo wiekowym. Wiliam „Bill” Henry Gates III urodził się 28 października 1955 roku, czyli obecnie ma 67 lat. Historia jego oraz Microsoftu są idealnym przykładem spełnienia amerykańskiego snu. Gdzie indziej jak nie w Stanach Zjednoczonych, byłaby możliwa tak błyskotliwa kariera młodego chłopaka, który stworzy jedną z najpotężniejszych firm na świecie?

Obserwując zachowanie byłego CEO Microsoftu, można również dojść do wniosku, że nie zawsze gigantyczny sukces oraz bardzo duże pieniądze, zmieniają optykę człowieka, na problemy współczesnego świata. Nie każdego miliardera, moralnie jest stać na to, aby pomagać na taką skalę, jak robi to Bill Gates i jego była już, żona.

Gates jest jednym z ludzi-symboli Doliny Krzemowej. Obecnie, jeden z najbogatszych ludzi świata, skupił się na pomaganiu innym, a nowe technologie zostawił na uboczu. Czy to doby ruch z jego strony? Czas pokaże, jednak dobroczynność na taką skalę, zawsze zasługuje na wyrazy uznania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *