Popularne

Artykuł

Internet

Porównanie różnych modeli rozwiązań chmurowych: Public Cloud, Private Cloud i Hybrid Cloud

Porównanie różnych modeli rozwiązań chmurowych: Public Cloud, Private Cloud i Hybrid Cloud

Cloud Computing to technologia informatyczna, która dzięki swojej innowacyjności zyskuje coraz więcej zwolenników. Na czym polega i jaki rodzaj chmury wybrać?

Czym są chmury obliczeniowe?

Wirtualne dane stanowią podstawę funkcjonowania większości firm w XXI wieku. Ogromne zapotrzebowanie na technologię, która ułatwiłaby przetwarzanie i magazynowanie cyfrowych informacji, doprowadziło do rozwoju gałęzi usług opierających się na zewnętrznych chmurach obliczeniowych. Cloud Computing pozwala na wygodne korzystanie z przestrzeni wirtualnej bez konieczności inwestowania w lokalne serwery. Dla funkcjonowania wielu małych i średnich firm to rozwiązanie stanowi nie tylko szansę na redukcję kosztów, z jakimi wiąże się infrastruktura informatyczna, ale też umożliwia poprawę poziomu zabezpieczeń wrażliwych danych. Ze względu na rodzaj docelowego wykorzystania chmury obliczeniowej wyróżnia się jej trzy podstawowe typy, z których sposób korzystania będzie różnił się w zależności od poszczególnych rodzajów firm i wybranych przedsiębiorców.

Public Cloud, czyli chmura publiczna

Public Cloud jest z reguły rozwiązaniem wybieranych przez małe i średniej wielkości firmy. Zarządzeniem tego rodzaju infrastruktury w pełni zajmuje się usługodawca, dlatego z klienta ściągnięty zostaje obowiązek jej utrzymania i modernizacji. Przedsiębiorstwo, które decyduje się na publiczną chmurę obliczeniową, wybiera zakres wykorzystywanych zasobów i opłaca tylko wybrany pakiet usług. Systemy wdrożeniowe oferowane przez OVHcloud pozwalają na wygodne sprawowanie kontroli nad dostarczaną chmurą poprzez wygodny interfejs lub Panel klienta. Dzięki temu Public Cloud charakteryzuje się dużą elastycznością i jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez rozwijające się start-upy oraz przedsiębiorstwa o ściśle określonych kierunkach rozwoju.

Private Cloud – bezpieczeństwo to podstawa

Alternatywą dla publicznych chmur obliczeniowych są tak zwane Private Cloud. Sposób funkcjonowania tej infrastruktury jest niemalże identyczny, jednak funkcję nadzorującą nad przetwarzaniem i gospodarowaniem danymi przejmuje wybranych dział firmy usługobiorcy. Skonfigurowany w ten sposób klucz zabezpieczeń pozwala sprawować pełną kontrolę nad nawet najbardziej wrażliwymi typami danych, a zakres działań OVHcloud ogranicza się konserwacji sprzętu i fizycznych serwerów.

Chmura obliczeniowa hybrydowa – zalety

Ostatnim typem usług z zakresu Cloud Computing jest Hybrid Cloud, stanowiąca połączenie infrastruktury prywatnej z publiczną. Możliwości takiego rozwiązania są niemalże nieograniczone, ponieważ to usługobiorca sam decyduje o formie przechowywania danych, tworzeniu platform i sprawowaniu kontroli nad każdym informatycznym aspektem przedsiębiorstwa.

Jaki rodzaj chmury obliczeniowej wybrać?

Zróżnicowanie poszczególnych rodzajów pozwala na pełną personalizację wdrażanego systemu. Ostateczny wybór zawsze należy do firmy, która decyduje się na korzystanie z usługi chmury obliczeniowej. Każdy z modeli dostępnych w ofercie OVHcloud ma swoje zalety, jednak w zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa i jego wielkości, korzyści związane z ich wdrożeniem będą różne. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką konkretnych opcji i poszukać rodzaju chmury, serwera lub hostingu idealnych dla potrzeb danej spółki.

Artykuł partnera.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *