Popularne

Artykuł

Technologia

Wirtualny numer telefonu – co warto wiedzieć?

Wirtualny numer telefonu – co warto wiedzieć?
Office workplace table with supplies, smartphone and laptop. Flat lay. Top view with space for your text

Tradycyjna telefonia jest w firmach coraz częściej zastępowana telefonią internetową. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się telefonia VoIP, która jest formą komunikacji z klientem, zwiększającą możliwości firmy. Kontakt jest łatwiejszy i bardziej efektywny. Telefonia VoIP wiąże się z otrzymaniem wirtualnego numeru (zwanego także inteligentnym numerem). Zasada działania różni się od klasycznego numeru stacjonarnego. Numer nie jest bowiem przypisany do linii telefonicznej, tylko do konta SIP. Gdzie wygenerować wirtualny numer telefonu za darmo? Na czym polega numer telefonu online? Czy istnieje wirtualny numer telefonu do odbierania sms? 

Czym jest wirtualny numer telefonu?

Wirtualny numer tel wykorzystać można praktyczne wszędzie. Wiele osób korzysta z jednego numeru telefonu i nie chce używać go w mediach społecznościowych, do celów służbowych czy na portalach randkowych. Wiadomo, że podając często swoje dane kontaktowe, jesteśmy narażeni na trafienie numeru telefonu do baz marketingowych, co wiąże się z „nękaniem” telefonami od botów czy osób zapraszających na różne spotkania. Kolejna kwestia to anonimowość. Obecnie każdy numer telefonu musi być zarejestrowany (większość z nas ma również podpisaną umowę z operatorem), dlatego ludzie walczący o anonimowość często szukają innych rozwiązań.

Numer telefonu online jest rozwiązaniem powyższych problemów. Wymaga on dostępu do Internetu i jest przydzielany na określony czas. W większości przypadków otrzymujemy możliwość odbierania połączeń oraz wiadomości SMS, ale nie możemy wykonać połączeń wychodzących. Warto pamiętać, że transfer danych możliwy jest tylko podczas posiadania połączenia internetowego.

Wirtualny numer telefonu – jak go uzyskać?

Wirtualny numer telefonu uzyskać można na stronach internetowych, podpowiadanych przez wyszukiwarkę. Przed rejestracją warto zapoznać się opiniami pozostałych użytkowników, aby wiedzieć czy rozwiązanie spełni nasze oczekiwania. Niektóre strony wymagają pełnej rejestracji, a inne oferują dostęp bez rejestracji.

Jakie są różnice między tradycyjnym a wirtualnym numerem telefonu?

Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami numerów telefonów jest konieczność posiadania połączenia z Internetem w przypadku wirtualnego numeru telefonu. Połączenia można odbierać za pomocą komputera lub smartfona. Można także korzystać z telefonu stacjonarnego z połączeniem internetowym oraz rozdzielać rozmowę pomiędzy kilka telefonów. Możliwe jest to dzięki bezpłatnej centrali telefonicznej.

Jakie są zalety wirtualnego numeru telefonu?

Główne zalety wirtualnego numeru telefonu to:

  • brak konieczności podawania swojego prywatnego numeru telefonu – wiele osób nie chce udostępniać swoich danych kontaktowych na stronach internetowych i w aplikacjach, które o to proszą. Kilka lat temu numery nie musiały być rejestrowane, co gwarantowało większą swobodę. Wiele osób kupowało nową kartę tylko w celu jednokrotnego skorzystania z niej. Obecnie skazani jesteśmy na więcej formalności,
  • zachowanie anonimowości – wirtualny numer telefonu jest idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zależy nam na pełnej prywatności,
  • ochrona przed SPAMem – podając swój prywatny numer telefonu w wielu miejscach, co chwilę musimy blokować kolejnych telemarketerów, co jest niezwykle uciążliwe. Równie ryzykowne jest otrzymywanie podejrzanych, niebezpiecznych wiadomości, zawierających linki, których kliknięcie może skończyć się nawet przejęciem kontroli nad kontem bankowym czy telefonem,
  • brak dodatkowych kosztów – z łatwością znaleźć można aplikacje oraz strony, które oferują darmowy numer wirtualny. Oczywiście w takim przypadku musimy przygotować się na pewne ograniczenia oraz reklamy,
  • szeroki zakres zastosowań – z numerów online, korzystać mogą nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Przedsiębiorcy decydują się zazwyczaj na wirtualną centralę telefoniczną, funkcjonującą na nieco innych zasadach i często współgrającą z innymi systemami używanymi w firmie. W celach biznesowych wykorzystuje się często wirtualne numery stacjonarne, znacznie ułatwiające zdobycie zaufania odbiorcy oraz rozwój automatyzacji w firmie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *