Popularne

Artykuł

Motoryzacja

Dlaczego warto mieć wideorejestrator samochodowy

Dlaczego warto mieć wideorejestrator samochodowy

Wideorejestrator, czyli kamera samochodowa to urządzenie, które umożliwia rejestrowanie wszystkiego, co dzieje się na drodze, a także na parkingu. Dzięki temu można udowodnić, kto był sprawcą kolizji lub wypadku. Z tego właśnie względu kamery samochodowe cieszą się ogromną popularnością i są tak chętnie kupowane przez kierowców. Posiadanie wideorejestratora niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści, którym warto nieco bliżej się przyjrzeć. 

Cechy wideorejestratorów samochodowych

Kamera samochodowa to niewielkich rozmiarów urządzenie, które montuje się wewnątrz pojazdu na przedniej szybie za pomocą specjalnego uchwytu. Wybierając wideorejestrator należy zwrócić szczególną uwagę na układ optyczny, w jaki został wyposażony oraz rozdzielczość, z którą nagrywa obraz. Urządzenia, które umożliwiają nagrywanie w jakości 4K lub Full HD są zdecydowane najlepszym rozwiązaniem, ponieważ na zarejestrowanym filmie będzie można dostrzec wszelkie szczegóły.

Wszystkie kamery samochodowa zasilane są za pomocą przewodu, który podłącza się do zapalniczki wewnątrz pojazdu. Dodatkowo urządzenia te mogą posiadać wbudowaną baterię lub kondensator, który zagwarantuje zasilanie awaryjne w momencie, gdy zasilanie główne zostanie odłączone. Dzięki temu możliwe jest nieustanne rejestrowanie obrazu. Najlepsze wideorejestratory posiadają funkcję parkingową. Pozwala to na nieustanne rejestrowanie tego, co dzieje się przed samochodem nawet podczas postoju.

Dlaczego warto posiadać wideorejestrator?

Główną zaletą posiadania wideorejestratora w swoim samochodzie jest to, że nagrany nim film może posłużyć jako dowód w sądzie w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji czy wypadku. Pozwoli ustalić przebieg całego zdarzenia oraz stwierdzić, który kierowca jest temu winny. Niektórzy ubezpieczyciele oferują atrakcyjne składki dla kierowców, którzy posiadają na wyposażeniu swojego pojazdu kamerę.

Zarejestrowany kamerą obraz może być przydatny również wtedy, gdy padniemy ofiarą oszusta, który próbuje wyłudzić ubezpieczenie poprzez spowodowanie kolizji. Taki film pozwoli udowodnić przed sądem czy organami ścigania, jak było na prawdę.

Jak rozpoznać dobry wideorejestrator?

Wybierając kamerę samochodową trzeba przede wszystkim sprawdzić, jaką rozdzielczość nagrywania posiada. Ważna jest również prędkość poklatkowa, czyli liczba klatek nagrywana w ciągu sekundy. Wszystko to wpływa na jakość rejestrowanego obrazu oraz możliwość jego późniejszego odczytu. Bardzo istotne jest również to, czy wybrany model posiada tryb nocny. Dzięki niemu można nagrywać obraz w dobrej jakości nawet po zachodzie słońca. Kamera z tym trybem lepiej radzi sobie również w gorszych warunkach oświetleniowych. Nowoczesne modele umożliwiają również automatyczne nagrywanie po uruchomieniu silnika, co pozwala uniknąć sytuacji, w której przez roztargnienie zapomnimy włączyć kamery. Warto także zwrócić uwagę na sposób montażu wybranego modelu. Te mocowane na uchwycie, który mocuje się za pomocą kleju do szyby zdecydowanie lepiej się trzymają niż te wyposażone w przyssawki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *