Branża IT to nie tylko programowanie. Obecnie coraz większe zapotrzebowanie odnotowuje się na analityków w tej dziedzinie. To zazwyczaj pewne i wysoko płatne stanowiska, które wiążą się z ciekawymi zadaniami i różnorodnym środowiskiem pracy. Sprawdź, na czym polega praca analityka w IT.
Spis treści
Czym zajmuje się analityk danych ds. IT?
Co robi analityk IT? Ta funkcja łączy w sobie wiedzę z zakresu IT, zagadnień marketingowych oraz biznesowych. Czuwa nad tym, by realizowany projekt przebiegał zgodnie z założeniami. Celem nadrzędnym jest optymalizacja kosztów, zwiększenie wydajności w firmie i wybranie najlepszych rozwiązań na dany moment dla przedsiębiorstwa.
Praca analityka to nieustanna styczność z danymi, tabelami i wykresami. To rozumienie ich w ciągu przyczynowo-skutkowym. Odpowiednie odczytywanie danych powinno nazywać procesy zachodzące w formie. Analityk ma za zadanie także określenie sposobu polepszenia warunków systemów pracy, tak by osiągnąć lepszą wydajność.
Trudno określić szczegółowe zagadnienia, którymi zajmuje się analityk ds. IT. To zależy od profilu firmy oraz zadań postawionych przez kierownictwo. Analityk danych to profesja szczególnie ważna w przypadku kryzysów występujących w firmie. Dzięki jego analizom i wprowadzonym zmianom można przyspieszyć proces restrukturyzacji.
Jak zostać analitykiem IT? Kariera w branży
Kierunkowe wykształcenie do zajęcia stanowiska analityka danych nie jest konieczne. Oznacza to, że analizą danych mogą zajmować się osoby bez konkretnych studiów, ale z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem czy predyspozycjami.
Oczywiście, solidne podstawy, które pozyskasz na kierunkach o profilu ścisłym, takim jak informatyka czy telekomunikacja, z pewnością pomogą Ci w rozpoczęciu pracy w branży. Jeżeli jednak tego rodzaju studia nie znajdują się w Twoim wykształceniu, wciąż możesz dokształcić się na studiach podyplomowych. Kierunki sprofilowane pod tę tematykę znajdziesz na wielu uczelniach, a krótszy czas nauki z pewnością zmobilizuje się do tego rodzaju pracy.
Praca analityka IT to także przedmiot wielu kursów i szkoleń, które znajdziesz w Internecie. Wymagane jednak tutaj Twoje duże zaangażowanie, by przyswoić informacje, które na początku mogą się wydać trudniejsze. Warto wiedzieć, że na stanowisku analityka biznesowego nie liczą się tylko zdobyta wiedza i wykształcenie w tym kierunku. Równie ważne są umiejętności miękkie, a także, na przykład, bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Gdzie szukać ofert pracy dla osób bez doświadczenia?
Jeżeli zastanawiasz się jak zacząć pracę analityka IT, sprawdź strony internetowe z bazą ofert pracy. Szukaj pod hasłem stanowisk juniorskich lub płatnych praktyk i staży. To dobra opcja, by zetknąć się z zawodem i zyskać pierwsze doświadczenie.
Sprawdź oferty dla osób bez doświadczenia na portalu GoWork.pl. Znajdziesz tam oferty pracy z całej Polski. Sprawdź przede wszystkim propozycje z Warszawy, gdzie znajdują się siedziby większych korporacji, które oferują różne pogramy stażowe i ciekawe możliwości dla juniorów w danej dziedzinie. Korporacje mają zazwyczaj klarowną drabinę kariery, dzięki czemu będziesz mógł ubiegać się o awans na wyższe stanowiska.
Artykuł sponsorowany.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…