Popularne

Artykuł

Finanse

Kryptowaluty – czym są i jak działają?

Kryptowaluty – czym są i jak działają?

Z roku na rok dowiadujemy się o nowych możliwościach inwestowania pieniędzy. W okresie rosnącej inflacji wiele osób szuka sposobu inwestowania, który pozwoli na spory zysk. W ostatnim czasie pojawia się masa informacji na temat kryptowalut. Czym one są oraz jak działają? Wyjaśniamy. 

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to nic innego jak wirtualne czy cyfrowe pieniądze, stworzone na bazie algorytmu. Ich działanie opiera się na kryptografii, czyli technice szyfrowania danych, która pozwala na generowanie pieniędzy i tworzenie zabezpieczeń dla transakcji. Pomimo iż są wirtualnym pieniądzem różnią się od tradycyjnych walut, jednak możliwe jest ich kupowanie i sprzedawanie, tak, jak wielu innych aktywów. Jedną z pierwszych i najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin. Co istotne, rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że możliwe jest dokonywanie płatności za ich pośrednictwem, za zakupy i usługi. Oczywiście jedynie w miejscach, gdzie krypotwaluty są uznawane za środek płatniczy. Co istotne, w ostatnim czasie zaczęły powstawać także giełdy walut cyfrowychgdzie możliwe jest dokonywanie transakcji.

Jak działają kryptowaluty?

Krypotowaluty to pieniądze działające wirtualnie. Kursy kryptowalut zależą przede wszystkim od popytu i podaży. Niezwykle istotne znaczenie w działaniu kryptowalut ma system, który bazuje na blockchain, czyli łańcuchu bloków. Każda z kryptowalut ma zaszyfrowany kod informatyczny, a użytkownik klucz prywatny. Dodatkowo każda z transakcji jest weryfikowana i układana w określonych blokach. Następuje również jej szyfrowanie, dzięki czemu wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. Tak stworzone jednostki, dołączają do łańcucha transakcji. Podczas tworzenia nowego bloku powstaje nowa jednostka kryptowalutowa, która nazywana jest często nagrodą, czyli wynagrodzeniem osób zajmujących się obsługą. Co istotne, cała technologia jest zaszyfrowana przez co zapobiega fałszowaniu danych, walut i przeprowadzania nielegalnych transakcji. Środki nadawcy trafiają na wirtualne konto, a transakcje można podejrzeć w księdze głównej każdej z krypotowalut.

Jakie są zalety i wady kryptowalut?

Kryptowaluty to w ostatnim czasie niezwykle popularne waluty wirtualne. Na ich temat można znaleźć w sieci wiele różnorodnych opinii, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Okazuje się, że w ostatnim czasie płatności kryptowalutami stają się coraz popularniejsze. To ogromny potencjał i coraz większa liczba użytkowników. Wiele osób zauważa również duże szanse na zwrot inwestycji, dlatego chętnie inwestuje. Pomimo wielu zalet, warto wiedzieć, że nie podlegają nadzorowi, a dodatkowo ich rynek jest wyjątkowo niestabilny, szczególnie teraz, kiedy ceny są dość wysokie. To duże wahania cen i spore ryzyko straty. Zastanawiając się nad zgodnością kryptowalut z przepisami prawa, należy wiedzieć, że inwestycje są legalne, jednak wiążą się z ogromnym ryzykiem, w szczególności jeśli chodzi o możliwość utraty środków czy działań przestępczych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *