Z roku na rok dowiadujemy się o nowych możliwościach inwestowania pieniędzy. W okresie rosnącej inflacji wiele osób szuka sposobu inwestowania, który pozwoli na spory zysk. W ostatnim czasie pojawia się masa informacji na temat kryptowalut. Czym one są oraz jak działają? Wyjaśniamy.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to nic innego jak wirtualne czy cyfrowe pieniądze, stworzone na bazie algorytmu. Ich działanie opiera się na kryptografii, czyli technice szyfrowania danych, która pozwala na generowanie pieniędzy i tworzenie zabezpieczeń dla transakcji. Pomimo iż są wirtualnym pieniądzem różnią się od tradycyjnych walut, jednak możliwe jest ich kupowanie i sprzedawanie, tak, jak wielu innych aktywów. Jedną z pierwszych i najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin. Co istotne, rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że możliwe jest dokonywanie płatności za ich pośrednictwem, za zakupy i usługi. Oczywiście jedynie w miejscach, gdzie krypotwaluty są uznawane za środek płatniczy. Co istotne, w ostatnim czasie zaczęły powstawać także giełdy walut cyfrowych, gdzie możliwe jest dokonywanie transakcji.
Jak działają kryptowaluty?
Krypotowaluty to pieniądze działające wirtualnie. Kursy kryptowalut zależą przede wszystkim od popytu i podaży. Niezwykle istotne znaczenie w działaniu kryptowalut ma system, który bazuje na blockchain, czyli łańcuchu bloków. Każda z kryptowalut ma zaszyfrowany kod informatyczny, a użytkownik klucz prywatny. Dodatkowo każda z transakcji jest weryfikowana i układana w określonych blokach. Następuje również jej szyfrowanie, dzięki czemu wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. Tak stworzone jednostki, dołączają do łańcucha transakcji. Podczas tworzenia nowego bloku powstaje nowa jednostka kryptowalutowa, która nazywana jest często nagrodą, czyli wynagrodzeniem osób zajmujących się obsługą. Co istotne, cała technologia jest zaszyfrowana przez co zapobiega fałszowaniu danych, walut i przeprowadzania nielegalnych transakcji. Środki nadawcy trafiają na wirtualne konto, a transakcje można podejrzeć w księdze głównej każdej z krypotowalut.
Jakie są zalety i wady kryptowalut?
Kryptowaluty to w ostatnim czasie niezwykle popularne waluty wirtualne. Na ich temat można znaleźć w sieci wiele różnorodnych opinii, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Okazuje się, że w ostatnim czasie płatności kryptowalutami stają się coraz popularniejsze. To ogromny potencjał i coraz większa liczba użytkowników. Wiele osób zauważa również duże szanse na zwrot inwestycji, dlatego chętnie inwestuje. Pomimo wielu zalet, warto wiedzieć, że nie podlegają nadzorowi, a dodatkowo ich rynek jest wyjątkowo niestabilny, szczególnie teraz, kiedy ceny są dość wysokie. To duże wahania cen i spore ryzyko straty. Zastanawiając się nad zgodnością kryptowalut z przepisami prawa, należy wiedzieć, że inwestycje są legalne, jednak wiążą się z ogromnym ryzykiem, w szczególności jeśli chodzi o możliwość utraty środków czy działań przestępczych.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…