Popularne

Artykuł

Sprzęt

W jakich branżach wykorzystuje się drukowanie 3D?

W jakich branżach wykorzystuje się drukowanie 3D?

Drukarki 3D wciąż budzą duże zainteresowanie. Ich możliwości wykorzystywane są chętnie przez różne gałęzie przemysłu. W jakich dokładnie branżach można je stosować?

Czym jest drukowanie 3D?

Druk 3D wykorzystuje projektowanie wspomagane komputerowo – oznaczane skrótem CAD. Dzięki niemu można wykonywać trójwymiarowe obiekty metodą warstwową, nakładając każdą kolejną na siebie. Druk 3D nazywa się również produkcją addytywną, właśnie ze względu na nakładanie poszczególnych warstw materiału. Mogą to być, na przykład tworzywa sztuczne, różne kompozyty, a także biomateriały. Produkty drukowane technologią 3D mogą mieć różny kształt, rozmiar, sztywność, a także kolor.

Jak działa drukarka 3D?

Wytwarzanie przedmiotów trójwymiarowych jest możliwe dzięki drukarkom 3D. Są to urządzenia, będące częścią rodziny produkcji addytywnej i wykorzystują technologie, które w pewnym stopniu są podobne do tradycyjnych drukarek atramentowych. Jednak do stworzenia trójwymiarowego obiektu zupełnie od podstaw, niezbędne jest nowoczesne i intuicyjne oprogramowanie, a także właściwe materiały i precyzyjne narzędzia. Właśnie tymi cechami różni się drukarka 3D od zwykłej.

W jakich branżach wykorzystuje się technologię druku 3D?

Jednym z sektorów, w których wykorzystuje się drukowanie 3D, jest rynek części samochodowych, a także elementów odpowiadających za działanie podzespołów w pojazdach o innym charakterze. Firmy zajmujące się na co dzień produkcją części samochodowych, używają druku 3D. Dzięki temu mogą wytworzyć naprawdę małe elementy, takie jak narzędzia, prototypu wielu części i elementów oraz przyrządy, czy uchwyty z dużą precyzją i w krótkim czasie.

Jedną z największych zalet korzystania z drukarek jest to, że wraz z odpowiednim oprogramowaniem i umiejętnościami, można stworzyć kopię starych części, które już dawno wyszły z użytku. Również dlatego, producenci podzespołów samochodowych tak często wykorzystują te urządzenia w prowadzeniu swojej działalności.

Elementy odzieżowe – buty

Aby lepiej przedstawić uniwersalność druku 3D, można również podać przykład tworzenia obuwia przez tę technologię i maszyny. Jedną z takich serii, są buty marki Adidas z kolekcji 4D, gdzie każdy z produktów ma wydrukowaną podeszwę właśnie w technologii 3D. Buty są dostępne na całym świecie i można je nabyć bez żadnego problemu.

Jakie urządzenie jest niezbędne do wykonania druku 3D?

Do stworzenia trójwymiarowego modelu niezbędna jest drukarka 3D. Czym powinna się charakteryzować? Ważne, aby urządzenie to było wyposażone w port USB, slot SD, a także możliwość połączenia z siecią Wi-Fi. Dzięki temu, wykonanie projektu opracowanego w specjalistycznym programie i zapisanego w formacie .STL lub .OBJ nie powinno być dużym problemem.

Co zrobić, jeżeli firma posiada już drukarkę 3D, ale nie może jej podłączyć do Wi-Fi? Rozwiązaniem będzie moduł Wi-Fi do drukarki. Jest to element, który pozwala modyfikować funkcje urządzenia i korzystać z niego poprzez zdalne sterowanie poszczególnymi ustawieniami. Jednym z takich modułów Wi-Fi do drukarki, jest Creality Ender 3, dostępny również wersji Pro. Urządzenie to bez problemu będzie współpracować w trybie Access Point, a także działać w swojej sieci lub trybie STA. Ten moduł Wi-Fi do drukarki współpracuje z takimi urządzeniami, jak na przykład drukarka 3D Creality Ender 3 lub Ender 3 Pro z płytą główną SR MINI E3 V1.2/SKR Mini E3 V2.0. Dzięki niemu urządzenie do produkcji elementów trójwymiarowych będzie jeszcze łatwiejsze w obsłudze.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *