Popularne

Artykuł

Sprzęt

Czym różni się dysk SSD od HDD

Czym różni się dysk SSD od HDD

Zastanawiasz się, jaki dysk do komputera wybrać? Przyjrzyjmy się dwóm najważniejszym technologiom – SSD i HDD, by ułatwić Ci właściwy zakup.

Dyski HDD i SSD – czym różnią się te dwie technologie?

Na komercyjnym rynku komponentów komputerowych zajmujących się przechowywaniem danych funkcjonują w zasadzie wyłącznie dyski SSD i HDD. Są to urządzenia, które zajmują się przechowywaniem informacji w sposób trwały i ciągły (w odróżnieniu od pamięci RAM). To dzięki temu urządzeniu na naszym komputerze może znaleźć się praktycznie dowolny plik – od zdjęcia z wakacji, przez grę komputerową, czy system i wyszukiwarkę internetową. A co ważniejsze, plik ten pozostanie tam, nawet gdy odłączymy zasilanie od komputera.

Pomimo wspólnej funkcji dyski SSD i HDD różnią się w bardzo znaczący sposób. Różnica ta przejawia się przede wszystkim w technologii. HDD (dysk twardy) opiera się o nośnik magnetyczny. To dosyć leciwa, aczkolwiek nadal przez wielu wykorzystywana metoda przechowywania informacji, która ma ograniczone możliwości względem szybkiego odczytu i zapisu danych. Z kolei SSD to nośnik półprzewodnikowy, który oferuje znacznie lepszą przepustowość. SSD w swojej strukturze technologicznej znacznie bardziej przypomina szybką pamięć operacyjną RAM niż standardowe dyski HDD.

W praktyce przekłada się to na nieporównywalne różnice w obsłudze plików. Dysk HDD starej generacji może radzić sobie aż stukrotnie gorzej od nowego SSD wykonanego w technologii NVMe. Na tym porównanie tych dwóch technologii można by skończyć, gdyby nie jeden ważny czynnik – zasobność pamięci i współczynnika złotówka / GB danych. Sprawdź pamięci GOODRAM – goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd.

Dyski HDD vs SSD – co lepsze?

Na pewno nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest jednak to, że technologia SSD oferuje znacznie lepsze przepustowości. Niestety, przy tym gorzej radzi sobie z innym parametrem – ceną. Dyski HDD oferują nieporównywalnie większe (np. 10-krotnie) wolumeny pamięci w tej samej cenie co SSD. Jednak nawet tak potężny atut dysków HDD nie sprawia, że SSD nie jest warty wybrania. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę procesy wymagające od dysku odpowiedniej przepustowości. Taką operacją może być np. start systemu. Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ ma dysk na obsługę całego systemu operacyjnego, większość osób dąży do tego, by posiadać w swoim komputerze przynajmniej jeden dysk wykonany w technologii SSD, który będzie odpowiedzialny właśnie za przechowywanie Windowsa, danej dystrybucji Linuxa lub Mac OS. Część osób dobiera do dysku SSD dodatkowy dysk HDD, na którym przechowywane będą pliki, które nie wymagają szybkiego przetwarzania przez procesor, kartę graficzną, czy RAM.

Mowa tu np. o filmach z rodzinnych imprez, czy zdjęciach. Jednak gdy chcemy na drugim pojemnym dysku przechowywać np. grę komputerową lub program do obsługi plików wizualnych, musimy liczyć się ze sporymi spadkami wydajności w aplikacji. W grze przejawiać się to będzie po prostu dłuższym czasem ładowania się rozgrywki (i ewentualnymi zacięciami, jeśli dysk w ogóle nie podoła wymaganiom sprzętowym), a w programach dla profesjonalistów znaczącym spadkiem zdolności do przetwarzania danych.

Dodatkowo dyski półprzewodnikowe SSD oferują większą trwałość i mniejszą podatność na czynniki zewnętrzne. Z powodzeniem wspierają one różne interfejsy (w tym arcyszybki NVMe). Nie mają też znaczącego wpływu na temperaturę pracy komputera.

SSD w 2022 roku – czy jest w ogóle sens kupować dysk HDD?

Przy aktualnych cenach dysków SSD rozwiązania HDD nie cieszą się aż takim zainteresowaniem konsumentów, jak jeszcze kilka lat temu. Dyski półprzewodnikowe są stosunkowo tanie, a ich możliwości przebijają różnicę w cenie. Dodatkowo my sami coraz więcej plików przechowujemy w ramach usług „w chmurze” i to przeważnie takich, które trzymane by były właśnie na dyskach o niskiej przepustowości. To wciąż jest jednak dobry wybór dla osób, które pragną korzystać z funkcjonalności nadmiarowej macierzy i np. tworzenia backupu dzięki niej (technologia RAID). Jednak większość osób nie wykonuje tego typu operacji (choć jest to zalecane).

Gdy mówimy o najbardziej budżetowych kompozycjach o wysokiej wydajności, często zaleca się nabycie pojedynczego dysku SSD o nieco większej pojemności (np. 1 TB, 500 GB) niż kombinacji małego dysku systemowego SSD i dysku HDD.

Dyski HDD i SSD polskiej marki GOODRAM

Jeśli zastanawiasz się nad sprawdzonym dyskiem, któremu warto powierzyć swoje ważne dane, być może warto przyjrzeć się ofercie dysków SSD od polskiego producenta GOODRAM. Jest to firma ciesząca się sporą renomą na naszym rynku. GOODRAM od lat tworzy wydajne komponenty komputerowe, przede wszystkim pamięci RAM i dyski. Są to produkty niezwykle wysokiej jakości, których cena niejednokrotnie przebija propozycje konkurencji.

Warto mieć na uwadze, że w Polsce także mamy firmy, które wykonują części komputerowe najwyższej jakości. Nie jesteśmy skazani na pamięci od wschodnich i zachodnich graczy technologicznych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *