Możliwości sztucznej inteligencji i automatyzacji w biznesie są jednymi z najgorętszych tematów ostatnich lat. W tym artykule przedstawiamy 5 kluczowych powodów, dla których należy rozważyć wdrożenie rozwiązań IoT w Twojej firmie.
Spis treści
Na początek nieco statystyk
Statista (niemiecka firma specjalizująca się w danych rynkowych i konsumenckich) szacuje, że już w 2023 roku liczba urządzeń podłączonych do IoT przekroczy 75 miliardów. Analitycy oszacowali również, że w 2025 roku wartość rynku wzrośnie do 767,29 mld dolarów. Powszechna adopcja sieci 5G może dodatkowo przyspieszyć cały proces.
Dlaczego firmy decydują się na inwestowanie i wdrażanie rozwiązań IoT? Oto 5 najważniejszych argumentów:
Innowacyjność i konkurencyjność rozwiązań IoT
Internet rzeczy (Internet of Things) jest podłożem wielu zmian rynkowych. Określany siłą napędową czwartej rewolucji przemysłowej powoduje znaczący wzrost produktywności i przemianę obecnych modeli biznesowych.
Zastosowanie rozwiązań IoT pozwala na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w wielu branżach. Dzięki temu Twoja firma może stać się pionierem w swojej dziedzinie, a Ty wyróżnisz się na tle konkurencji
IoT w Big Data – skuteczniejsza analiza danych
Trudno wyobrazić sobie dziś skuteczny biznes bez wykorzystania danych na temat potrzeb konsumentów. Odpowiednia analiza informacji pozwala:
Urządzenia IoT zbierają ogromne ilości danych, które możesz analizować, aby podjąć bardziej świadome decyzje biznesowe.
Co więcej, inteligentne urządzenia mogą same analizować dane w czasie rzeczywistym i podejmować autonomiczne decyzje.
Przykładem jest system monitorowania ogrzewania stworzony przez zespół z Solwitu. Dane płynące z urządzenia są zbierane i przetwarzane w chmurze, a na ich podstawie mechanizm jest w stanie dostosować optymalną temperaturę grzania w określonych pomieszczeniach, zgodną z preferencjami użytkowników.
Optymalizacja kosztów przy wykorzystaniu rozwiązań IoT
Odpowiednie wykorzystanie możliwości Internetu Rzeczy jest lokatą na przyszłość dla Twojego biznesu. Technologia IoT daje ogromną szansę na zwielokrotniony zwrot z inwestycji.
Przykładem jest rozwiązanie wdrożone w pociągach New York Air Brake. Zastosowane tam czujniki monitorują dane z ponad 5 tysięcy lokomotyw. System kontroli wykorzystuje je w celu analizowania wydajności pociągów, zużycia paliwa, a nawet warunków pogodowych czy ostrzegania maszynistów o możliwych zagrożeniach na drodze.
Pozwoliło to amerykańskim kolejom zaoszczędzić dziesiątki miliardów dolarów dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa oraz wyraźnie mniejszej eksploatacji lokomotyw. Wdrożenie przyniosło też korzyści dla pasażerów. Znacząco zmniejszyła się liczba wypadków, pociągi stały się bardziej ekologiczne, i co najważniejsze – punktualne.
Poprawa bezpieczeństwa dzięki inteligentnym urządzeniom
Wykorzystanie inteligentnych urządzeń w medycynie, przemyśle, transporcie czy rolnictwie może zapobiec wypadkom i ocalić ludzkie życie.
Inteligentne czujniki przewidują zbliżającą się awarię sprzętu i w porę o tym informują. Przykładami takich zastosowań są m.in.:
- kamery wykorzystujące technologie Computer Vision, która wykrywa zagrożenia w miejscu pracy,
- inteligentne urządzenia noszone na ciele (opaski, kamery, kamizelki, rękawice), które zmniejszają ryzyko urazów i wypadków; przykładowo kask ochronny zawierający akcelerometry i czujniki GPS, monitoruje lokalizację pracowników i wykrywa nagłe, nienaturalne ruchy, które mogą świadczyć o poślizgnięciu się lub innym wypadku.
IoT może dbać o bezpieczeństwo również na co dzień w Twoim domu. Czujniki ruchu, czy kamery chronią przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak awarie sprzętu, pożary czy włamania.
Rozwiązania IoT dla ekologii
Ekologia to dziś jeden z głównych filarów strategii wielu firm. IoT znajduje zastosowanie również na tym polu.
Wymienione wcześniej zastosowania Internetu Rzeczy, takie jak m.in. system do kontroli temperatury czy monitorowania pociągów, sprawiają, że urządzenia stają się bardziej wydajne, a ty możesz lepiej dysponować swoimi zasobami (paliwem, zużyciem energii).
Stwórz własne rozwiązanie IoT!
Wykorzystanie IoT w biznesie to nie tylko wizja przyszłości. To rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Jeśli chcesz sprawić, aby Twoje produkty były innowacyjne i przyciągały klientów, rozważ ich transformację w produkty typu smart.
Jak to zrobić? Zacznij od wyboru doświadczonego partnera technologicznego, który pomoże Ci w stworzeniu tego typu rozwiązań. W Solwicie od lat pracujemy z klientami z różnych branż, zapewniając kompleksowe i indywidualne podejście do każdego projektu. Tworzymy skalowalne, bezpieczne rozwiązania IoT, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów.
W naszym portfolio różnych rozwiązań IoT znajdziesz projekty, przy których współpracowaliśmy:
- system IoT do kontroli temperatury,
- inteligentne okulary pływackie,
- smart zabawki dla dzieci pomagające w zasypianiu,
- sterowniki PLC do automatyzacji zarządzania obiektem,
- system rozpoznawania dźwięków (Acoustic Event Detection),
- inteligentne dyspensery do mydła i papieru.
Chcesz stworzyć produkt wyposażony w IoT? Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o rozwiązaniu, które zrewolucjonizuje Twój biznes.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…