Popularne

Artykuł

Internet

Inwestycja w IoT – 5 powodów, dla których warto to zrobić

Inwestycja w IoT – 5 powodów, dla których warto to zrobić

Możliwości sztucznej inteligencji i automatyzacji w biznesie są jednymi z najgorętszych tematów ostatnich lat. W tym artykule przedstawiamy 5 kluczowych powodów, dla których należy rozważyć wdrożenie rozwiązań IoT w Twojej firmie.

Na początek nieco statystyk

Statista (niemiecka firma specjalizująca się w danych rynkowych i konsumenckich) szacuje, że już w 2023 roku liczba urządzeń podłączonych do IoT przekroczy 75 miliardów. Analitycy oszacowali również, że w 2025 roku wartość rynku wzrośnie do 767,29 mld dolarów. Powszechna adopcja sieci 5G może dodatkowo przyspieszyć cały proces.

Dlaczego firmy decydują się na inwestowanie i wdrażanie rozwiązań IoT? Oto 5 najważniejszych argumentów:

Innowacyjność i konkurencyjność rozwiązań IoT

Internet rzeczy (Internet of Things) jest podłożem wielu zmian rynkowych. Określany siłą napędową czwartej rewolucji przemysłowej powoduje znaczący wzrost produktywności i przemianę obecnych modeli biznesowych.

Zastosowanie rozwiązań IoT pozwala na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w wielu branżach. Dzięki temu Twoja firma może stać się pionierem w swojej dziedzinie, a Ty wyróżnisz się na tle konkurencji

IoT w Big Data – skuteczniejsza analiza danych

Trudno wyobrazić sobie dziś skuteczny biznes bez wykorzystania danych na temat potrzeb konsumentów. Odpowiednia analiza informacji pozwala:

Urządzenia IoT zbierają ogromne ilości danych, które możesz analizować, aby podjąć bardziej świadome decyzje biznesowe.

Co więcej, inteligentne urządzenia mogą same analizować dane w czasie rzeczywistym i podejmować autonomiczne decyzje.

Przykładem jest system monitorowania ogrzewania stworzony przez zespół z Solwitu. Dane płynące z urządzenia są zbierane i przetwarzane w chmurze, a na ich podstawie mechanizm jest w stanie dostosować optymalną temperaturę grzania w określonych pomieszczeniach, zgodną z preferencjami użytkowników.

Optymalizacja kosztów przy wykorzystaniu rozwiązań IoT

Odpowiednie wykorzystanie możliwości Internetu Rzeczy jest lokatą na przyszłość dla Twojego biznesu. Technologia IoT daje ogromną szansę na zwielokrotniony zwrot z inwestycji.

Przykładem jest rozwiązanie wdrożone w pociągach New York Air Brake. Zastosowane tam czujniki monitorują dane z ponad 5 tysięcy lokomotyw. System kontroli wykorzystuje je w celu analizowania wydajności pociągów, zużycia paliwa, a nawet warunków pogodowych czy ostrzegania maszynistów o możliwych zagrożeniach na drodze.

Pozwoliło to amerykańskim kolejom zaoszczędzić dziesiątki miliardów dolarów dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa oraz wyraźnie mniejszej eksploatacji lokomotyw. Wdrożenie przyniosło też korzyści dla pasażerów. Znacząco zmniejszyła się liczba wypadków, pociągi stały się bardziej ekologiczne, i co najważniejsze – punktualne.

Poprawa bezpieczeństwa dzięki inteligentnym urządzeniom

Wykorzystanie inteligentnych urządzeń w medycynie, przemyśle, transporcie czy rolnictwie może zapobiec wypadkom i ocalić ludzkie życie.

Inteligentne czujniki przewidują zbliżającą się awarię sprzętu i w porę o tym informują. Przykładami takich zastosowań są m.in.:

  • kamery wykorzystujące technologie Computer Vision, która wykrywa zagrożenia w miejscu pracy,
  • inteligentne urządzenia noszone na ciele (opaski, kamery, kamizelki, rękawice), które zmniejszają ryzyko urazów i wypadków; przykładowo kask ochronny zawierający akcelerometry i czujniki GPS, monitoruje lokalizację pracowników i wykrywa nagłe, nienaturalne ruchy, które mogą świadczyć o poślizgnięciu się lub innym wypadku.

IoT może dbać o bezpieczeństwo również na co dzień w Twoim domu. Czujniki ruchu, czy kamery chronią przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak awarie sprzętu, pożary czy włamania.

Rozwiązania IoT dla ekologii

Ekologia to dziś jeden z głównych filarów strategii wielu firm. IoT znajduje zastosowanie również na tym polu.

Wymienione wcześniej zastosowania Internetu Rzeczy, takie jak m.in. system do kontroli temperatury czy monitorowania pociągów, sprawiają, że urządzenia stają się bardziej wydajne, a ty możesz lepiej dysponować swoimi zasobami (paliwem, zużyciem energii).

Stwórz własne rozwiązanie IoT!

Wykorzystanie IoT w biznesie to nie tylko wizja przyszłości. To rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Jeśli chcesz sprawić, aby Twoje produkty były innowacyjne i przyciągały klientów, rozważ ich transformację w produkty typu smart.

Jak to zrobić? Zacznij od wyboru doświadczonego partnera technologicznego, który pomoże Ci w stworzeniu tego typu rozwiązań. W Solwicie od lat pracujemy z klientami z różnych branż, zapewniając kompleksowe i indywidualne podejście do każdego projektu. Tworzymy skalowalne, bezpieczne rozwiązania IoT, które odpowiadają na potrzeby naszych klientów.

W naszym portfolio różnych rozwiązań IoT znajdziesz projekty, przy których współpracowaliśmy:

  • system IoT do kontroli temperatury,
  • inteligentne okulary pływackie,
  • smart zabawki dla dzieci pomagające w zasypianiu,
  • sterowniki PLC do automatyzacji zarządzania obiektem,
  • system rozpoznawania dźwięków (Acoustic Event Detection),
  • inteligentne dyspensery do mydła i papieru.

Chcesz stworzyć produkt wyposażony w IoT? Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o rozwiązaniu, które zrewolucjonizuje Twój biznes.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *