Popularne

Artykuł

Sprzęt

Zasilanie komputera – jak wybrać odpowiedni zasilacz do swojego PC?

Zasilanie komputera – jak wybrać odpowiedni zasilacz do swojego PC?
Modern Desktop Computer Power Supply Unit Close Up. Technology Theme.

Większość użytkowników komputera nie zwraca uwagi na wybór odpowiedniego zasilacza. Mimo iż nie wpływa on bezpośrednio na podniesienie wydajności sprzętu, pełni kluczową rolę w jego poprawnym funkcjonowaniu. Jest odpowiedzialny za bezpieczne doprowadzanie prądu elektrycznego do wszystkich podzespołów. Zastanawiasz się, jaki zasilacz wybrać? Czym kierować się podczas zakupów? W dzisiejszym artykule odpowiemy na Twoje pytania.

Jaką rolę pełni zasilacz komputera?

Kable zasilające do komputera skutecznie doprowadzają prąd do wszystkich najważniejszych podzespołów urządzenia. Warunkują sprawne działanie płyty głównej, procesora oraz karty graficznej i dźwiękowej. Jego głównym zadaniem jest przekształcanie pobranego z gniazdka prądu zmiennego w prąd stały. Wielu użytkowników nie przykłada zbyt dużej wagi do wyboru zasilania. W rzeczywistości jednak element ten warunkuje prawidłowe i bezpieczne działanie, chroniąc komputer przed uszkodzeniem. Ewentualne awarie mogą okazać się wyjątkowo kosztowne.

Wysokiej jakości kabel zasilający do komputera stacjonarnego odznacza się także wysokim komfortem pracy. Generuje mniejszy hałas oraz wyróżnia się dłuższą żywotnością, stając się świetną inwestycją na długie lata. Skutecznie dopasowują również dostępne napięcie do wymagań sprzętu. Podczas zakupów kluczowe znaczenie ma przy tym dobór odpowiedniej mocy zasilania. Kupno taniego i źle dobranego zasilacza często obniża komfort pracy z wysokiej jakości komputerem. To właśnie zasilacz często powoduje wieszanie się systemu oraz błędy wyświetlania obrazu.

Jakie są rodzaje zasilaczy?

Zasilanie komputera powinno zostać dopasowane do specyfikacji sprzętu. Na rynku dostępne są różnego rodzaje modele przeznaczone do innych zadań. Oprócz klasycznych zasilaczy komputerowych, w sklepach dostępne są także zasilacze UPS wyposażony w dodatkowy akumulator, który pozwala na pracę w chwilach przerwy dostawy prądu. Zasilacz awaryjny daje nam kilka minut dodatkowej pracy, umożliwiających zapisanie danych. Sprawdza się zarówno w warunkach biurowych, jak i w domach prywatnych.

Same zasilacze komputerowe dostępne są w trzech standardach. Za najbardziej uniwersalne uchodzą zasilacze ATX. Zasilacze SFX i TFX przeznaczone są do mniejszej obudowy komputerowej. Sprawdzają się, gdy klasyczne modele ATX są zbyt duże.

Jak wybrać kabel zasilający do komputera domowego?

Jednym z najważniejszych parametrów pozostaje moc zasilacza, która powinna zostać dopasowana do konkretnego komputera. Jeśli szukasz zasilacza do domu, zastanów się, w jaki sposób będziesz go wykorzystywać. Komputer do przeglądania Internetu będzie mieć mniejsze wymagania niż sprzęt do najnowszych gier. Aby określić moc zasilacza, powinieneś zsumować zapotrzebowanie wszystkich podzespołów. Warto jednocześnie wybrać ten o nieznacznie wyższej mocy. W ten sposób zapewnisz sobie optymalne działanie wszystkich elementów peceta. Wielu producentów podaje bowiem szczytową moc zasilacza, którą można osiągnąć jedynie przez kilka sekund. Zawyżona wartość nie przekłada się tym samym na moc ciągłą, z jakiej będziemy korzystać na co dzień podczas pracy. Z tego powodu kieruj się w stronę kabli z nieznacznym zapasem.

Kabel do zasilania komputera w pracy

Kupujesz zasilacz do pracy? Zależy Ci na maksymalnej efektywności? Oprócz mocy weź pod uwagę także sprawność wybranego modelu. To właśnie efektywność pracy przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Wymaga początkowo wyższej inwestycji, która jednak bardzo szybko się zwróci. Ważnym aspektem jest również układ chłodzenia, który warunkuje komfort pracy. Zasilacze wyposażone w chłodzenie pasywne nie posiadają wentylatorów, dzięki czemu pracują zupełnie bezgłośnie. W przypadku pół-pasywnych układów chłodzenia, wiatraki włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Ciekawym rozwiązaniem są jednocześnie zasilacze wyposażone w układ PFC, który zapobiega niepożądanym efektom elektrycznym.  Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj wtyczki. Złącza pozwalają na podłączenie wybranego zasilacza do posiadanego przez nas komputera. Przed zakupami sprawdź dokładnie, czego szukasz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *