Większość użytkowników komputera nie zwraca uwagi na wybór odpowiedniego zasilacza. Mimo iż nie wpływa on bezpośrednio na podniesienie wydajności sprzętu, pełni kluczową rolę w jego poprawnym funkcjonowaniu. Jest odpowiedzialny za bezpieczne doprowadzanie prądu elektrycznego do wszystkich podzespołów. Zastanawiasz się, jaki zasilacz wybrać? Czym kierować się podczas zakupów? W dzisiejszym artykule odpowiemy na Twoje pytania.
Spis treści
Jaką rolę pełni zasilacz komputera?
Kable zasilające do komputera skutecznie doprowadzają prąd do wszystkich najważniejszych podzespołów urządzenia. Warunkują sprawne działanie płyty głównej, procesora oraz karty graficznej i dźwiękowej. Jego głównym zadaniem jest przekształcanie pobranego z gniazdka prądu zmiennego w prąd stały. Wielu użytkowników nie przykłada zbyt dużej wagi do wyboru zasilania. W rzeczywistości jednak element ten warunkuje prawidłowe i bezpieczne działanie, chroniąc komputer przed uszkodzeniem. Ewentualne awarie mogą okazać się wyjątkowo kosztowne.
Wysokiej jakości kabel zasilający do komputera stacjonarnego odznacza się także wysokim komfortem pracy. Generuje mniejszy hałas oraz wyróżnia się dłuższą żywotnością, stając się świetną inwestycją na długie lata. Skutecznie dopasowują również dostępne napięcie do wymagań sprzętu. Podczas zakupów kluczowe znaczenie ma przy tym dobór odpowiedniej mocy zasilania. Kupno taniego i źle dobranego zasilacza często obniża komfort pracy z wysokiej jakości komputerem. To właśnie zasilacz często powoduje wieszanie się systemu oraz błędy wyświetlania obrazu.
Jakie są rodzaje zasilaczy?
Zasilanie komputera powinno zostać dopasowane do specyfikacji sprzętu. Na rynku dostępne są różnego rodzaje modele przeznaczone do innych zadań. Oprócz klasycznych zasilaczy komputerowych, w sklepach dostępne są także zasilacze UPS wyposażony w dodatkowy akumulator, który pozwala na pracę w chwilach przerwy dostawy prądu. Zasilacz awaryjny daje nam kilka minut dodatkowej pracy, umożliwiających zapisanie danych. Sprawdza się zarówno w warunkach biurowych, jak i w domach prywatnych.
Same zasilacze komputerowe dostępne są w trzech standardach. Za najbardziej uniwersalne uchodzą zasilacze ATX. Zasilacze SFX i TFX przeznaczone są do mniejszej obudowy komputerowej. Sprawdzają się, gdy klasyczne modele ATX są zbyt duże.
Jak wybrać kabel zasilający do komputera domowego?
Jednym z najważniejszych parametrów pozostaje moc zasilacza, która powinna zostać dopasowana do konkretnego komputera. Jeśli szukasz zasilacza do domu, zastanów się, w jaki sposób będziesz go wykorzystywać. Komputer do przeglądania Internetu będzie mieć mniejsze wymagania niż sprzęt do najnowszych gier. Aby określić moc zasilacza, powinieneś zsumować zapotrzebowanie wszystkich podzespołów. Warto jednocześnie wybrać ten o nieznacznie wyższej mocy. W ten sposób zapewnisz sobie optymalne działanie wszystkich elementów peceta. Wielu producentów podaje bowiem szczytową moc zasilacza, którą można osiągnąć jedynie przez kilka sekund. Zawyżona wartość nie przekłada się tym samym na moc ciągłą, z jakiej będziemy korzystać na co dzień podczas pracy. Z tego powodu kieruj się w stronę kabli z nieznacznym zapasem.
Kabel do zasilania komputera w pracy
Kupujesz zasilacz do pracy? Zależy Ci na maksymalnej efektywności? Oprócz mocy weź pod uwagę także sprawność wybranego modelu. To właśnie efektywność pracy przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Wymaga początkowo wyższej inwestycji, która jednak bardzo szybko się zwróci. Ważnym aspektem jest również układ chłodzenia, który warunkuje komfort pracy. Zasilacze wyposażone w chłodzenie pasywne nie posiadają wentylatorów, dzięki czemu pracują zupełnie bezgłośnie. W przypadku pół-pasywnych układów chłodzenia, wiatraki włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Ciekawym rozwiązaniem są jednocześnie zasilacze wyposażone w układ PFC, który zapobiega niepożądanym efektom elektrycznym. Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj wtyczki. Złącza pozwalają na podłączenie wybranego zasilacza do posiadanego przez nas komputera. Przed zakupami sprawdź dokładnie, czego szukasz.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…