Popularne

Artykuł

Sprzęt

Dyski do serwerów – czym się różnią od normalnych?

Dyski do serwerów – czym się różnią od normalnych?

O ile serwer w dużym uproszczeniu określić możemy niestandardowym komputerem, to także dyski do serwera są niestandardowymi dyskami – o wiele większych pod względem ich pojemności niż dyski do zwykłych pecetów albo laptopów, z jakich korzystamy na co dzień. O ile pojemność dysków twardych do personalnego komputera możemy liczyć w gigabajtach (GB) to w przypadku serwera są to już terabajty (TB).

SSD czy HDD?

Zasadniczo dyski typu SSD są dyskami stosowanymi tam, gdzie liczy się szybkie tempo przesyłu danych. Takiego typu dyski niegdyś należały do najdroższych, jednak obecnie można kupić właśnie dyski klasy SSD w dużo bardziej przystępnych cenach, dzięki czemu stały się konkurencyjne wobec innych typów. SSD to dyski oparte są na pamięci flash, przez co są bardziej stabilne od klasycznych dysków twardych. O ile w dyskach HDD działa tradycyjny, ruchomy, magnetyczny element, to właśnie w dyskach typu SSD zastosowane zostały tranzystory oraz elementy nieruchome. Wszystko to tworzy niespotykany wcześniej, bardzo dobry stosunek ceny do jakości produktu i efektów jego działania.

 

Jak wygląda twardy dysk do serwera?

Może być podobny do klasycznego twardego dysku do komputera i posiadać obudowę 2.5” albo 3.5”. Coraz częściej jednak taki dysk do serwera posiada postać karty PCIe. Ich szybkość obrotowa oscyluje pomiędzy 7.200 a 15.000 obrotów na minutę. Popularną szybkością w serwerowych dyskach jest także 10.000 obrotów na minutę. Dyski SSD do serwerów oraz dyski HDD do serwera dzielą się także na dyski SATA oraz SAS. Te nazwy pochodzą od nazw ich interfejsów. Posiadać mogą zatem interfejsy: SATA I o prędkości 1.5 Gb/s, SATA II – odpowiednio 3 Gb/s oraz SATA III – 6Gb/s. Interfejsy SATA to interfejsy analogiczne do interfejsów stosowanych w komputerach typu desktop i są stosowane w najtańszych dostępnych na rynku serwerach. Przeważnie jednak dla serwerów przeznaczone są dedykowane dyski SATA jak i SAS. Natomiast dyski najwyższej klasy, znajdujące się w serwerach z najwyższej półki cenowej oraz w tak zwanych macierzach dyskowych, mieszczących zbiorczo nawet po kilkaset dysków, stosowane są interfejsy typu FC. Warto przy tym pamiętać, że dysk o niższych parametrach w wyższej klasy komputerze / serwerze może stosunkowo szybko ulec awarii, dlatego tanie serwerowe dyski HDD nie są kompatybilne ze wszystkimi serwerami najnowszej generacji. Obecnie możemy śmiało stwierdzić, że coraz więcej dysków HDD zastępowanych jest z powodzeniem przez dyski typu SSD, gdyż ich ceny stają się zbliżone. W nowoczesnych dyskach SSD stosowane są najczęściej pamięci NAND, które dzięki swojej prostocie i jednoczesnej precyzji są rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym i funkcjonalnym. Ponadto polecane są również dyski typu TLC, czyli Triple Level Cell, pozwalające pomieścić trzy razy więcej danych na takiej samej powierzchni dyskowej!

 

Klasyczny dysk czy karta?

Coraz częściej dyski typu SSD przeznaczone do serwerów pojawiają się w postaci kart PCIe. Takie dyski należą do droższych rozwiązań, jednak są także o wiele wyższej jakości. Dyski w formie kart PCIe charakteryzuje wyjątkowo wysoka prędkość transferu danych oraz ich wybitnie duża pojemność.

 

Dyski dla szczególnie wymagających

Oprócz klasycznych, wysokiej jakości dysków klasy SSD na kartach PCIe wspomnieć trzeba koniecznie także o dyskach półprzewodnikowych. Tego typu dyski to tak zwane dyski do zadań specjalnych, czyli do urządzeń wyjątkowo wymagających, przetwarzających naprawdę ogromne ilości danych w bardzo szybkim tempie. Takiego typu dyski naturalnie są także tymi najdroższymi, jednak są jednocześnie nieporównywalnie bardziej wydajne w porównaniu do wszystkich poprzednich. Wysokiej klasy dyski SSD do serwerów posiadają często również specjalną technologię, chroniącą przed utrata zasilania. Wiele takich maszyn obsługuje systemy ogromnych systemów, na przykład w korporacjach, gdzie najkrótsza przerwa w ich działaniu może powodować gigantyczne straty. Właśnie dyski półprzewodnikowe są odpowiednie dla takich przedsiębiorstw, gdzie inwestycja w drogi, ale bardzo skuteczny sprzęt pozwala uniknąć wielu takich sytuacji. Średniej wielkości lub niewielkie przedsiębiorstwo najczęściej świetnie poradzi sobie działając w oparciu o klasyczne dyski typu SSD, bez konieczności zakupu najdroższych dysków do serwerów. Pamiętajmy jednak, że ostateczny wybór odpowiedniego dysku zależy ostatecznie od indywidualnych potrzeb oraz charakteru działalności firmy. Należy zatem przeanalizować ostatecznie rodzaj serwera i typ dysku w nim stosowanego pod kątem na przykład charakteru działalności, ilości przetwarzanych danych itp. Trudno wyobrazić sobie choćby firmę oferującą zdalnie miejsce na serwerach swoim klientom prowadzącym różnego typu działalności bądź korzystającym z takich „dzierżawionych” miejsc na dysku do prywatnych celów, korzystającą z dysków niskiej jakości. Każda przerwa w działaniu takiej usługi to potencjalna strata wielu klientów. Zanim wybierzesz dysk odpowiedni do swoich potrzeb warto skonsultować się przynajmniej z kimś z zespołu sklepu oferującego takiego typu urządzenia, na przykład https://www.esus-it.pl/. Wybór dysków na rynku jest obecnie naprawdę bardzo szeroki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *