Apple jest firmą znaną z ostrożnego podejścia do samodzielnej naprawy sprzętu przez użytkowników. Nawet teraz, kiedy przynajmniej teoretycznie część produktów można już naprawiać samodzielnie, nadal jest to kiepski pomysł z co najmniej kilku powodów.
Spis treści
Oszczędność czasu i pieniędzy
Najczęstszą usterką w iPhonie jest zbity wyświetlacz. W nowych modelach producent udostępnia opcję samodzielnej wymiany. W rzeczywistości nawet, jeśli kupimy wszystko, co w tym celu potrzebne, to wychodzi tylko nieznacznie taniej, niż gdyby zajął się tym profesjonalny serwis iPhone. Dodatkowo będziemy mieć 100% pewność, że naprawa będzie przeprowadzona szybciej, często lepiej, a ostateczne wątpliwości rozwieje udzielona przez serwis gwarancja. To na tyle drogi sprzęt, że nie można sobie pozwolić na uczenie się wszystkiego na własnych urządzeniach, natomiast odratowanie iPhone’a po nieprofesjonalnej naprawie, jeśli będzie możliwe, to na pewno bardzo drogie.
Naprawa przy pomocy profesjonalnych narzędzi
Profesjonalny serwis MacBook dysponuje kompletem narzędzi i materiałów, które są potrzebne, żeby przeprowadzić wszystkie naprawy. To ważne, bo każdy kto chciałby samodzielnie swój sprzęt naprawić, też by musiał kupić odpowiednie narzędzia. A że nie są one tanie, to wiele osób próbuje je zastąpić standardowymi rozwiązaniami. Czasem się to udaje, ale czasem nie. Jeśli to ma być jednorazowa naprawa, to zakup profesjonalnych narzędzi na pewno się nie opłaca, z drugiej jednak strony – próba naprawy MacBooka domowym śrubokrętem przyniesie dokładnie taki skutek, jakiego można się spodziewać. Doświadczenie jest jednak w tym przypadku niemożliwe do przecenienia.
Możliwość szybkiego odzyskania sprzętu
Samodzielna naprawa to zajęcie dla pasjonatów na długie zimowe wieczory. Sama diagnostyka może pochłonąć parę ładnych godzin, później trzeba będzie zamówić narzędzia, części, materiały, przeanalizować instrukcje i tak minie pewnie parę dni. Żeby niczego przypadkiem nie uszkodzić, wszystkie prace naprawcze trzeba, nie mając odpowiedniej wprawy, przeprowadzać zdecydowanie wolniej, więcej myśląc, niż robiąc. To nie jest zajęcie na kwadrans. A profesjonalny serwis? Dzień, dwa, może trzy – zależy od tego, jak sprawnie kurier przekaże paczkę – i urządzenie jest z powrotem na miejscu. Biorąc pod uwagę i to, że urządzenia od Apple to często narzędzia pracy, których nie da się łatwo zastąpić nawet na parę dni, to taka oszczędność czasu może oznaczać zdecydowanie ograniczenie strat finansowych.
Usunięcie problemów z oprogramowaniem
Wymiana wyświetlacza, sztandarowy przykład naprawy, której potrzebują użytkownicy iPhone’ów, jest w wielu przypadkach możliwa do samodzielnej realizacji. Owszem, wiąże się z tym pewne ryzyko, sam proces będzie trwał długo i sporo kosztował, ale to przynajmniej możliwe. Jeśli jednak istnieje podejrzenie, że uszkodzeniu uległy jakieś układy elektroniczne, to już różowo nie będzie.
Tego rodzaju usterki nie podlegają nawet diagnostyce, jeśli nie ma się specjalistycznego oprogramowania. Od strony sprzętowej pasjonaci elektroniki nie takie rzeczy potrafią obejść (ale ryzyko uszkodzeń wtórnych nadal istnieje), jednak Apple stosuje skomplikowane zabezpieczenia programowe, z którymi nie można sobie tak łatwo samodzielnie poradzić. Trzeba więc pogodzić się z tym, że czasem oddanie sprzętu do serwisu będzie po prostu koniecznością. Z kolei wtedy jest zwykle opcją tańszą, szybszą i bezpieczniejszą.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…