Awarie serwera mogą mieć różne przyczyny – związane zarówno z przerwami w dostawie prądu czy usterkami łącza internetowego, jak i błędami popełnianymi przez użytkowników. Niektóre problemy występują także na skutek poważniejszych zdarzeń, np. włamań do sieci komputerowej i umyślnego skasowania plików. Częste awarie serwera firmowego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na prowadzenie działalności biznesowej, powodując straty wizerunkowe, jakościowe i finansowe.
Spis treści
Utrata energii lub przerwanie łącza internetowego
Do awarii serwerów często dochodzi na obszarach, w których występują niesprzyjające warunki pogodowe. Silne wichury mogą zerwać linie energetyczne, co prowadzi do utraty zasilania w nawet kilku tysiącach firm i gospodarstw. W takim przypadku liczba zgłoszeń jest zwykle bardzo duża, co spowalnia szybkość usuwania awarii oraz jej skutków. Tak rozległe usterki mogą być wyeliminowane dopiero po kilkudziesięciu godzinach, ze względu na brak odpowiedniej koordynacji dostawców usługi. Problematyczne są również dłuższe przerwy w dostawie internetu, które w praktyce mogą spowodować brak możliwości funkcjonowania przedsiębiorstwa i prowadzić do ogromnych strat. Ich wysokość jest finalnie trudna do określenia, ze względu na zbyt długi przestój pracy.
Konsekwencje awarii serwera
Do awarii serwera może dojść również w przypadku uszkodzenia światłowodu. Nawet jeżeli firma dysponuje niezależnym, zapasowym łączem internetowym, brak odpowiedniej stabilności i szybkości połączenia znacząco utrudnia prowadzenie działalności. Zdjęcia o dużej rozdzielczości wczytują się zbyt wolno, a użytkownicy mają trudności połączenia się z bazą danych. Straty wynikające z takiego przestoju mogą sięgać kilkunastu tys. złotych, nawet jeżeli łącze światłowodowe zostanie naprawione w ciągu kilku godzin. Jeżeli na czas awarii firma miała zaplanowaną np. wideokonferencję, występuje duże ryzyko znacznych strat wizerunkowych. Fala nieprzychylnych komentarzy w sieci skutecznie zniechęca innych klientów, co przekłada się na realny spadek sprzedaży.
Zabezpieczenie przed awariami serwera
Nawet najlepiej chronione zasoby IT i najwydajniejszy hosting nie są w stanie zagwarantować w pełni bezawaryjnego, nieprzerwanego działania. Dawniej dobrym rozwiązaniem była budowa dodatkowego centrum danych w osobnej lokalizacji, jednak obecnie nie jest to już opłacane. Nowoczesny hosting www w formie zewnętrznej usługi może dużo lepiej zapewnić ciągłość funkcjonowania całej infrastruktury, a na dodatek pozostaje dostępny nawet dla niedużych przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie może się okazać najlepszą formą ochrony przed awariami oraz innymi zdarzeniami losowymi, które mogłyby zagrozić funkcjonowaniu prowadzonego biznesu. Odpowiednio dobrany hosting dla firmy może zminimalizować skutki awarii, a tym samym pozwolić na szybki powrót do stanu sprzed jej wystąpienia. W ten sposób można zabezpieczyć strony tworzone w oparciu o dowolne technologie – np. hosting pod WordPress posiada w swojej ofercie Host1.
Zewnętrzny hosting stron internetowych
Hosting strony internetowej w formie zewnętrznej usługi jest bardzo dobrym sposobem na zadbanie o ciągłość funkcjonowania firmy oraz jej procesów biznesowych. Krytyczne elementy infrastruktury mogą być poddawane cyklicznej replikacji, dzięki czemu czas niedostępności danych w czasie awarii skrócony jest do minimum. Hosting stron www chroni przed zatrzymaniem działalności operacyjnej firmy, pozwalając na kontynuowanie kluczowych procesów w zewnętrznym centrum przetwarzania danych. Użytkownicy zyskują stały dostęp do systemów IT, aż do czasu wyeliminowania przyczyn awarii oraz jej konsekwencji. Zewnętrzny hosting email skutecznie zabezpiecza pocztę na wypadek usterki, a hosting domen pozwala na przechowywanie nawet kilku stron internetowych. Rozwiązanie to nie wymaga jednocześnie inwestowania w zapasowe środowisko czy specjalistyczny sprzęt. Hosting WordPress w zupełności wystarcza, aby chronić większość wirtualnych zasobów w razie awarii.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…