Popularne

Artykuł

Sprzęt

Częste awarie serwera – jak mogą wpłynąć na Twój biznes internetowy?

Częste awarie serwera – jak mogą wpłynąć na Twój biznes internetowy?

Awarie serwera mogą mieć różne przyczyny – związane zarówno z przerwami w dostawie prądu czy usterkami łącza internetowego, jak i błędami popełnianymi przez użytkowników. Niektóre problemy występują także na skutek poważniejszych zdarzeń, np. włamań do sieci komputerowej i umyślnego skasowania plików. Częste awarie serwera firmowego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na prowadzenie działalności biznesowej, powodując straty wizerunkowe, jakościowe i finansowe.

Utrata energii lub przerwanie łącza internetowego

Do awarii serwerów często dochodzi na obszarach, w których występują niesprzyjające warunki pogodowe. Silne wichury mogą zerwać linie energetyczne, co prowadzi do utraty zasilania w nawet kilku tysiącach firm i gospodarstw. W takim przypadku liczba zgłoszeń jest zwykle bardzo duża, co spowalnia szybkość usuwania awarii oraz jej skutków.  Tak rozległe usterki mogą być wyeliminowane dopiero po kilkudziesięciu godzinach, ze względu na brak odpowiedniej koordynacji dostawców usługi. Problematyczne są również dłuższe przerwy w dostawie internetu, które w praktyce mogą spowodować brak możliwości funkcjonowania przedsiębiorstwa i prowadzić do ogromnych strat. Ich wysokość jest finalnie trudna do określenia, ze względu na zbyt długi przestój pracy.

Konsekwencje awarii serwera

Do awarii serwera może dojść również w przypadku uszkodzenia światłowodu. Nawet jeżeli firma dysponuje niezależnym, zapasowym łączem internetowym, brak odpowiedniej stabilności i szybkości połączenia znacząco utrudnia prowadzenie działalności. Zdjęcia o dużej rozdzielczości wczytują się zbyt wolno, a użytkownicy mają trudności połączenia się z bazą danych. Straty wynikające z takiego przestoju mogą sięgać kilkunastu tys. złotych, nawet jeżeli łącze światłowodowe zostanie naprawione w ciągu kilku godzin. Jeżeli na czas awarii firma miała zaplanowaną np. wideokonferencję, występuje duże ryzyko znacznych strat wizerunkowych. Fala nieprzychylnych komentarzy w sieci skutecznie zniechęca innych klientów, co przekłada się na realny spadek sprzedaży.

Zabezpieczenie przed awariami serwera

Nawet najlepiej chronione zasoby IT i najwydajniejszy hosting nie są w stanie zagwarantować w pełni bezawaryjnego, nieprzerwanego działania. Dawniej dobrym rozwiązaniem była budowa dodatkowego centrum danych w osobnej lokalizacji, jednak obecnie nie jest to już opłacane. Nowoczesny hosting www w formie zewnętrznej usługi może dużo lepiej zapewnić ciągłość funkcjonowania całej infrastruktury, a na dodatek pozostaje dostępny nawet dla niedużych przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie może się okazać najlepszą formą ochrony przed awariami oraz innymi zdarzeniami losowymi, które mogłyby zagrozić funkcjonowaniu prowadzonego biznesu. Odpowiednio dobrany hosting dla firmy może zminimalizować skutki awarii, a tym samym pozwolić na szybki powrót do stanu sprzed jej wystąpienia. W ten sposób można zabezpieczyć strony tworzone w oparciu o dowolne technologie – np. hosting pod WordPress posiada w swojej ofercie Host1.

Zewnętrzny hosting stron internetowych

Hosting strony internetowej w formie zewnętrznej usługi jest bardzo dobrym sposobem na zadbanie o ciągłość funkcjonowania firmy oraz jej procesów biznesowych. Krytyczne elementy infrastruktury mogą być poddawane cyklicznej replikacji, dzięki czemu czas niedostępności danych w czasie awarii skrócony jest do minimum. Hosting stron www chroni przed zatrzymaniem działalności operacyjnej firmy, pozwalając na kontynuowanie kluczowych procesów w zewnętrznym centrum przetwarzania danych. Użytkownicy zyskują stały dostęp do systemów IT, aż do czasu wyeliminowania przyczyn awarii oraz jej konsekwencji.  Zewnętrzny hosting email skutecznie zabezpiecza pocztę na wypadek usterki, a hosting domen pozwala na przechowywanie nawet kilku stron internetowych. Rozwiązanie to nie wymaga jednocześnie inwestowania w zapasowe środowisko czy specjalistyczny sprzęt. Hosting WordPress w zupełności wystarcza, aby chronić większość wirtualnych zasobów w razie awarii.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *