Gracze mogą wybierać pomiędzy laptopami a komputerami gamingowymi. Dzięki temu mają możliwość korzystania ze sprzętu, który odpowiada im w większym stopniu. Laptopy i PC dla graczy są wydajne, jednak oba urządzenia są dedykowane innym grupom użytkowników. Który komputer wybrać do gamingu? Czym się kierować przed zakupem?
Spis treści
Laptop gamingowy — zalety
Laptop gamingowy jest dobrym wyborem dla graczy, którym zależy na maksymalnej mobilności. Można z niego korzystać w dowolnym miejscu. Laptop sprawdza się dobrze w podróży. Dzięki niemu można grać w ulubione wyścigi lub FPS na pokładzie samolotu, w pociągu lub w innym środku transportu. Laptop nie wymaga tworzenia stanowiska gamingowego, dlatego jest niezastąpiony w małych mieszkaniach. Można używać go, nawet gdy wynajmuje się pokój lub kawalerkę i ma się ograniczoną przestrzeń na sprzęt do grania.
Zapoznaj się z innymi poradami gamingowymi dla graczy: gaming.komputronik.pl.
Atutem laptopa gamingowego jest również wysoka wydajność podzespołów. W modelach dla graczy montuje się mocne procesory, karty graficzne i układy chłodzenia. Dzięki temu laptop pracuje przez wiele godzin pod maksymalnym obciążeniem bez ryzyka przegrzania. Jeszcze kilkanaście lat temu laptop o takiej wydajności był niedostępny cenowo dla większości graczy, jednak obecnie można kupić go już za 4000-5000 złotych.
Sprawdź, jak wybrać laptop gamingowy w tym artykule.
Gamingowy komputer stacjonarny — zalety
Komputer gamingowy jest doceniany przede wszystkim za wysoką wydajność i możliwość modyfikacji sprzętu w przyszłości. W obudowie PC bez trudu zmieszczą się topowe podzespoły w tym dedykowana karta graficzna, która może pracować pod wysokim obciążeniem przez długi czas. Dedykowana karta graficzna jest rzadko spotykana w laptopach gamingowych, dlatego gracze, którym zależy na układzie tego typu, powinni stawiać na komputery stacjonarne. Karta dedykowana ma własny układ chłodzenia, dlatego wykazuje większą odporność na przegrzanie.
Komputer gamingowy jest przystosowany do modyfikacji. Można wymienić w nim większość podzespołów i rozbudować pamięć RAM lub podłączyć dodatkowy dysk twardy. Ponadto gracz może podłączyć do komputera duży monitor, który zapewni mu znakomite wrażenia wizualne. Spory rozmiar ekranu dodatkowo poprawia refleks gracza w strzelankach i wyścigach.
Do komputera stacjonarnego można podłączyć wiele akcesoriów, które wraz z jednostką centralną tworzą atrakcyjne stanowisko gamingowe. Dzięki temu gracze mogą cieszyć się znakomitą jakością obrazu i dźwięku w rozgrywce oraz kontrolować bohatera w grze za pomocą myszki, klawiatury lub pada.
Więcej o komputerach gamingowych dowiesz tutaj: https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-komputer-do-gier-najwazniejsze-cechy-komputera-gamingowego/
Laptop czy PC? Co jest lepsze dla gracza?
Wybór pomiędzy laptopem a komputerem gamingowym powinien skupiać się na indywidualnych preferencjach danego użytkownika. Jeśli gracz stawia przede wszystkim na mobilność, powinien kupić laptopa. W przeciwnym razie będzie zmuszony zrezygnować ze swojej ulubionej rozrywki w czasie podróży lub w przypadku braku przestrzeni na własne stanowisko gamingowe. Komputer stacjonarny dla gracza jest natomiast polecany użytkownikom, którym zależy na najlepszym stosunku jakości do ceny. Komputer jest tańszy od laptopach o porównywanych podzespołach. Cena za mobilność jest wysoka i zdarza się, że notebook o podobnej wydajności kosztuje o 1000 zł więcej niż PC.
Jeśli gracz ma wystarczająco dużo miejsca, powinien przemyśleć stworzenie stanowiska komputerowego z PC. Dzięki niemu w pełni pozna przyjemność związaną z prowadzeniem rozgrywki. Duży ekran podkreśli detale grafiki w grze, a akcesoria gamingowe w postaci myszy, klawiatury, pada i słuchawek z mikrofonem ułatwią pokonywanie przeciwników i walkę w trybie multiplayer. Ponadto komputer łatwiej rozbudować w przyszłości, co ogranicza koszty związane z przygotowaniem sprzętu do uruchomienia premierowych gier w kolejnych latach.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…