Popularne

Artykuł

Sprzęt

Kurs na drona – kiedy jest wymagany?

Kurs na drona – kiedy jest wymagany?

Technologia dzisiejszych czasów pozwala na wykonywanie zadań, które w przeszłości wydawały się niemożliwe. Kto z nas jeszcze kilkanaście lat temu mógłby pomyśleć, że samodzielnie będzie w stanie wykonywać zdjęcia lub kręcić filmy z powietrza? Te czynności są dziś możliwe. Z pomocą przychodzą drony, które za sprawą niesamowitej popularności, są dostępne na wyciągnięcie ręki. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, powinniśmy pamiętać o pewnych regulacjach, jakie wynikają z polskiego prawa.

Operatorzy drona w świetle prawa polskiego

Dron, jako bezzałogowy statek powietrzny, podlega regulacjom zapisanym w polskim prawie. Szczegółowe wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. To tutaj znajdziemy wszystkie restrykcje, z jakimi powinniśmy się zapoznać zanim rozpoczniemy podniebny lot.

Warto zauważyć, zmiany, jakie weszły w życie od 31 grudnia 2020r., dostosowały nasze prawo do europejskich standardów. W związku z tym, każdy użytkownik bezzałogowego statku powietrznego powinien zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tam zostanie nadany mu odpowiedni numer, który jest identyfikatorem operatora drona.

Sama rejestracja jest darmowa, jednak nie oznacza, że taka osoba uzyskuje wszelkie niezbędne uprawnienia do sterowania takim urządzeniem. Warto zwrócić uwagę na dodatkowy podział, dzięki któremu będziemy mogli legalnie sterować bezzałogowym statkiem powietrznym.

Jakie uprawnienia są potrzebne do lotu dronem?

Wraz z nowelizacją przepisów, pilot drona może uzyskać uprawnienia do lotu, w zależności od określonych warunków. Wyróżniamy podstawowy podział na kategorie A1, A2 oraz A3. Kursy na kategorie A1 i A3 można wykonać bezpośrednio z poziomu strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego po przejściu całego procesu rejestracji. Są darmowe, a ich zdobycie nie zajmie zbyt wiele czasu.

Posiadanie kwalifikacji dla kategorii A1 uprawnia operatora do sterowania dronem i przelatywania nim nad osobami postronnymi. Jednocześnie zabronione jest wzbijanie się ponad zgromadzenia osób. Oznacza to, że posiadając tę kategorię nie będziemy mogli np. przelecieć blisko tłumu ludzi uniemożliwiając im swobodne poruszanie się. Z kolei kategoria A3, poza ograniczeniami wynikającymi z kategorii A1, pozwala na lot w odległości co najmniej 150 metrów od terenów mieszkaniowych, przemysłowych, czy rekreacyjnych.

Ostatnią kategorią, która nie została dotychczas opisana, jest kategoria A2. Zdobycie takich uprawnień wymaga przejścia kursu i zdania egzaminu teoretycznego w jednostce zajmującej się szkoleniem. Dzięki niej będziemy mieli możliwość zbliżenia się do osób nawet na 5m, ale tylko wtedy, gdy dron posiada ograniczenie prędkości.

Kursy na drona znajdziesz na stronie: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/vlos/

Kategorie szczególne oraz lot bez uprawnień

Poza wymienionymi wyżej kategoriami możemy spotkać się z dodatkowymi uprawnieniami, które nazywane są NSTS. Niemniej jednak są to bardziej specjalistyczne zagadnienia, które wymagają przejście odpowiedniego kursu, a następnie odbycie lotów z instruktorem. Całość zakończona jest egzaminem. Są to tzw. kategorie szczególne, które potwierdzają nasze przygotowanie do wykonywania specjalistycznych operacji.

Pocieszające jest to, że wszystkie wymienione dotychczas obostrzenia mogą zostać pominięte. Dronem bez zezwoleń można latać wówczas, gdy urządzenie waży mniej niż 250g i nie jest wyposażone w kamerę. W świetle prawa taki sprzęt jest traktowany jako zabawka, w związku z czym nie podlega rygorystycznym przepisom.

Na koniec warto wspomnieć, że latanie dronem bez uprawnień nie opłaci się nikomu. Gama kar jest różnorodna, a zaczyna się od grzywny, kończąc na pozbawieniu wolności do roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *