Technologia dzisiejszych czasów pozwala na wykonywanie zadań, które w przeszłości wydawały się niemożliwe. Kto z nas jeszcze kilkanaście lat temu mógłby pomyśleć, że samodzielnie będzie w stanie wykonywać zdjęcia lub kręcić filmy z powietrza? Te czynności są dziś możliwe. Z pomocą przychodzą drony, które za sprawą niesamowitej popularności, są dostępne na wyciągnięcie ręki. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, powinniśmy pamiętać o pewnych regulacjach, jakie wynikają z polskiego prawa.
Spis treści
Operatorzy drona w świetle prawa polskiego
Dron, jako bezzałogowy statek powietrzny, podlega regulacjom zapisanym w polskim prawie. Szczegółowe wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. To tutaj znajdziemy wszystkie restrykcje, z jakimi powinniśmy się zapoznać zanim rozpoczniemy podniebny lot.
Warto zauważyć, zmiany, jakie weszły w życie od 31 grudnia 2020r., dostosowały nasze prawo do europejskich standardów. W związku z tym, każdy użytkownik bezzałogowego statku powietrznego powinien zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tam zostanie nadany mu odpowiedni numer, który jest identyfikatorem operatora drona.
Sama rejestracja jest darmowa, jednak nie oznacza, że taka osoba uzyskuje wszelkie niezbędne uprawnienia do sterowania takim urządzeniem. Warto zwrócić uwagę na dodatkowy podział, dzięki któremu będziemy mogli legalnie sterować bezzałogowym statkiem powietrznym.
Jakie uprawnienia są potrzebne do lotu dronem?
Wraz z nowelizacją przepisów, pilot drona może uzyskać uprawnienia do lotu, w zależności od określonych warunków. Wyróżniamy podstawowy podział na kategorie A1, A2 oraz A3. Kursy na kategorie A1 i A3 można wykonać bezpośrednio z poziomu strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego po przejściu całego procesu rejestracji. Są darmowe, a ich zdobycie nie zajmie zbyt wiele czasu.
Posiadanie kwalifikacji dla kategorii A1 uprawnia operatora do sterowania dronem i przelatywania nim nad osobami postronnymi. Jednocześnie zabronione jest wzbijanie się ponad zgromadzenia osób. Oznacza to, że posiadając tę kategorię nie będziemy mogli np. przelecieć blisko tłumu ludzi uniemożliwiając im swobodne poruszanie się. Z kolei kategoria A3, poza ograniczeniami wynikającymi z kategorii A1, pozwala na lot w odległości co najmniej 150 metrów od terenów mieszkaniowych, przemysłowych, czy rekreacyjnych.
Ostatnią kategorią, która nie została dotychczas opisana, jest kategoria A2. Zdobycie takich uprawnień wymaga przejścia kursu i zdania egzaminu teoretycznego w jednostce zajmującej się szkoleniem. Dzięki niej będziemy mieli możliwość zbliżenia się do osób nawet na 5m, ale tylko wtedy, gdy dron posiada ograniczenie prędkości.
Kursy na drona znajdziesz na stronie: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/vlos/
Kategorie szczególne oraz lot bez uprawnień
Poza wymienionymi wyżej kategoriami możemy spotkać się z dodatkowymi uprawnieniami, które nazywane są NSTS. Niemniej jednak są to bardziej specjalistyczne zagadnienia, które wymagają przejście odpowiedniego kursu, a następnie odbycie lotów z instruktorem. Całość zakończona jest egzaminem. Są to tzw. kategorie szczególne, które potwierdzają nasze przygotowanie do wykonywania specjalistycznych operacji.
Pocieszające jest to, że wszystkie wymienione dotychczas obostrzenia mogą zostać pominięte. Dronem bez zezwoleń można latać wówczas, gdy urządzenie waży mniej niż 250g i nie jest wyposażone w kamerę. W świetle prawa taki sprzęt jest traktowany jako zabawka, w związku z czym nie podlega rygorystycznym przepisom.
Na koniec warto wspomnieć, że latanie dronem bez uprawnień nie opłaci się nikomu. Gama kar jest różnorodna, a zaczyna się od grzywny, kończąc na pozbawieniu wolności do roku.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…