Większość zegarków sportowych renomowanych firm, takich jak Garmin, Polar i Coros jest na tyle rozbudowana, że pełni również funkcję smartwatcha. Nowoczesne, wszechstronne i eleganckie pulsometry pomogą nie tylko poprawić formę sportową, ale także zadbają o zdrowie i samopoczucie. Na jakie funkcje warto zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści
Sprawnie działająca aplikacja to podstawa
Żaden smartwatch nie będzie dobrze służył, jeżeli aplikacja do niego będzie mało intuicyjna lub wypełniona błędami. Mając styczność z platformami takimi jak Polar Flow czy Garmin Connect, można łatwo przyzwyczaić się do tego, jak może funkcjonować dobry software.
Aplikacje Flow i Connect bezproblemowo łączą się z telefonem komórkowym za pośrednictwem protokołu Bluetooth. Bez potrzeby włączania komputera można znaleźć tam wszystkie kluczowe informacje dotyczące zdrowia, aktywności oraz zapisanych profili sportowych. Opcje rozmieszczone są intuicyjnie, a same programy działają szybko, automatycznie pobierając na bieżąco nowe dane z zegarków i uploadując je na serwer.
Dzięki informacjom gromadzonym przez smartwatch można przeanalizować całe trendy wybranych parametrów, które dotyczą snu, regeneracji, aktywności i wielu innych.
Jak wykorzystać parowanie smartwatcha z telefonem?
Dobry smartwatch powinien bezproblemowo i automatycznie łączyć się z telefonem komórkowym. Dzięki temu nie trzeba ciągle zerkać na wyświetlacz smartfona. Jakie informacje znajdują się w smartwatchu? Przede wszystkim będą to:
- wiadomości SMS,
- powiadomienia PUSH z aplikacji,
- wiadomości e-mail,
- powiadomienie o nadchodzącym połączeniu.
Dzięki temu rozwiązaniu można zarządzać nowymi informacjami, gdziekolwiek się jest. Firma Garmin daje nawet możliwość skonfigurowania schematów odpowiedzi. W ten sposób można odpowiedzieć jednym ze skonfigurowanych uprzednio komunikatów na telefon lub maila. Odczytywanie komunikatów to nie wszystko. Prosty interface daje możliwość archiwizacji wiadomości, oznaczenia ich jako przeczytane lub usunięcia.
Monitoruj swój sen
Jedną z podstawowych funkcji nowoczesnych smartwatchy jest monitorowanie snu. Pomiar odbywa się z wykorzystaniem nadgarstkowego czujnika tętna OHR, który śledzi zmiany tętna, częstotliwości oddechów oraz rytmu zatokowego HRV. W połączeniu z akcelerometrem, mierzącym ruchliwość użytkownika, zegarek jest w stanie oznaczyć moment zaśnięcia.
Najważniejsze obliczenia dzieją się, kiedy ich nie widać. Algorytmy smartwatchy analizują zmiany kluczowych parametrów fizjologicznych i na tej podstawie kalkulują długość poszczególnych faz snu – płytkiej, głębokiej oraz REM, a także przebudzenia. W oparciu o te dane można przeanalizować długość i jakość swojego snu. To bardzo przydatny moduł, który może dać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zmieniającego się samopoczucia albo uczucia ciągłego zmęczenia.
Poszczególni producenci wdrażają autorskie rozwiązania, które mają za zadanie wspomóc użytkownika. W przypadku fińskiej firmy Polar jest to Sleep Plus Stages, który wyświetla podpowiedzi dotyczące możliwości poprawy higieny snu.
Trzeba pamiętać, że funkcje mierzące odpoczynek potrzebują czasu, żeby zgromadzić zestaw danych, który będą mogły analizować. To dlatego zaleca się, aby chodzić spać w zegarku przez kilkanaście dni z rzędu. W ten sposób urządzenie „uczy się” nawyków właściciela.
Zadbaj o zdrowie i samopoczucie
Wszystkie smartwatche firm Garmin, Polar i Coros są wyposażone w nadgarstkowy pomiar tętna, który na bieżąco mierzy częstotliwość pracy serca. W ten sposób można mierzyć poziom intensywności swojej aktywności, również tej niezwiązanej ze sportem.
Niektóre modele zegarków są również wyposażone w pulsoksymetr do pomiaru natlenowania krwi. To przydatny czujnik, który przyda się do wstępnego wykrycia problemów z układem oddechowym lub sercowo-naczyniowym. Zegarki z pulsoksymetrem to m.in. urządzenia marki Garmin posiadające również czujnik Elevate 3.0 oraz 4.0 (m.in. Seria Fenix 6, Venu, Venu 2, Forerunner) a także zegarki Coros Apex Pro, Vertix i Vertix 2.
Smartwatche sportowe gromadzą także wiele innych, przydatnych informacji o stanie organizmu. Są to np. częstotliwość oddechów, poziom stresu czy energii życiowej.
Trzeba pamiętać jednak, że żaden sportowy smartwatch nie jest certyfikowanym urządzeniem medycznym i nigdy nie zastąpi konsultacji z lekarzem.
Mierz swoją aktywność
Nowoczesne smartwatche monitorują również aktywność użytkownika. Niekoniecznie musi być to jednak rejestrowany trening (np. bieganie czy pływanie). Kiedy nosi się zegarek na nadgarstku w ciągu dnia, śledzi on ilość wykonanych kroków, pokonanych pięter i spalonych kalorii. W ten sposób można ocenić, ile czasu dziennie spędza się na spontanicznym ruchu, tak niedocenianym przez wielu sportowców.
Zegarki firmy Polar mierzą aktywność jako procentowy wskaźnik. Z kolei smartwatche Garmin monitorują osiągnięcie określonego celu (np. tygodniową liczbę minut intensywnej aktywności).
Warto zwrócić uwagę, że dobry smartwatch wcale nie musi być zaawansowanym zegarkiem dla sportowców. Jego unikalność polega na tym, że przyda się nie tylko na treningach, ale przede wszystkim w wielu momentach dnia codziennego.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…