Coraz więcej mówi się o ochronie swoich danych korzystając z internetu. Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się m.in. jak chronić swoją prywatność w sieci, jak wygląda dokonanie szyfrowanego połączenia oraz czym jest VPN.
Spis treści
Jak zachować prywatność w sieci?
Należy być świadomym, że nasze dane są często zapamiętywane przez strony internetowe. Jak to się dzieje? Śledzą one bowiem aktywność użytkownika i znają jego historię wcześniejszych wizyt. Te informacje najczęściej używa się, aby stworzyć listy kontaktów i targetować na nich reklamę. Wyświetla się je m.in. w serwisach społecznościowych. Jedno jest pewne prywatność w sieci jest zagrożona. Niezwykle ważne jest, że dane, które są niezabezpieczone mogą dostać się w ręce cyberprzestępców. Mowa o takich danych jak loginy do kont bankowych, korespondencja oraz hasła.
Trzeba być niezwykle ostrożnym, aby te dane np. z publicznych sieci nie wyciekły.
Do ochrony prywatności mogą pomóc takie kroki jak:
- używanie skomplikowanych haseł (długie hasła) z małymi, wielkimi literami oraz znakami specjalnymi i liczbami, nie powinno się używać dwa razy tego samego hasła
- uważne wypełnianie formularzy internetowych i niepodawanie danych, które nie są wymagane, np. do zakupu online.
- używanie wyszukiwarek, które pomogą ci zachować prywatność w internecie, takich, które nie śledzą użytkownika
- nieprzechowywanie wrażliwych danych w chmurze
- zablokowanie możliwości podawania geolokalizacji
- media społecznościowe to nie miejsce na dodawanie kompromitujących i intymnych zdjęć
- zakaz otwierania podejrzanych linków i załączników, w wiadomości e mail może znajdować się złośliwa wiadomość lub wyłudzenie pieniędzy
- zostawianie danych na stronach, wyłącznie na tych, które mają szyfrowanego połączenia, sklepy powinny posiadać certyfikat w adresie https
- regularnie czyszczenie historii i usuwanie plików cookie
- instalacja antywirusa na komputerze
- ograniczenie korzystania z publicznych sieci wi fi
- nie należy logować się m.in. do banku i na serwisy społecznościowe na telefonach innych osób
Dodatkowo warto tworzyć kopie zapasowe ważnych dokumentów również w wirtualnym świecie.
Szyfrowanie danych – jak to zrobić?
W przypadku większości aplikacji służących do komunikowania się stosuje się szyfrowanie, jednak zdarza się, że jest to szyfrowanie podczas przesyłania — wiadomości są deszyfrowane po stronie dostawcy i przechowuje się je na jego serwerach. W tym przypadku ktoś może się na nie włamać. Dlatego tak ważne jest, aby dostawca usługi w pełni szyfrował dane. Poniżej znajdziesz kilka rad.
- Wybierz aplikację do komunikowania się, która stosują pełne szyfrowanie — jest nią np. WhatsApp.
- W przypadku Facebook Messenger, Telegram nie ma ustawionego domyślnego pełnego szyfrowania. Aby go uruchomić, należy ręcznie uruchomić rozmowę poufną.
Sama procedura szyfrowania stosuje algorytmy szyfrowania danych. Informacje o algorytmie przesyła się do danego odbiorcy, który jest w stanie odkodować wiadomość, musi on jednak posiadać właściwy klucz. Istnieje wiele rodzajów algorytmów, które są sposobami szyfrowania, a z drugiej strony odszyfrowywania informacji.
Mimo, że nie każda dana jest taka sama, praktycznie wszystkie mogą być szyfrowane. Przykładowo można szyfrować dane przesyłane przez sieć (tzw. szyfrowanie „in transit”) , albo to, które zapisywane jest na dowolnym nośniku (szyfrowanie „at rest”). Dzięki temu dochodzi do zaszyfrowania danych, zapisania ich w systemie operacyjnym, przechowania w systemach plików, jak również dane zapisuje się bezpośrednio na serwerze i przechowuje w tzw. w maszynie wirtualnej, albo na dysku wirtualnym. Sprawdź koniecznie bezpieczne połączenie. W razie potrzeb włącz tryb incognito.
Czym jest virtual private network?
Z pewnością część z Was zastanawia się, co to jest VPN?
Być może część z Was spotkała się z tym pojęciem, VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli w wolnym tłumaczeniu Wirtualna Sieć Prywatna. VPN jest usługą, dzięki której można stworzyć szyfrowany „tunel”, przesyłającego za sprawą dedykowanego serwera pośredniczącego dane użytkownika do globalnej sieci internet.
Sieć VPN złożona jest ze współpracujących ze sobą serwerów VPN oraz oprogramowania VPN, z których korzysta użytkownik. Serwer VPN to serwer pośredniczący, z którym łączy się użytkownik za pośrednictwem klienta VPN. Jest to specjalny program lub aplikacja, która umożliwia nawiązanie połączenia za pomocą odpowiedniego protokołu VPN.
Przykładowo, jeżeli nie użyje się VPN, przy wejściu na stronę internetową, to dostawca sieci odpowiada za kierowanie ruchu sieciowego tam, gdzie dana osoba chce się dostać. Posiadają sporą wiedzę, gdzie i kiedy dany użytkownik chce się logować. W przypadku, gdy łączysz się z HTTPS („zielona kłódka”) dane są szyfrowane, jednak dostawca usług wciąż wie w łatwy sposób na jakie strony wchodzi użytkownik.
W przypadku aktywnego połączenia VPN, dane płynące pomiędzy urządzeniem a serwerem VPN zostają zaszyfrowane. Osoba postronna nie może poznać co jest w danych, a dostawca sieci widzi wyłącznie aktywne połączenie z adresem IP serwera VPN. Nie ma jednak szczegółowych informacji.
VPN jest usługą sieciową, która zyskuje na popularności nie tylko wśród specjalistów z branży IT, ale również zwykłych użytkowników sieci internet. Taką usługę może mieć praktycznie każdy. Ten temat jest co raz bardziej rozwijany, a w samej instalacji nie ma nic trudnego. Zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania i chronić naszą prywatność. Zmniejsza to ilości ataków przestępców. Zachowasz wtedy prywatność w sieci.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…