Popularne

Artykuł

Internet

Zwykły hosting, a Hosting WordPress

Zwykły hosting, a Hosting WordPress

Założenie nowej strony internetowej może być zniechęcającym zadaniem, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Jednak hosting WordPress może ułatwić Ci życie. W tym artykule, będziemy patrzeć na to, dlaczego istnieje tak wiele różnych usług hostingowych, co to jest hosting WordPress, jak on się różni od zwykłego hostingu, i który z nich wybrać.

Zanim zaczniemy, należy pamiętać, że hosting WordPress może oznaczać wiele różnych rzeczy. Branża hostingowa ewoluowała tak szybko w ostatnich latach, że każda firma hostingowa opracowała swój własny hosting WordPress, zawierający różne usługi i architektury. Ponieważ łatwo jest się zgubić w tym środowisku, najpierw przyjrzymy się kilku ogólnym pojęciom, abyś mógł lepiej zrozumieć, co hosting WordPress  ma do zaoferowania z praktycznej perspektywy.

Co to jest web hosting?

Jeśli chcesz opublikować stronę internetową online, będziesz potrzebował miejsca na serwerze, gdzie możesz przechowywać wszystkie pliki, treści, obrazy, skrypty, biblioteki i inne elementy, które razem tworzą Twoją stronę. Miejsce na serwerze jest zapewnione przez jeden lub więcej komputerów serwerowych, które są stale uruchomione i obsługują Twoje strony internetowe dla użytkowników Internetu.

Web hosting to profesjonalna usługa wynajmu miejsca na serwerze dla Twojej strony internetowej. Twój serwer WWW nie tylko przechowuje foldery i pliki związane z Twoją stroną internetową, ale także wyświetla Twoją stronę w Internecie.

W jaki sposób serwer WWW wyświetla stronę internetową?

Załóżmy, że Twoja domena to www.example.com. Odwiedzający albo zna ten adres internetowy i wpisuje go ręcznie do paska adresu przeglądarki internetowej, albo klika na link gdzieś w Internecie wskazujący na Twoją stronę.

Po kliknięciu na link lub wpisaniu adresu URL, przeglądarka odwiedzającego wyśle do serwera WWW żądanie wyświetlenia strony, która należy do tego dokładnego adresu URL.

Ta strona nie musi być Twoją stroną główną. Na przykład, jeśli odwiedzający znajdzie jeden z Twoich wpisów w Google i kliknie na odpowiedni link, jego przeglądarka zażąda z Twojego serwera wszystkich zasobów, które składają się na ten wpis, takich jak obrazy, treść, czcionki i ikony. W odpowiedzi Twój serwer odeśle wszystkie te pliki, aby przeglądarka użytkownika mogła je załadować i wyświetlić stronę na ekranie.

Co to jest hosting WordPress?

Jakie jest miejsce hostingu WordPress? Hosting WordPress to specyficzny rodzaj hostingu internetowego zoptymalizowanego pod kątem systemu zarządzania treścią (CMS) WordPress.

W ten sposób, nie będziesz musiał się martwić o brak dostępu do podstawowych narzędzi, funkcji i oprogramowania, jak plan hostingowy zajmie się wszystkim w zakresie architektury i bezpieczeństwa, między innymi:

 • architektura serwera: plany hostingowe WordPress wykorzystują hosting współdzielony lub w chmurze;
 • podstawowy system operacyjny: wstępnie skonfigurowany i zoptymalizowany system operacyjny Linux;
 • oprogramowanie serwera WWW: Apache lub Nginx.
 • serwer aplikacji PHP;
 • serwer bazy danych: MySQL lub MariaDB;
 • oprogramowanie WordPress;
 • wstępnie skonfigurowane i zoptymalizowane wtyczki i narzędzia do ważnych funkcji, takich jak optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, bezpieczeństwo, buforowanie i inne.

Hosting WordPress to nie tylko instalowanie i konfigurowanie sprzętu i oprogramowania, ale także ciągłe ich utrzymywanie, aktualizowanie, monitorowanie i rozwiązywanie problemów. Ponadto plany hostingowe WordPress mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak:

 • obsługa klienta 24/7;
 • automatyczne (a czasem ręczne) kopie zapasowe;
 • darmowe certyfikaty SSL (dzięki czemu Twoja strona korzysta z bezpiecznego protokołu HTTPS zamiast HTTP);
 • darmowe adresy e-mail i serwer pocztowy;
 • instalacja WordPress jednym kliknięciem;
 • motywy premium na WordPress.

Należy jednak pamiętać, że istnieją znaczne różnice między usługami hostingowymi WordPress oferowanymi przez różne firmy hostingowe – nie tylko pod względem funkcji, ale także ilości wsparcia i zarządzania witryną.

Hosting WWW, a hosting WordPress: który wybrać?

Jeśli porównasz zwykły hosting i WordPress plany hostingowe tego samego hosta internetowego, zobaczysz, że istnieje wiele nakładających się na siebie planów. Często oferują podobne funkcje, takie jak automatyczne kopie zapasowe, bezpłatny SSL i nieograniczona liczba baz danych, a nawet ceny są często takie same.

Główną różnicą jest to, że plany hostingowe WordPress obejmują funkcje specyficzne dla WordPress, dodatkowe narzędzia, takie jak obszar przygotowania i instalacji CMS WordPress jednym kliknięciem lub wymagane wtyczki wstępnie zainstalowane w Twojej witrynie oraz zespół wsparcia z głęboką znajomością WordPressa.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *