Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Co to jest VPN i jak zapewnia bezpieczeństwo w Internecie?

Co to jest VPN i jak zapewnia bezpieczeństwo w Internecie?

Kiedy łączysz się z Internetem za pośrednictwem usługodawcy internetowego, znają oni całą Twoją aktywność, ponieważ są połączeni z każdą odwiedzaną witryną. Mogą zobaczyć, jakie witryny odwiedzasz, jak długo na nich przebywasz, a nawet śledzić w czasie rzeczywistym, gdzie się znajdujesz. Dzięki temu mogą sprzedawać te informacje stronom trzecim w celach reklamowych lub wykorzystywać je do innych niecnych powodów. Publiczne sieci bezprzewodowe mogą być niebezpieczne — często są niezabezpieczone i otwarte dla każdego, kto znajduje się w zasięgu sygnału. VPN (Virtual Private Network) to usługa, która umożliwia bezpieczne i prywatne korzystanie z Internetu – http://www.coreblog.pl/co-to-jest-vpn-jak-dziala-i-do-czego-sluzy/. Sieci VPN są używane codziennie przez firmy, agencje rządowe i osoby prywatne w celu ochrony ich prywatności. W rzeczywistości wiele największych firm na świecie polega na VPN, aby zapewnić bezpieczne połączenia z pracownikami i klientami. VPN działa jako pośrednik między Twoim urządzeniem a połączeniem internetowym.  VPN tworzy zaszyfrowany tunel między komputerem a Internetem ,który utrudnia innym zobaczenie, co robisz w Internecie.

Powody, dla których warto używać VPN

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z VPN (Virtual Private Network). Oto kilka z nich:

  • Niedostępna zawartość  — łącząc się z serwerem poza swoim regionem, możesz uzyskać dostęp do zawartości, która jest zwykle zablokowana w Twoim kraju. Na przykład, jeśli połączysz się z amerykańskim serwerem, będziesz mógł oglądać programy Netflix USA, nawet jeśli nie są one dostępne w Netflix Polska.
  • Anonimowość — Dzięki VPN możesz surfować po Internecie anonimowo, ukrywając swój prawdziwy adres IP. Ukrywa to Twoją tożsamość przed witrynami internetowymi i reklamodawcami, którzy w przeciwnym razie mogliby z łatwością śledzić Twoje ruchy w sieci.
  • Bezpieczeństwo — VPN może zapobiec śledzeniu Twojej aktywności przez hakerów i rządowe programy nadzoru podczas połączenia z publicznymi sieciami Wi-Fi.
  • Szyfrowanie danych — VPN szyfruje dane, które wysyłasz i odbierasz, więc nie mogą zostać przechwycone przez hakerów ani dostawcę usług internetowych (ISP).
  • Ukrywa historię przeglądania i pobierania — Jeśli używasz torrentów lub oprogramowania do udostępniania plików, takiego jak uTorrent, Vuze lub BitTorrent do pobierania plików z komputerów innych osób, zawsze powinieneś używać VPN podczas pobierania plików. Dzięki temu nikt nie będzie mógł zobaczyć, jakie pliki pobierasz ani skąd pochodzą.

Na jakiej zasadzie działa VPN?

VPN działa, tworząc wirtualny tunel z Twojego urządzenia do serwera kontrolowanego przez dostawcę VPN. Kiedy korzystasz z VPN, cały ruch jest przesyłany przez ten zaszyfrowany tunel między Twoim urządzeniem a serwerem VPN. Wszystkie dane przesyłane między Tobą a serwerem są szyfrowane, dzięki czemu nikt nie może zobaczyć, co robisz online. Szyfrowanie to proces pobierania danych i szyfrowania ich, tak aby tylko osoby z odpowiednim kluczem mogły je odczytać. To praktycznie uniemożliwia innym zobaczenie tego, co robisz online.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *