Popularne

Artykuł

Biznes

Wystawianie faktur z magazynem

Wystawianie faktur z magazynem

Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i swoim pracownikom, doskonałym rozwiązaniem może być program do fakturowania. Najlepsze rozwiązania na rynku łączą oprogramowanie magazynowe i program do fakturowania. Dzięki temu prosty w obsłudze program pozwala na zarządzanie fakturami i stanami magazynowymi w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest to opcja, na którą obecnie decyduje się coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, zapraszamy do lektury.

Co to jest faktura?

Faktura to podstawowy dokument, który potwierdza fakt wystąpienia transakcji. Fakturę wystawia się w celach księgowych. Należy zapłacić od niej należny podatek od towarów i usług. Dokument określa nie tylko rodzaj transakcji i jej wartość, ale także potwierdza, kto uczestniczył w procesie zakupu/sprzedaży. Podpisanie faktury potwierdza przeprowadzenie czynności, a także stanowi dowód zamówienia. Skutkuje to konieczność opłacenia faktury na kwotę, na którą opiewa.

Kiedy zachodzi obowiązek wystawiania faktur?

Zastanawiasz się, kiedy zachodzi obowiązek wystawiania faktur VAT i innych? Poniżej opisaliśmy najpowszechniej występujące sytuacje.

 1. Podczas sprzedaży towarów lub usług innemu przedsiębiorcy, zarówno jeśli jest on płatnikiem podatku VAT, jak i gdy jest z niego zwolniony.
 2. W związku z otrzymaniem części lub całej kwoty do zapłaty przed zrealizowaniem dostawy towaru lub konkretnej usługi na rzecz przedsiębiorcy. Mowa wtedy o fakturze zaliczkowej.
 3. Kiedy zachodzi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
 4. W związku ze sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju na na terytorium innego kraju.

Wystawianie faktur z magazynem

Na czym polega wystawianie faktur z magazynem? Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przetwarzać dokumenty magazynowe. Istnieją specjalne programy, które łączą funkcje fakturowania wraz z magazynem i małą księgowością. Taki program to nie tylko integracja z najpopularniejszymi sklepami i platformami internetowymi, takimi jak na przykład Magento, VirtueMart, Prestashop, osCommerce, ale także marketplace’ami jak Allegro. Program pozwala na generowanie plików JPK. Intuicyjna obsługa doskonale sprawdza się nawet dla osób, które mają niewielkie doświadczenie z komputerem. Dzięki zaangażowaniu niewielkiej ilości czasu i nakładu pracy można zdecydowanie efektywniej przeprowadzać czynności związane z fakturowaniem, księgowaniem i magazynowaniem w małym i średnim przedsiębiorstwie. Jakich jeszcze funkcjonalności możesz oczekiwać, jeśli chodzi o program do fakturowania z magazynem?

 • analiza zapotrzebowania na podstawie ilości i rodzaju zamówień,
 • planowanie dostaw,
 • tworzenie dokumentów magazynowych,
 • automatyczne pobieranie dokumentów,
 • możliwość przeniesienia sumy z Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów,
 • generowanie pliku JPK,
 • wystawianie faktury,
 • eksport dokumentów,
 • uproszczenie procesu fakturowania dzięki pobieraniu danych kontrahentów z GUS,
 • rejestr sprzedaży VAT,
 • współpraca z drukarkami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych,
 • zarządzanie stanami magazynowymi (dokumenty magazynowe takie jak PZ, WZ, RW, PW, MM).

Różne rodzaje faktur VAT i nie tylko

Faktura VAT to nie jedyny rodzaj faktury. Wyróżnić można także następuję typy rozliczeń finansowych:

 1. Faktura „mechanizmu podzielonej płatności, dla łącznej kwoty transakcji przekraczających 15 tysięcy złotych brutto.
 2. Faktura „odwrotnego obciążenia”.
 3. Samofakturowanie – ten rodzaj rozliczenia sporządza się, kiedy fakturę wystawia nabywca w imieniu sprzedawcy.
 4. Metoda kasowa, w której wystawcą jest podatnik, u którego obowiązek podatkowy zaistniał w dacie zapłaty za towar lub usługę i który wybrał rozliczanie się z VAT za pomocą metody kasowej.
 5. Faktura podatników, którzy zwolnieni są z podatku VAT.
 6. Faktura wystawiana na rzecz rolników ryczałtowych.
 7. Faktura, która dotyczy nowych środków transportu, zawierająca przebieg pojazdu i okres jego użytkowania.
 8. Rozliczenia transakcji trójstronnych.
 9. Faktura wystawiana w związku ze świadczeniem usług turystycznych, z oznaczeniem „procedura marży dla biur podróży”.
 10. Faktury, które wystawiane są w związku z działalnością na terenie Unii Europejskiej.
 11. Faktury zaliczkowe.

Do kiedy wystawić fakturę i kiedy nie trzeba jej wystawiać?

Zatem kiedy nie ma obowiązku wystawiania faktury? Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza w sytuacji, kiedy podatnik zwolniony jest z podatku VAT, ze względu na to, że jego sprzedaż nie osiąga rocznie 200 tysięcy złotych rocznie. Pomimo, że nie trzeba wystawiać faktury, to taki obowiązek zachodzi, jeśli żąda tego nabywca towarów lub usług. Faktury nie ma konieczności wystawiania także wówczas, kiedy podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz konsumentów lub rolników ryczałtowych. Istnieją także takie czynności, które zwolnione są z podatku niezależnie od limitu sprzedaży, na przykład najem, usługi finansowe lub usługi medyczne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *