Popularne

Artykuł

Sprzęt

Dlaczego warto zainwestować w drukarkę 3D?

Dlaczego warto zainwestować w drukarkę 3D?

Druki 3D są coraz powszechniejsze, a sam sprzęt do drukowania już na tyle tani, że można go kupić na własny użytek. Czy jednak taka inwestycja się dopłaca? Do czego może się przydać drukarka 3D i czy da się na niej zarabiać?

Do czego ma służyć drukarka?

Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to świetna zabawa, ale jak każda technologiczna nowinka może się po krótkim czasie znudzić. Co wtedy stanie się z drukarką? W ostatnich latach drukarki mocno potaniały, ale to wciąż dość kosztowny sprzęt i nie ma sensu w niego inwestować, jeśli po kilku dniach trafi do kąta i stanie się bezużyteczny.

Co innego, gdy projektowanie przedmiotów i majsterkowanie jest prawdziwym hobby. Drukarka 3D bardzo pomaga w rozwijaniu takich pasji, ponieważ można w każdej chwili wydrukować niezbędne części do tworzenia autorskich konstrukcji albo wymyślać oryginalne konstrukcje i nadzorować proces ich produkcji. Do tworzenia wydruków 3D jest oczywiście potrzebna fachowa wiedza, dzisiaj jednak bardzo łatwo się tego nauczyć dzięki licznym materiałom publikowanym w sieci, są także darmowe projekty do pobrania.

Na własny, prywatny użytek najczęściej kupuje się te tańsze modele, można też taką drukarkę złożyć samodzielnie, kupując części na przykład na 3Diy.eu. Co jednak ważne, te najtańsze drukarki zwykle są dość niedokładne i raczej nie da się na nich wydrukować bardzo skomplikowanych elementów, kiedy więc planujemy poważniejsze prace z modelami 3D, przyda się maszyna wyższej klasy, za co najmniej kilka tysięcy złotych.

 

Czy na drukowaniu 3D można zarobić?

Nie ma sensu kupowanie drukarki w sytuacji, gdy chcemy wydrukować tylko jedną rzecz. Taki wydruk można sobie zamówić, i to właśnie jest okazja dla osób, które chciałyby na swojej maszynie zarabiać pieniądze. Drukarki 3D przydają się do drukowania prototypów i wiele firm zleca takie wydruki firmom zewnętrznym zamiast zajmować się tym samodzielnie. Z tego typu usług bardzo często korzystają także architekci i biura projektowe, które dzięki wydrukom 3D mogą przedstawić klientom nie tylko zwykłe plany, ale i model przestrzenny.

Są też osoby prywatne, które chciałyby w ten sposób wydrukować biżuterię, oryginalne gadżety, ozdoby do domu, breloczki i inne tego typu przedmioty – wydruki 3D są spersonalizowane i jedyne w swoim rodzaju, a nierzadko też okazują się być sporo tańsze od markowych gadżetów kupowanych w sklepie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *