Druki 3D są coraz powszechniejsze, a sam sprzęt do drukowania już na tyle tani, że można go kupić na własny użytek. Czy jednak taka inwestycja się dopłaca? Do czego może się przydać drukarka 3D i czy da się na niej zarabiać?
Do czego ma służyć drukarka?
Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to świetna zabawa, ale jak każda technologiczna nowinka może się po krótkim czasie znudzić. Co wtedy stanie się z drukarką? W ostatnich latach drukarki mocno potaniały, ale to wciąż dość kosztowny sprzęt i nie ma sensu w niego inwestować, jeśli po kilku dniach trafi do kąta i stanie się bezużyteczny.
Co innego, gdy projektowanie przedmiotów i majsterkowanie jest prawdziwym hobby. Drukarka 3D bardzo pomaga w rozwijaniu takich pasji, ponieważ można w każdej chwili wydrukować niezbędne części do tworzenia autorskich konstrukcji albo wymyślać oryginalne konstrukcje i nadzorować proces ich produkcji. Do tworzenia wydruków 3D jest oczywiście potrzebna fachowa wiedza, dzisiaj jednak bardzo łatwo się tego nauczyć dzięki licznym materiałom publikowanym w sieci, są także darmowe projekty do pobrania.
Na własny, prywatny użytek najczęściej kupuje się te tańsze modele, można też taką drukarkę złożyć samodzielnie, kupując części na przykład na 3Diy.eu. Co jednak ważne, te najtańsze drukarki zwykle są dość niedokładne i raczej nie da się na nich wydrukować bardzo skomplikowanych elementów, kiedy więc planujemy poważniejsze prace z modelami 3D, przyda się maszyna wyższej klasy, za co najmniej kilka tysięcy złotych.
Czy na drukowaniu 3D można zarobić?
Nie ma sensu kupowanie drukarki w sytuacji, gdy chcemy wydrukować tylko jedną rzecz. Taki wydruk można sobie zamówić, i to właśnie jest okazja dla osób, które chciałyby na swojej maszynie zarabiać pieniądze. Drukarki 3D przydają się do drukowania prototypów i wiele firm zleca takie wydruki firmom zewnętrznym zamiast zajmować się tym samodzielnie. Z tego typu usług bardzo często korzystają także architekci i biura projektowe, które dzięki wydrukom 3D mogą przedstawić klientom nie tylko zwykłe plany, ale i model przestrzenny.
Są też osoby prywatne, które chciałyby w ten sposób wydrukować biżuterię, oryginalne gadżety, ozdoby do domu, breloczki i inne tego typu przedmioty – wydruki 3D są spersonalizowane i jedyne w swoim rodzaju, a nierzadko też okazują się być sporo tańsze od markowych gadżetów kupowanych w sklepie.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…