Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Wirtualna sieć prywatna (VPN) – przewodnik dla początkujących

Wirtualna sieć prywatna (VPN) – przewodnik dla początkujących

Wirtualna sieć prywatna, zwana najczęściej VPN, jest zaawansowaną technologią, która pozwala na prywatny i bezpieczny dostęp do Internetu poprzez ukrywanie swojej działalności online przed ciekawskimi spojrzeniami. Pomyśl o czymś w rodzaju chronionego kanału, do którego nikt nie może wejść, aby przeszkadzać lub kraść dane od Ciebie. Ciekawostką tej technologii jest to, że umożliwia udawanie, że jesteś w innym kraju i zapewnia dostęp do usług, do których w przeciwnym razie nie miałbyś dostępu, gdybyś był u siebie.

Jakie są korzyści z używania VPN?

  • Pomaga bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi
  • Możesz bezpiecznie pobierać i udostępniać pliki
  • Udaj, że jesteś w innym kraju i ciesz się takimi korzyściami jak BBC iPlayer i US Netflix
  • Omijanie bloków.
  • Użyj Internetu, aby ukryć przed innymi to, co masz.

Jak działa VPN?

Każda osoba, która chce korzystać z VPN musi najpierw zapisać się do usług VPN za pośrednictwem różnych dostawców usług VPN. Dostawcy usług VPN mają swoje serwery zlokalizowane w różnych częściach świata, co oznacza, że możesz mieć dostęp do jednego w swoim kraju i w mieście w pobliżu. Będziesz również zobowiązany do pobrania oprogramowania VPN (app).

Aplikacja VPN, którą posiadasz na swoim urządzeniu – laptopie, komputerze PC lub smartfonie – łączy Cię z serwerem należącym do dostawcy VPN. Wszystkie dane przesyłane między serwerem VPN a urządzeniem są chronione poprzez szyfrowanie w taki sposób, że nikt nie może ich zobaczyć ani nimi manipulować z wyjątkiem Ciebie. Serwer, z którego będziesz korzystał działa jako brama do Internetu w taki sposób, że wszystkie dane przychodzące do Twojego urządzenia muszą przez niego przejść.

Dlaczego potrzebuję VPN?

Wyeliminowanie cenzury – Rzeczywiście rządy, uczelnie, a nawet miejsca pracy blokują dostęp do określonego rodzaju treści obywatelom, studentom, a nawet pracownikom. Niektóre kraje doszły nawet do punktu, w którym poinstruowały osoby prywatne, kiedy powinny mieć dostęp do swoich portali społecznościowych. Wszystko, co musisz zrobić, to połączyć swoje urządzenie z najbliższym serwerem VPN, gdzie strona internetowa nie została zablokowana, a Ty masz prawo połączyć się i uzyskać dostęp do wszystkiego, co zostało zablokowane.

Aby obejrzeć fajne rzeczy

Niektóre z najciekawszych usług programistycznych i seriali filmowych są obecnie oferowane przez BBC iPlayer, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, oraz Netflix, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Problem polega na tym, że pomimo tych programów, które wprawiają w zachwyt wyobraźnię wielu osób na całym świecie, trudno jest do nich dotrzeć, jeśli znajdujesz się w niektórych krajach. Jeśli znajdujesz się w kraju o ograniczonym dostępie, wystarczy tylko połączyć się z serwerem VPN i ukryć swoją lokalizację, po czym będziesz mógł uzyskać dostęp do wszystkich tych programów. Możesz również uzyskać dostęp do sklepu internetowego o ustalonej renomie w każdym miejscu, w którym się znajdujesz, mimo że Twój kraj jest blokowany przez takie platformy internetowe.

Bezpieczeństwo w publicznym Wi-Fi

Za każdym razem, gdy logujesz się i zaczynasz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, oznacza to, że zaprosiłeś hakerów, aby przychodzili i ingerowali lub nawet kradli Twoje dane. Wynika to z faktu, że większość publicznych usług Wi-Fi, które są dostępne w różnych miejscach, nie jest zabezpieczona. Czasami trudno jest wiedzieć, czy można zaufać dostawcy Wi-Fi, czy też Wi-Fi w poczekalni na lotnisku jest prawdziwe. Jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, zawsze włączaj VPN, aby uzyskać żądaną ochronę. Niepowodzenie w tym zakresie doprowadzi Cię do sytuacji, w której Twoje dane zostaną uszkodzone, skradzione, a nawet zmanipulowane.

Czy mogę uzyskać dar mowy VPN?

Dostaniesz bezpłatny VPN, ale musisz wziąć pod uwagę różne aspekty. Konfiguracja całego sprzętu VPN, uruchomienie systemów, a nawet utrzymanie wymaga pieniędzy. Musisz również zrozumieć, że niektórzy ludzie pracują na serwerach VPN w pełnym wymiarze godzin. To nasuwa pytanie: W jaki sposób powinieneś wtedy uzyskać darmowy VPN? Otrzymasz go, ale usługi będą bardzo ograniczone. Na przykład, firma VPN zapewni darmowe szlaki VPN, po czym oczekuje, że uaktualnisz swoje usługi do płatnych usług premium. Musisz być ostrożny z niektórymi darmowymi VPN, ponieważ oferują Ci tę usługę, po to, aby mogły szpiegować Twoje dane.

Podobne artykuły