Popularne

Artykuł

Internet

Czym jest spam i jak się przed nim chronić?

Czym jest spam i jak się przed nim chronić?

Poczta elektroniczna jest jednym z najpopularniejszych środków przekazywania i udostępniania informacji. Niestety, wiadomości e-mail są także narzędziem często wykorzystywanym przez hakerów. Niebezpieczne wiadomości są wysyłane w taki sposób, aby odbierający miał wrażenie, że ma do czynienia z prawdziwą firmą, instytucją lub klientem. W treści takiej wiadomości zazwyczaj znajduje się link lub plik. Kliknięcie linku lub ściągnięcie załączonego pliku może skutkować zainfekowanie systemu. Jak się przed tym bronić?

Dlaczego wiadomości spam są niebezpieczne?

Wiadomości nazywane spamem zazwyczaj wysyłane są automatycznie do wielu odbiorców. Mogą być one przesyłane zarówno przez sklepy, na przykład w formie wiadomości z informacjami handlowymi, przez firmy, które oferują współpracę, jak i przez hakerów.

Kliknięcie załączonego linku w takiej wiadomości zazwyczaj kieruje odbiorcę do stron, przez które do systemu przedostają się niebezpieczne pliki. Pliki te służą hakerom do wykradania informacji, przejmowania kontroli nad systemem, a nawet blokowaniem dostępu do niektórych funkcji i plików z żądaniem okupu za ich ponowne udostępnienie do użytku.

Wiadomości spam, pomimo że są niepozorne, mogą sprawić dużo kłopotów

Wiadomości spam, pomimo że mogą wydawać się niepozorne, są w stanie sprawić ogromne problemy firmie, a także standardowym użytkownikom.  W przypadku zainfekowania firmowego systemu komputerowego, można spodziewać się dużych strat finansowych czy osłabienia reputacji firmy.

Jak chronić się przed wiadomościami spam?

Pierwszym sposobem jest nieudostępnianie swojego adresu e-mail niezaufanym witrynom. Należy mieć na uwadze to, że przekazywanie adresu e-mail tego typu serwisom ułatwia zdobycie dostępu do prywatnych danych osobom trzecim. Hakerzy nieustannie szukają atrakcyjnych celów. Kiedy wiedzą, z jaką osobą mają do czynienia – co lubi, gdzie pracuje lub z jakiego banku korzysta, mogą znacznie lepiej konstruować wiadomości i skutecznie wykradać informacje. Oprócz tego mogą po prostu złamać zabezpieczenia do konta. Dlatego warto zadbać także o to, aby ustawione hasło było ciężkie do rozszyfrowania i składało się z kombinacji słów, cyfr i znaków specjalnych.

Zwracanie uwagi na podejrzane linki

Świadome i odpowiedzialne korzystanie ze skrzynki elektronicznej to kolejny sposób na skuteczną ochronę przed niebezpieczeństwami, które kryją się w wiadomościach spam. W niektórych sytuacjach zadziała automatyczny filtr, jednak przeglądarki nie zawsze są w stanie ocenić, które wiadomości są podejrzane, a które nie.

Dlatego przed kliknięciem w link w treści wiadomości  lub ściągnięciem załączonego pliku należy zawsze sprawdzić, czy po pierwsze zna się nadawcę, po drugie jest się w stanie go zweryfikować i po trzecie, czy tekst wysłanego e-maila ma sens.

Ochrona Internetu – jaki ma na nią wpływ Internet światłowodowy?

Dużą pomocą w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest dobry Internet światłowodowy. Dzięki niemu programy, których funkcją jest ochrona Internetu, mogą działać sprawnie i stabilnie. Najlepszym rozwiązaniem jest Internet światłowodowy symetryczny. Ten rodzaj łącza charakteryzuje się taką samą prędkością wysyłania i pobierania danych.

Internet światłowodowy jest rozwiązaniem, które oferują najwięksi polscy dostawcy, tacy jak T-Mobile, Orange czy INEA, jednak jedyną firmą, która zapewnia korzystanie z łącza symetrycznego, jest ostatnia z wymienionych. Dzięki łączu symetrycznemu oferowanemu przez dostawcę INEA ochrona Internetu jest skuteczna, a pozostałe czynności, związane z wymianą informacji, pracą w chmurze czy transakcjami mogą być przeprowadzane błyskawicznie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *