Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Chodzi przecież o zainwestowanie ogromnych pieniędzy oraz troskę o własną przyszłość. W związku z tym opłaca się przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, tak aby po drodze niczego nie ominąć i zdecydować się na najkorzystniejsze rozwiązanie. Do wyboru są mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Z tego też względu warto poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi opcjami.
Spis treści
Rynek wtórny a pierwotny – czym konkretnie się różnią?
Rynek pierwotny to nic innego, jak zakupienie upatrzonej nieruchomości bezpośrednio od inwestora. W tej sytuacji inwestorem może się okazać spółdzielnia mieszkaniowa lub też deweloper. Pierwszym właścicielem lokalu jest sprzedający, natomiast decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, kupuje się je od innego użytkownika. W zdecydowanej większości przypadków są to osoby prywatne, z którymi można się porozumieć m.in. w kwestii ostatecznej ceny za oferowany lokal. Dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się też mieszkania pochodzące z licytacji komorniczej, które można nabyć za bardzo dobre pieniądze.
Rynek pierwotny – najważniejsze zalety oraz wady
Zainteresowane osoby poznały już podstawowe różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. W tym momencie wypadałoby się zastanowić nad najważniejszymi zaletami oraz wadami obu rozwiązań. Rynek pierwotny charakteryzuje się kilkoma mocnymi stronami, w tym:
- możliwością swobodnej aranżacji nieruchomości od podstaw,
- możliwością zakupienia nieruchomości bez tzw. białego montażu,
- obecnością zaawansowanych i nowoczesnych technologii (m.in. minimalizowanie strat ciepła),
- nieruchomości powstają najczęściej na nowych i estetycznych osiedlach,
- istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wind, monitoringu oraz podziemnych garaży.
Mieszkania na rynku pierwotnym to również kilka wad. Chodzi przede wszystkim o to, że nieruchomości mogą być oddane do użytku w stanie surowym, co przekłada się na dodatkowe koszty (związane z pracami wykończeniowymi). Poza tym na wymarzony lokal można czekać nawet kilka lat, a po drodze często dochodzi do sporych opóźnień. W niektórych przypadkach problemem okaże się też lokalizacja (zwykle są to obrzeża miasta).
Rynek wtórny – plusy oraz minusy
Pozostało wziąć pod lupę mieszkania z rynku wtórnego, które aktualnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Do ich najmocniejszych stron zalicza się następujące czynniki:
- możliwość zakupienia nieruchomości w konkretnej lokalizacji (w najbliższym czasie nie powstaną tam nowe budynki),
- rozbudowana infrastruktura osiedli,
- możliwość znalezienia wymarzonej nieruchomości, której nie trzeba urządzać od podstaw,
- łatwa dostępność szkół, przedszkoli czy też sklepów i restauracji.
Jak widać rynek wtórny ma swoje zalety, dlatego też nie obejdzie się bez długotrwałych analiz. Jeśli chodzi o minusy mieszkań z rynku wtórnego warto wspomnieć m.in. o częstej konieczności przeprowadzenia remontu, kosztownych zmianach wystroju wnętrz, lokalach komunalnych (mieszkanie w takich nieruchomościach bywa kłopotliwe, np. ze względu na uciążliwych sąsiadów) oraz braku wind (np. w starych kamienicach).
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…