Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Rynek wtórny a pierwotny – podstawowe różnice

Rynek wtórny a pierwotny – podstawowe różnice

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Chodzi przecież o zainwestowanie ogromnych pieniędzy oraz troskę o własną przyszłość. W związku z tym opłaca się przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, tak aby po drodze niczego nie ominąć i zdecydować się na najkorzystniejsze rozwiązanie. Do wyboru są mieszkania z rynku wtórnego oraz pierwotnego. Z tego też względu warto poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi opcjami.

Rynek wtórny a pierwotny – czym konkretnie się różnią?

Rynek pierwotny to nic innego, jak zakupienie upatrzonej nieruchomości bezpośrednio od inwestora. W tej sytuacji inwestorem może się okazać spółdzielnia mieszkaniowa lub też deweloper. Pierwszym właścicielem lokalu jest sprzedający, natomiast decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, kupuje się je od innego użytkownika. W zdecydowanej większości przypadków są to osoby prywatne, z którymi można się porozumieć m.in. w kwestii ostatecznej ceny za oferowany lokal. Dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się też mieszkania pochodzące z licytacji komorniczej, które można nabyć za bardzo dobre pieniądze.

Rynek pierwotny – najważniejsze zalety oraz wady

Zainteresowane osoby poznały już podstawowe różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. W tym momencie wypadałoby się zastanowić nad najważniejszymi zaletami oraz wadami obu rozwiązań. Rynek pierwotny charakteryzuje się kilkoma mocnymi stronami, w tym:

  • możliwością swobodnej aranżacji nieruchomości od podstaw,
  • możliwością zakupienia nieruchomości bez tzw. białego montażu,
  • obecnością zaawansowanych i nowoczesnych technologii (m.in. minimalizowanie strat ciepła),
  • nieruchomości powstają najczęściej na nowych i estetycznych osiedlach,
  • istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wind, monitoringu oraz podziemnych garaży.

Mieszkania na rynku pierwotnym to również kilka wad. Chodzi przede wszystkim o to, że nieruchomości mogą być oddane do użytku w stanie surowym, co przekłada się na dodatkowe koszty (związane z pracami wykończeniowymi). Poza tym na wymarzony lokal można czekać nawet kilka lat, a po drodze często dochodzi do sporych opóźnień. W niektórych przypadkach problemem okaże się też lokalizacja (zwykle są to obrzeża miasta).

Rynek wtórny – plusy oraz minusy

Pozostało wziąć pod lupę mieszkania z rynku wtórnego, które aktualnie cieszą się bardzo dużą popularnością. Do ich najmocniejszych stron zalicza się następujące czynniki:

  • możliwość zakupienia nieruchomości w konkretnej lokalizacji (w najbliższym czasie nie powstaną tam nowe budynki),
  • rozbudowana infrastruktura osiedli,
  • możliwość znalezienia wymarzonej nieruchomości, której nie trzeba urządzać od podstaw,
  • łatwa dostępność szkół, przedszkoli czy też sklepów i restauracji.

Jak widać rynek wtórny ma swoje zalety, dlatego też nie obejdzie się bez długotrwałych analiz. Jeśli chodzi o minusy mieszkań z rynku wtórnego warto wspomnieć m.in. o częstej konieczności przeprowadzenia remontu, kosztownych zmianach wystroju wnętrz, lokalach komunalnych (mieszkanie w takich nieruchomościach bywa kłopotliwe, np. ze względu na uciążliwych sąsiadów) oraz braku wind (np. w starych kamienicach).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *