Obsługa maszyn to zadanie coraz częściej powierzane automatom. Ramię robota współpracującego może wykonywać najbardziej monotonne i uciążliwe zajęcia, a nawet pracować w niebezpiecznych dla człowieka warunkach, dlatego wiele przedsiębiorstw stawia na automatyzację produkcji.
Ramię robota konkurencją dla pracownika?
Cobot jest w stanie wykonywać każdą powtarzalną pracę, dlatego idealnie nadaje się do obsługi maszyn. Może wykonywać różne etapy obsługi narzędzi CNC, takie jak umieszczanie materiału w maszynie, zamykanie maszyny, uruchamianie, otwieranie i wyjmowanie gotowego elementu. Jego przewaga nad człowiekiem polega przede wszystkim na tym, że nie ulega zmęczeniu i nawet długotrwała, powtarzalna i monotonna praca wykonana jest w sposób ciągły i precyzyjny. Niewielkie rozmiary automatu sprawiają, że może pracować w warunkach nieodpowiednich dla człowieka – np. w niskich pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że cobot stanowi konkurencję dla pracownika. Człowiek pełni funkcję kontrolera, a zamiast nudnymi, męczącymi zadaniami może w tym czasie zając się pracą wymagającą kreatywności.
Bezpieczna praca
Dzięki wbudowanym systemom bezpieczeństwa ramię robota eliminuje konieczność stosowania barier ochronnych. Nawet w bliskim sąsiedztwie człowieka urządzenie nie stanowi dla niego zagrożenia. Możliwe jest takie zaprogramowanie robota w taki sposób, że w bliskiej obecności człowieka maszyna zwalnia, a po jego oddaleniu się praca wraca do normalnego tempa. Niewielkie rozmiary i niewiarygodna wręcz elastyczność sprawiają, że ramię robota może pracować w bardzo ograniczonej przestrzeni. Łatwość integracji z istniejącymi środowiskami produkcyjnymi pozwala na wykorzystanie go wszędzie tam, gdzie dla człowieka istnieje ryzyko urazu. W obecnych czasach nie bez znaczenia jest to, że nawet w konieczności izolowania pracowników lub zachowania dystansu, produkcja nie musi zostać zmniejszona, ani przerwana. Mogą ją wykonywać coboty, których nie dotyczą zasady zachowania odpowiednich odległości, a wyłącznie te wynikające z zakresu ich działania.
Ramię robota – pozostałe zalety
Mały i niedrogi robot o dużych możliwościach to doskonała inwestycja nawet dla niewielkiej firmy. Nie wymaga dużo miejsca i może pracować przez wiele godzin. Z łatwością można go przeprogramować i przestawić w inne miejsce pracy. Dzięki temu jeden cobot może obsługiwać różne etapy produkcji. Jego programowanie nie wymaga fachowej wiedzy, gdyż jest proste i intuicyjne. Dzięki automatyzacji obsługa maszyn będzie optymalna, co przełoży się na większą wydajność. Ramię robota zapewnia precyzję i powtarzalność każdej wykonywanej czynności. Materiały zostają maksymalnie wykorzystane i znacznie zmniejszają się straty spowodowane dużą ilością odpadów. Pracownik, zamiast wykonywać nudne lub niebezpieczne czynności, może zarządzać cobotami lub wykonywać inne, przydatne prace.
Ramię robota współpracującego to sposób na automatyzację każdej firmy, bez względu na jej wielkość. Zastosowanie go do obsługi maszyn niesie wiele korzyści, które z pewnością warto rozważyć.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…