Obsługa maszyn to zadanie coraz częściej powierzane automatom. Ramię robota współpracującego może wykonywać najbardziej monotonne i uciążliwe zajęcia, a nawet pracować w niebezpiecznych dla człowieka warunkach, dlatego wiele przedsiębiorstw stawia na automatyzację produkcji.
Ramię robota konkurencją dla pracownika?
Cobot jest w stanie wykonywać każdą powtarzalną pracę, dlatego idealnie nadaje się do obsługi maszyn. Może wykonywać różne etapy obsługi narzędzi CNC, takie jak umieszczanie materiału w maszynie, zamykanie maszyny, uruchamianie, otwieranie i wyjmowanie gotowego elementu. Jego przewaga nad człowiekiem polega przede wszystkim na tym, że nie ulega zmęczeniu i nawet długotrwała, powtarzalna i monotonna praca wykonana jest w sposób ciągły i precyzyjny. Niewielkie rozmiary automatu sprawiają, że może pracować w warunkach nieodpowiednich dla człowieka – np. w niskich pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że cobot stanowi konkurencję dla pracownika. Człowiek pełni funkcję kontrolera, a zamiast nudnymi, męczącymi zadaniami może w tym czasie zając się pracą wymagającą kreatywności.
Bezpieczna praca
Dzięki wbudowanym systemom bezpieczeństwa ramię robota eliminuje konieczność stosowania barier ochronnych. Nawet w bliskim sąsiedztwie człowieka urządzenie nie stanowi dla niego zagrożenia. Możliwe jest takie zaprogramowanie robota w taki sposób, że w bliskiej obecności człowieka maszyna zwalnia, a po jego oddaleniu się praca wraca do normalnego tempa. Niewielkie rozmiary i niewiarygodna wręcz elastyczność sprawiają, że ramię robota może pracować w bardzo ograniczonej przestrzeni. Łatwość integracji z istniejącymi środowiskami produkcyjnymi pozwala na wykorzystanie go wszędzie tam, gdzie dla człowieka istnieje ryzyko urazu. W obecnych czasach nie bez znaczenia jest to, że nawet w konieczności izolowania pracowników lub zachowania dystansu, produkcja nie musi zostać zmniejszona, ani przerwana. Mogą ją wykonywać coboty, których nie dotyczą zasady zachowania odpowiednich odległości, a wyłącznie te wynikające z zakresu ich działania.
Ramię robota – pozostałe zalety
Mały i niedrogi robot o dużych możliwościach to doskonała inwestycja nawet dla niewielkiej firmy. Nie wymaga dużo miejsca i może pracować przez wiele godzin. Z łatwością można go przeprogramować i przestawić w inne miejsce pracy. Dzięki temu jeden cobot może obsługiwać różne etapy produkcji. Jego programowanie nie wymaga fachowej wiedzy, gdyż jest proste i intuicyjne. Dzięki automatyzacji obsługa maszyn będzie optymalna, co przełoży się na większą wydajność. Ramię robota zapewnia precyzję i powtarzalność każdej wykonywanej czynności. Materiały zostają maksymalnie wykorzystane i znacznie zmniejszają się straty spowodowane dużą ilością odpadów. Pracownik, zamiast wykonywać nudne lub niebezpieczne czynności, może zarządzać cobotami lub wykonywać inne, przydatne prace.
Ramię robota współpracującego to sposób na automatyzację każdej firmy, bez względu na jej wielkość. Zastosowanie go do obsługi maszyn niesie wiele korzyści, które z pewnością warto rozważyć.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…