Obsługa maszyn to zadanie coraz częściej powierzane automatom. Ramię robota współpracującego może wykonywać najbardziej monotonne i uciążliwe zajęcia, a nawet pracować w niebezpiecznych dla człowieka warunkach, dlatego wiele przedsiębiorstw stawia na automatyzację produkcji.
Ramię robota konkurencją dla pracownika?
Cobot jest w stanie wykonywać każdą powtarzalną pracę, dlatego idealnie nadaje się do obsługi maszyn. Może wykonywać różne etapy obsługi narzędzi CNC, takie jak umieszczanie materiału w maszynie, zamykanie maszyny, uruchamianie, otwieranie i wyjmowanie gotowego elementu. Jego przewaga nad człowiekiem polega przede wszystkim na tym, że nie ulega zmęczeniu i nawet długotrwała, powtarzalna i monotonna praca wykonana jest w sposób ciągły i precyzyjny. Niewielkie rozmiary automatu sprawiają, że może pracować w warunkach nieodpowiednich dla człowieka – np. w niskich pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że cobot stanowi konkurencję dla pracownika. Człowiek pełni funkcję kontrolera, a zamiast nudnymi, męczącymi zadaniami może w tym czasie zając się pracą wymagającą kreatywności.
Bezpieczna praca
Dzięki wbudowanym systemom bezpieczeństwa ramię robota eliminuje konieczność stosowania barier ochronnych. Nawet w bliskim sąsiedztwie człowieka urządzenie nie stanowi dla niego zagrożenia. Możliwe jest takie zaprogramowanie robota w taki sposób, że w bliskiej obecności człowieka maszyna zwalnia, a po jego oddaleniu się praca wraca do normalnego tempa. Niewielkie rozmiary i niewiarygodna wręcz elastyczność sprawiają, że ramię robota może pracować w bardzo ograniczonej przestrzeni. Łatwość integracji z istniejącymi środowiskami produkcyjnymi pozwala na wykorzystanie go wszędzie tam, gdzie dla człowieka istnieje ryzyko urazu. W obecnych czasach nie bez znaczenia jest to, że nawet w konieczności izolowania pracowników lub zachowania dystansu, produkcja nie musi zostać zmniejszona, ani przerwana. Mogą ją wykonywać coboty, których nie dotyczą zasady zachowania odpowiednich odległości, a wyłącznie te wynikające z zakresu ich działania.
Ramię robota – pozostałe zalety
Mały i niedrogi robot o dużych możliwościach to doskonała inwestycja nawet dla niewielkiej firmy. Nie wymaga dużo miejsca i może pracować przez wiele godzin. Z łatwością można go przeprogramować i przestawić w inne miejsce pracy. Dzięki temu jeden cobot może obsługiwać różne etapy produkcji. Jego programowanie nie wymaga fachowej wiedzy, gdyż jest proste i intuicyjne. Dzięki automatyzacji obsługa maszyn będzie optymalna, co przełoży się na większą wydajność. Ramię robota zapewnia precyzję i powtarzalność każdej wykonywanej czynności. Materiały zostają maksymalnie wykorzystane i znacznie zmniejszają się straty spowodowane dużą ilością odpadów. Pracownik, zamiast wykonywać nudne lub niebezpieczne czynności, może zarządzać cobotami lub wykonywać inne, przydatne prace.
Ramię robota współpracującego to sposób na automatyzację każdej firmy, bez względu na jej wielkość. Zastosowanie go do obsługi maszyn niesie wiele korzyści, które z pewnością warto rozważyć.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…