Popularne

Artykuł

Sprzęt

Dysk SSD dla gamera – poznaj zalety

Dysk SSD dla gamera – poznaj zalety

Najnowsze tytuły gier wymagają odpowiedniego sprzętu. Gracze, którzy są miłośnikami pozycji z najlepszą grafiką potrzebują czegoś więcej, aniżeli podstawowy komputer czy laptop, który będzie nadawał się do oglądania filmów i przeglądania sieci. Wszystko za sprawą tego, że producenci starają się z dnia na dzień ulepszać swoje rozwiązania, dopracowując każdy szczegół. W pewnym momencie może okazać się, że dotychczasowa specyfikacja naszego urządzenia nie jest już wystarczająca. Na co w takim przypadku zwrócić uwagę?

Nie tylko karta graficzna

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl w momencie, gdy doznajemy spadku liczby klatek na sekundę czy przycinek, jest karta graficzna. Co innego może pomyśleć gracz? Najnowsze tytuły wyróżniają się przepiękną grafiką, która wymaga wysokiej klasy sprzętu będącego w stanie przetworzyć obraz. Jest to po części prawda. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że ten podzespół nie jest jedynym, który odpowiada za całokształt.

Do głosu dochodzi też ilość pamięci RAM oraz procesor. Wszystko ma ze sobą współgrać. Ciekawe jest to, że niewiele osób pomyśli w tym przypadku o twardym dysku. Komputery wielu osób są jeszcze wyposażone w standardowy, talerzowy HDD, który mówiąc delikatnie, nie należy do demonów prędkości. Często dzieje się tak, że pomimo innych mocnych podzespołów, wydajność nadal nas nie satysfakcjonuje. Właśnie w takim momencie powinniśmy zwrócić nasz wzrok w stronę twardego dysku.

Dysk SSD świetną alternatywą

Wspomniano już, że dyski HDD nie są najlepszą opcją w dzisiejszych czasach. Nie chodzi tylko o podstawowe korzystanie z komputera, ale też o gry. Zmiana dysku na sprzęt SSD może przynieść wiele korzyści dla gracza. Zanim jednak przystąpimy do wymieniania wszystkich superlatyw należy skupić się na jeszcze jednym zagadnieniu. Chodzi o konkretny rodzaj dysku. Otóż na rynku możemy wybierać dzisiaj spośród dwóch podstawowych rodzajów dysków SSD: mniejszych M.2, które dzielą się na SATA i NVMe oraz tych o standardowej wielkości 2,5 cala. Które rozwiązanie jest lepsze?

Otóż dyski M.2 są stosunkowo nowym tworem na naszym rynku. Ich maksymalna szybkość przesyłania danych to 6 GB/s. Porównując tą wartość do standardowych SSD należy stwierdzić, że zostają one nieco w tyle. 2,5-calowi bracia, pomimo tego samego interfejsu, zapewniają trzy do czterech razy większą przepustowość. Co więcej, w przypadku gdy zdecydujemy się na dysk M.2 musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy nasza płyta główna jest go w stanie obsłużyć. Niezależnie od tego, każdy dysk SSD dla gamera będzie lepszy od HDD.

Zalety dla gracza

Skupmy się teraz na zaletach, jakie płyną z dysku SSD dla gamera. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę szybszą przepustowość tych rozwiązań. Oznacza to, że wszelkie gry i programy będą uruchamiały się zdecydowanie szybciej. Różnica jest zauważalna nie tylko w testach prędkości. Po przejściu na nowszą technologię zaobserwujemy to gołym okiem. Ponadto, dzięki dyskom SSD uzyskamy większą trwałość i niezawodność. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy przechowujemy zapisy postępu naszej gry. Stare dyski HDD narażone na awarie to większe niebezpieczeństwo utraty danych. Dyski SSD są również uważane za bardzo ciche rozwiązania. Jest to szczególnie korzystne, gdy dźwięki dochodzące z naszej obudowy przyprawiają nas o ból głowy. Dodatkowo, takie rozwiązanie pozwoli nam grać w nocy bez przeszkadzania innym domownikom. Poza tym, dysk SSD poprawi komfort rozgrywki nie tylko poprzez szybsze wczytywanie gry, ale też kolejnych lokacji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *