Słowo kluczowe do rozszyfrowania pojęcia e-sportu to profesjonalny gaming. Zawodnicy, w tym przypadku nazywani pro-gamerami, rywalizują pomiędzy sobą w różnych dyscyplinach związanych z elektronicznym sportem.
Dziś e-sport warty jest fortunę. Nie oznacza to oczywiście, że ktoś może za niego zapłacić krocie. Chodzi o to, że powiększające się grono zawodników, fanów i coraz większe wydarzenia związane z e-sportem przyciągnęły poważnych inwestorów. Najlepsi pro-gamerzy zarabiają na e-sporcie grube pieniądze.
Trochę o historii e-sportu
E-sport nie stał się popularny wczoraj. Wielkie turnieje w gry wideo odbywały się już w latach 70. i 80. XX wieku. Naturalnie nie w naszym kraju, ale zachodni świat, w którym dostęp do dóbr materialnych był wówczas na zdecydowanie lepszym poziomie, już zaczynał interesować się grami na wielką skalę. Wtedy jednak nikt nie nazywał tych rozgrywek mianem „e-sport”. Dopiero w drugiej połowie lat 90. wydarzenia nabrały rozmachu, a termin „elektroniczny sport” zaczął być coraz popularniejszy. Miało to oczywiście związek z rozwojem rynku gier. To wtedy pojawiły się takie tytuły, jak: „Counter-Strike”, „Quake” czy „StarCraft”. Możliwa była również rywalizacja między zawodnikami w sieci. To podkręcało bakcyla konkurencji. „Cyberathlete Professional League”, „Professional Gamers League” czy „QuakeCon” to nazwy, które zaczęły funkcjonować wśród coraz większej liczby młodych ludzi chcących sprawdzić swoje umiejętności podczas turniejów i zmierzyć się z innymi graczami. Wejście w nowe milenium było zapalnikiem, który spowodował istną eksplozję e-sportu. Rosnąca liczba wydarzeń i coraz większe pieniądze powodowały profesjonalizację tego segmentu sportowej rozrywki. W Korei Południowej e-sportową organizację oficjalnie zatwierdził nawet tamtejszy rząd. Specjalne kanały telewizyjne poświęcone e-sportowi oraz działalność Korean e-Sports Association doprowadziły do szalonej wręcz popularności e-sportu w tym kraju. Ważną datą w rozwoju tej dziedziny jest start działalności platformy Twitch. To serwis, który zaoferował swoim odbiorcom darmowe transmisje z turniejów e-sportu. Możliwość obserwowania rozgrywek „League of Legends” czy „Counter-Strike: Global Offensive” przyciągnęła przed ekrany komputerów miliony odbiorców. Dziś e-sport ma na całym świecie około kilkuset milionów fanów.
Czy e-sport jest dla każdego?
Nietrudno o wniosek, że e-sport przyciąga młodych zawodników jak magnes. W naszym kraju nie ma profesjonalnej federacji, do której można się zapisać i zostać licencjonowanym pro-gamerem. Tu, jak w każdym sporcie, konieczne jest połączenie talentu, pracowitości i szczęścia. Należy samemu szlifować technikę, złapać kontakt z amatorską drużyną i wspólnie rozwijać swoje umiejętności. Następny krok to udział w lokalnych turniejach, a gdy zawodnik zwróci na siebie uwagę organizacji zajmujących się zawodowo e-sportem, może liczyć na kontrakt i zapewne duże pieniądze.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…