Słowo kluczowe do rozszyfrowania pojęcia e-sportu to profesjonalny gaming. Zawodnicy, w tym przypadku nazywani pro-gamerami, rywalizują pomiędzy sobą w różnych dyscyplinach związanych z elektronicznym sportem.
Dziś e-sport warty jest fortunę. Nie oznacza to oczywiście, że ktoś może za niego zapłacić krocie. Chodzi o to, że powiększające się grono zawodników, fanów i coraz większe wydarzenia związane z e-sportem przyciągnęły poważnych inwestorów. Najlepsi pro-gamerzy zarabiają na e-sporcie grube pieniądze.
Trochę o historii e-sportu
E-sport nie stał się popularny wczoraj. Wielkie turnieje w gry wideo odbywały się już w latach 70. i 80. XX wieku. Naturalnie nie w naszym kraju, ale zachodni świat, w którym dostęp do dóbr materialnych był wówczas na zdecydowanie lepszym poziomie, już zaczynał interesować się grami na wielką skalę. Wtedy jednak nikt nie nazywał tych rozgrywek mianem „e-sport”. Dopiero w drugiej połowie lat 90. wydarzenia nabrały rozmachu, a termin „elektroniczny sport” zaczął być coraz popularniejszy. Miało to oczywiście związek z rozwojem rynku gier. To wtedy pojawiły się takie tytuły, jak: „Counter-Strike”, „Quake” czy „StarCraft”. Możliwa była również rywalizacja między zawodnikami w sieci. To podkręcało bakcyla konkurencji. „Cyberathlete Professional League”, „Professional Gamers League” czy „QuakeCon” to nazwy, które zaczęły funkcjonować wśród coraz większej liczby młodych ludzi chcących sprawdzić swoje umiejętności podczas turniejów i zmierzyć się z innymi graczami. Wejście w nowe milenium było zapalnikiem, który spowodował istną eksplozję e-sportu. Rosnąca liczba wydarzeń i coraz większe pieniądze powodowały profesjonalizację tego segmentu sportowej rozrywki. W Korei Południowej e-sportową organizację oficjalnie zatwierdził nawet tamtejszy rząd. Specjalne kanały telewizyjne poświęcone e-sportowi oraz działalność Korean e-Sports Association doprowadziły do szalonej wręcz popularności e-sportu w tym kraju. Ważną datą w rozwoju tej dziedziny jest start działalności platformy Twitch. To serwis, który zaoferował swoim odbiorcom darmowe transmisje z turniejów e-sportu. Możliwość obserwowania rozgrywek „League of Legends” czy „Counter-Strike: Global Offensive” przyciągnęła przed ekrany komputerów miliony odbiorców. Dziś e-sport ma na całym świecie około kilkuset milionów fanów.
Czy e-sport jest dla każdego?
Nietrudno o wniosek, że e-sport przyciąga młodych zawodników jak magnes. W naszym kraju nie ma profesjonalnej federacji, do której można się zapisać i zostać licencjonowanym pro-gamerem. Tu, jak w każdym sporcie, konieczne jest połączenie talentu, pracowitości i szczęścia. Należy samemu szlifować technikę, złapać kontakt z amatorską drużyną i wspólnie rozwijać swoje umiejętności. Następny krok to udział w lokalnych turniejach, a gdy zawodnik zwróci na siebie uwagę organizacji zajmujących się zawodowo e-sportem, może liczyć na kontrakt i zapewne duże pieniądze.
Podobne artykuły
Today's pick
Praktyczne ścianki nie tylko wystawiennicze
Organizacja przestrzeni to podstawa funkcjonowania każdego biznesu. Nie ma większego znaczenia, czy będziesz działać w branży handlowej, czy też produkcyjnej,…
Możliwe zastosowania Tour Guide w czasie pandemii
Rok 2020 to bez wątpienia szczególny rok w najnowszej historii. Pandemia koronawirusa zmieniła obraz świata, w tym także sposobów prowadzenia…
Jak zwiększyć sprzedaż w e-commerce?
Prowadząc biznes z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, jak zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie. Co sprawia, że klienci kupują u…
Czym jest i do czego służy naświetlarka?
W ostatnich latach technologia poligraficzna bardzo się rozwinęła. Współczesne urządzenia dają bardzo szerokie możliwości produkcji wysokiej jakości materiałów. Jednym z…
Lean canvas, czyli sprytny biznesplan
Przygotowanie biznesplanu dla wielu nowych, ale również doświadczonych przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Niejednokrotnie dokumenty te urastają do postaci bardzo opasłych…
Nowe technologie pozwalają załatwić pożyczkę online niemal od ręki
Wchodzimy na stronę www pożyczkodawcy, wypełniamy formularz i już kilka minut później dowiadujemy się, czy zostaną nam pożyczone pieniądze. Tak…
5 ŁATWYCH W UŻYCIU METOD ZARZĄDZANIA PIENIĘDZMI DOSTĘPNYCH NA SMARTFONIE
Nowoczesne smartfony to coś więcej niż tylko narzędzia komunikacji. Mogą one pomóc nam uporządkować wszystkie aspekty naszego życia, w tym…