Popularne

Artykuł

Technologia

Co to jest VoLTE?

Co to jest VoLTE?

Tradycyjne rozmowy telefoniczne powoli zaczynają przechodzić do historii, a na ich miejsce wchodzą video konwersacje przez messengera, WhatsApp czy inny komunikator oraz tak zwana technologia VoLTE jest to skrót Voice-Over-LTE, czyli w tłumaczeniu na Polski głos przez LTE. Co to VoLTE? Jest to rozmowa, która odbywa się przy wykorzystaniu sieci LTE, czyli danych komórkowych. Sposób takiej komunikacji ma jedną dużą zaletę, a mianowicie w trakcie rozmowy nasze urządzenie nie przełącza się na sieć UMTS czy GSM tylko cały czas korzysta z LTE.

VoLTE – jak działa, na jakich urządzeniach można z niej korzystać oraz jakie sieci komórkowe ją oferują?

Do dzisiaj barierą w rozwoju takiej usług była jakość internetu mobilnego. Taki internet podczas gdy usługa powstała był słaby i drogi oraz funkcja ta zużywała bardzo dużo transferu dla tego nie była, aż tak popularna jak jest obecnie. Teraz sieć LTE nie ma tak dużego obciążenia niezależne od tego ile użytkowników korzysta z internetu obecnie. Z usługi VoLTE można korzystać na telefonach flagowych.

Poza VoLTE istnieje także usługa WiFi Calling jest to technologia wykorzystująca do połączenia czy wysyłania oraz odbierania wiadomości lokalną sieć WiFi do której mamy dostęp. Istnieją także aplikacje, które dostarczane są przez operatorów umożliwiające śledzenie wykonywanych oraz odbieranych połączeń.

Korzyści płynące z usługi VoLTE

Czy warto korzystać obecnie z takiej usług? Odpowiedź jest prosta tak. Możemy do tej opcji zaliczyć szereg udogodnień, a są to między innymi:

  • dużo szybsze realizowanie połączeń głosowych
  • lepszą jakość dźwięku
  • możliwość równoczesnego prowadzenia rozmowy oraz korzystania z internetu

Tego typu funkcja jest znacznie szybsza od tradycyjnego połączenia głosowego. Dodzwonić się możemy do kogoś w zaledwie 2 sekundy. Co w przypadku tradycyjnego wykonywania połączenia zajmie nam to 8 sekund. Dodatkowo podczas prowadzenia rozmowy jakość naszego połączenia internetowego nie spada. Nie wiadomo jak to będzie wyglądać w przypadku gdy sieć 5G stanie się popularna i nie będzie ona już podawana testom, a każdy będzie miał do niej dostęp, ale patrząc na to jak połączenia przez internet wyglądają obecnie to pewnie czas wykonywanego połączenia będzie jeszcze szybszy, a jakość trwającej rozmowy jeszcze lepsza.  Jednak w przypadku gdy pakiety umożliwiające nam wykonywanie tradycyjnych połączeń są w przystępnej cenie to nie ma takiej potrzeby na wydawanie tych kilku, a czasem i nawet kilkunastu złotych tylko dlatego, aby nasze urządzenie posiadało technologie VoLTE lub WIFI Call

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *