Popularne

Artykuł

IT

Skuteczna rekrutacja IT w Warszawie. Jak robią to agencje HR?

Skuteczna rekrutacja IT w Warszawie. Jak robią to agencje HR?

Prawdopodobnie nie ma ani jednej firmy IT w Warszawie, która w ostatnim czasie nie miałaby problemów z obsadzeniem wolnych stanowisk. Choć Polska należy do grupy krajów kształcących najwięcej programistów, analityków i developerów w Europie, to lokalne firmy nadal zgłaszają ogromne niedostatki fachowców na rynku zatrudnienia. Czy szybka i skuteczna rekrutacja IT w Warszawie jest zatem w ogóle możliwa? Tak, o ile skorzysta się tutaj z pomocy doświadczonej agencji HR. Jak eksperci od rekrutacji pozyskują pracowników dla swoich klientów z sektora IT? To wyjaśniamy w naszym artykule.

Poznanie potrzeb klienta

Punktem wyjścia do skutecznej rekrutacji IT w Warszawie i każdym innym mieście jest bardzo dokładne ustalenie, jakich pracowników szuka pracodawca i jakie ma w stosunku do nich oczekiwania. W tym celu agencja HR aranżuje spotkanie, podczas którego omawiane są potrzeby klienta. Powstaje również profil idealnego kandydata, który będzie wzorcem dla specjalistów odpowiedzialnych za prowadzenie rekrutacji.

Jest to bardzo ważny etap, ponieważ jeśli pracodawca np. jest zainteresowany zatrudnieniem osób gotowych do objęcia przygotowanego stanowiska od zaraz, to agencja z góry będzie odrzucać aplikacje kandydatów niemających wymaganego doświadczenia i kwalifikacji zawodowych. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu oraz uniknąć różnego rodzaju nieporozumień.

Nakreślenie strategii rekrutacyjnej

Profesjonalne agencje HR oferujące rekrutację IT w Warszawie muszą być przygotowane na różne scenariusze i dobrać taką strategię, która będzie adekwatna do sytuacji klienta, jego możliwości finansowych oraz  – co bardzo ważne – granicznego terminu, w jakim muszą zostać obsadzone wakaty w firmie.

Większość przedsiębiorców decyduje się na kompleksową obsługę w ramach tzw. outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, które pozwala pracodawcy przenieść wszystkie obowiązki związane z pozyskiwaniem pracowników na agencję HR. Przedsiębiorca nie musi się więc martwić ani tworzeniem i publikowaniem ogłoszeń, ani przyjmowaniem podań, ani przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych. Po zakończeniu rekrutacji otrzyma od agencji listę osób rekomendowanych do zatrudnienia i wówczas następuje rozliczenie usługi.

Może się jednak okazać, że z analizy HR wynika, iż standardowa rekrutacja nie przyniesie spodziewanych efektów, np. z uwagi na bardzo wysokie wymagania odnośnie do kompetencji i doświadczenia pracowników. W takiej sytuacji agencja HR powinna zaproponować inną strategię rekrutacyjną, a wybór zwykle pada na headhunting.

Headhunting jest metodą pozyskiwania pracowników, która idealnie sprawdza się w przypadku, gdy pracodawcy zależy na zatrudnieniu wysokiej klasy specjalistów, project managera czy analityka posiadającego rzadkie kwalifikacje zawodowe. W ramach headhuntingu agencja selekcjonuje osoby wpisujące się w te oczekiwania (również spośród tych, które aktualnie nie szukają nowej pracy), kontaktuje się z nimi własnymi kanałami oraz dyskretnie bada grunt. Jeśli dane osoby wykazują zainteresowanie zmianą miejsca zatrudnienia, agencja może podjąć wstępne negocjacje w imieniu klienta. Jest to doskonały sposób na pozyskanie najlepszych pracowników i uprzedzenie konkurencji, która również może mieć na nich oko.

Właściwa faza rekrutacji

Po rozpoczęciu rekrutacji agencja HR zbiera podania kandydatów lub dociera do nich we własnym zakresie – w zależności od obranej strategii. Następuje selekcja w oparciu o stworzony wcześniej profil idealnego kandydata. Najlepiej rokujące osoby są zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane przez doświadczonego rekrutera.

Na podstawie rozmów kwalifikacyjnych oraz wnikliwej analizy podań i weryfikacji przedstawionych informacji na temat np. doświadczenia zawodowego, agencja typuje osoby, które zostaną rekomendowane klientowi do zatrudnienia. Agencja może również wesprzeć klienta w negocjowaniu indywidualnych warunków z przyszłymi pracownikami.

Jaką agencję HR wybrać do przeprowadzenia rekrutacji IT w Warszawie?

Najważniejszym kryterium wyboru partnera powinno być w tym przypadku doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji IT, nie tylko w Warszawie, ale też w innych polskich miastach oraz – w miarę możliwości – za granicą. Branża IT jest dość specyficzna, dlatego agencja musi wiedzieć, jak oceniać kwalifikacje kandydatów oraz mieć przygotowane różne strategie w zależności od potrzeb klienta.

Dobrym wyborem z pewnością będzie powierzenie rekrutacji IT agencji Verita HR, która jest rekomendowana przez 97% klientów biznesowych oraz 90% pracowników zatrudnionych za jej pośrednictwem. Verita HR specjalizuje się w rekrutowaniu dla firm z sektora IT, finansowego oraz na rzecz BPO i SSC. Agencja oferuje outsourcing procesów rekrutacyjnych, headhunting oraz usługę budowania zewnętrznych zespołów w ramach outsourcingu IT.

Z pełną ofertą Verita HR dla branży IT w Warszawie można się zapoznać na stronie internetowej https://veritahr.com/warszawa/rekrutacja-it/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *