Popularne

Artykuł

Sprzęt

Jakie są najnowsze trendy wśród smartfonów?

Jakie są najnowsze trendy wśród smartfonów?

Aplikacje na telefon dla seniorów – dlaczego warto z nich korzystać?

Aplikacje mogą znacznie ułatwić życie osoby starszej, zapewniając szybki dostęp do informacji oraz przypominając o istotnych rzeczach. Zastępują również tradycyjne rozwiązania, które często okazują się zawodne – notatki na karteczkach, kalendarz książkowy, notes z numerami telefonów czy klasyczny budzik. Dzięki wielu aplikacjom senior może znacznie sprawniej i łatwiej funkcjonując, gdyż ma dostęp do rozmaitych funkcji z jednego urządzenia – telefonu.

Obecnie możemy znaleźć szereg aplikacji dedykowanych osobom starszym. Wśród nich dostępne są zarówno te dotyczące zdrowia, jak i codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Które z nich są przydatne dla seniorów?

Przydatne aplikacje dla seniorów

1.     Przypomnienie o lekach
Ta aplikacja powstała z myślą o osobach starszych, i jak sama nazwa wskazuje, służy przypominaniu o zażyciu określonej dawki leków. Na początku wprowadza się informacje o przyjmowanych środkach farmakologicznych wraz z godzinami stosowania. Aplikacja punktualnie wyświetla powiadomienie, dzięki któremu senior z pewnością nie zapomni o wzięciu leku. Oprócz tego z jej pomocą można monitorować zapas leków i sprawdzić historię stosowania, a także kontrolować ciśnienie oraz liczbę kroków.

2.     Przypomnienie o wodzie
Seniorzy często zapominają o piciu wody, dlatego ta aplikacja z pewnością okaże się przydatna. Pozwala ona zadbać o zdrowie i odpowiednie nawodnienie poprzez regularne przypomnienia. Ponadto umożliwia kontrolowanie ilości wody, którą osoba starsza wypiła w danym dniu oraz tygodniu.

3.     mObywatel
Ta aplikacja jest szczególnie przydatna dla osób starszych, gdyż umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości oraz sprawdzenie dokumentów w każdej sytuacji. Zawiera wirtualny dowód osobisty, który senior może okazywać w aptece, na poczcie czy też w Urzędzie Skarbowym, bez konieczności podawania dodatkowych danych. mObywatel to aplikacja rządowa, dlatego jest w pełni bezpieczna i gwarantuje ochronę danych osobowych.

Powyższe propozycje to jedynie kilka z wielu przydatnych aplikacji, które można pobrać na telefon dla seniora. Warto pamiętać, aby zadbać nie tylko o funkcjonalność smartfonu, ale również o jego wytrzymałość – w tym celu przydatne okażą się pokrowce na telefon, chroniące w razie upadku czy niekorzystnych warunków.

Telefon dla seniora – jaki wybrać?

Do klasycznych telefonów dla seniora należą niewątpliwie urządzenia z klawiaturą. Wiele starszych osób preferuje tego typu modele, ze względu na duże klawisze, wytrzymałą baterię, poręczność i wygodę użytkowania. Taki telefon jest prosty i precyzyjny w obsłudze i posiada jedynie najpotrzebniejsze funkcje, co często jest zaletą w oczach seniorów.

Obok tradycyjnych modeli z klawiaturą, takich jak Nokia 105 czy Maxcom MM426, na rynku dostępne są również smartfony dedykowane seniorom. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla starszych osób, które lubią próbować nowych rzeczy i dobrze się czują z nowoczesnymi technologiami. Smartfony umożliwiają również korzystanie z różnorodnych aplikacji, które z pewnością okażą się przydatne dla seniora.

Pamiętajmy, że chociaż smartfon ma więcej funkcji niż telefon z klawiaturą, nie dla każdej starszej osoby będzie odpowiedni, gdyż niektórzy preferują tradycyjne, sprawdzone produkty, a inni lubią nowości. Warto kierować się przede wszystkim potrzebami i preferencjami seniora, aby wybrać taki model, który będzie dla niego najwygodniejszy i najbardziej komfortowy w obsługiwaniu.

Czym jest trend?

Ze słowem „trend” możemy spotkać się wielokrotnie, nie tylko w przypadku smartfonów, ale również w innych dziedzinach życia. Trend może występować np.: w modzie i mówiąc prościej, jest to kierunek zmian, w jakim podąża konkretny rynek. Niektórzy producenci w świecie elektroniki, ale nie tylko, mają tak silną pozycję na rynku, że ich rozwiązania lub decyzje projektowe, mają bardzo silny wpływ na innych producentów, którzy w mniejszym bądź większym stopniu starają się ich naśladować.

Trendy wśród smartfonów

Smartfony są jednymi z najchętniej kupowanych urządzeń elektronicznych. Nic w tym dziwnego – obecnie smartfon możemy kupić już za kilkaset złotych, jednak za flagowe urządzenia nadal musimy zapłacić znacznie więcej pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że trendom panującym na rynku, poddają się zarówno urządzenia klasy premium, jak i te z niższej półki cenowej.

Jednym z najnowszych trendów wśród smartfonów jest składany ekran. Obecnie jest tylko kilka firm, które produkują tego typu urządzenia, jednak z każdym kolejnym rokiem ich liczba się zwiększa. W tym miejscu warto również wspomnieć, że nawet Huawei, ma w swoim portfolio, składany model telefonu. Chińska firma, pomimo iż musiała rozstać się z Androidem w swoich urządzeniach, to nadal produkuje nowoczesne telefony i jak widać, rynek składanych smartfonów jest na tyle atrakcyjny, że korporacja nie zamierza poddać się na nim bez walki. Oprócz korporacji z Państwa Środka inne firmy wprowadzają w swoim portfolio, modele składanych smartfonów z lepszym bądź gorszym skutkiem. W najbliższym czasie jednak ten trend będzie coraz bardziej widoczny na sklepowych półkach, a obecnie najlepszym tego typu telefonem na rynku jest smartfon Samsung, który wydaje się urządzeniem najbardziej dojrzałym w tej kategorii.

Bardziej kanciasta bryła jest kolejnym trendem, który wraca na rynek smartfonów. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest design takiego urządzenia jak telefon. Na przestrzeni lat zmieniał się on bardzo mocno – od obłych kształtów ramki, poprzez kształt kanciasty itd. W ostatnim roku największe firmy wracają do bardziej płaskiej i kanciastej bryły telefonu i z całą pewnością można stwierdzić, że ten trend utrzyma się jeszcze trochę czasu. Za rozpoczęcie tego trendu odpowiedzialne jest Apple, które wraz z premierą iPhone’a 12, wróciło to wspomnianego formatu bryły. Reszta producentów zaczęła dość wyraźnie iść w tym samym kierunku stylistycznym, jednak w dalszym ciągu smartfon Motorola, jest tym który wyróżnia się na rynku pod względem designu i chce zachować swoją stylistykę.

Bardzo wyraźnym trendem widocznym w smartfonach jest aparat z bardzo dużym zoomem. Oczywiście, obecna technologia nie pozwala na osiąganie bardzo dobrych efektów podczas maksymalnego zbliżenia, to widać, że producenci z każdym rokiem starają robić się kolejny krok, aby ten trend utrzymać oraz poprawiać technologię, która za nim stoi.

Trendy w smartfonie, czyli co dalej?

Wydaje się, że współczesne smartfony doszły do ściany rozwojowej i do kolejnej rewolucji na rynku telefonów potrzebna jest jakaś nowa, rewolucyjny technologia. Obserwując jednak najnowsze trendy, widać, że producenci starają się albo wracać do znanych już rozwiązań, albo skupiają się na nowych, mniej doskonałych technologiach, które z każdym rokiem ulepszają. Czy to wystarczy do kolejnej rewolucji? Czas pokaże. Warto jednak obserwować trendy panujące na rynku urządzeń mobilnych, ponieważ to one są odpowiedzią, w jakim kierunku idzie cały rynek smartfonów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *