Na czym polega nowy standard telewizji naziemnej? Jak przedstawia się harmonogram wprowadzania DVB-T2/HEVC? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika!
Spis treści
Nowy standard telewizji naziemnej – co musisz wiedzieć?
Wszystkie otaczające nas technologie rozwijają się niemal każdego dnia. Nie może zatem dziwić fakt, że duże zmiany czekają nas również w dziedzinie telewizji naziemnej. Telewizja naziemna do 2022 funkcjonuje w niezmienionym kształcie od 2013 roku – chodzi o standard DVB-T. Wkrótce zostanie on jednak zastąpiony przez nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2/HEVC. Ostateczna data wdrożenia tej technologii dla całej Polski to 30 czerwca 2022 roku. I choć wydaje się, że do tego dnia wciąż pozostało dużo czasu, to w rzeczywistości tych kilka miesięcy minie bardzo szybko.
Co wprowadzi nowy standard telewizji naziemnej w Polsce? W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o zupełnie nowej jakości emisji programów telewizyjnych – już wkrótce treści będą dostępne nawet w 4K. Ponadto wzrośnie też liczba dostępnych kanałów. Aby jednak odbierać kanały telewizyjne w nowym standardzie, niezbędny jest telewizor współpracujący z DVB-T2/HEVC. Przypominamy też, że nowy standard telewizji naziemnej „nie dotknie” abonentów telewizji kablowej lub satelitarnej.
Nowy standard telewizji naziemnej – od kiedy będzie dostępny?
Jak już wspomniano, nowy standard telewizji naziemnej zostanie ostatecznie wprowadzony do 30 czerwca 2022 roku. Zmiany te jednak będą wprowadzane w kilku etapach, z których pierwszy rozpocznie się już w marcu. Pełen harmonogram prezentuje się następująco:
- 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
- 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
- 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
- 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.
DVB-T2/HEVC – czy trzeba kupić nowy telewizor?
Telewizja naziemna w standardzie DVB-T kończy swoje funkcjonowanie, co dla niektórych użytkowników może wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na nowy. Jeśli jednak chcesz uniknąć wydatku, jakim jest kupno nowego telewizora, możesz zdecydować się na nabycie specjalnego tunera dostosowanego do sygnału DVB-T2/HEVC.
Oczywiście jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad nabyciem nowego urządzenia, pierwsze półrocze 2022 roku może być doskonałą okazją do realizacji tego celu. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź, czy wybrany model obsługuje nowy standard telewizji naziemnej. Takie informacje znajdziesz w specyfikacji telewizora lub jego instrukcji obsługi. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór telewizora renomowanej i dobrze znanej marki, jak np. Samsung. Azjatycki koncern od lat słynie z produkcji wysokiej klasy urządzeń, a obecnie wszystkie telewizory produkowane od 2018 roku dostosowane są do standardu DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu telewizji naziemnej jest zatem doskonałą okazją do wymiany swojego starego telewizora!
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…