Na czym polega nowy standard telewizji naziemnej? Jak przedstawia się harmonogram wprowadzania DVB-T2/HEVC? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika!
Spis treści
Nowy standard telewizji naziemnej – co musisz wiedzieć?
Wszystkie otaczające nas technologie rozwijają się niemal każdego dnia. Nie może zatem dziwić fakt, że duże zmiany czekają nas również w dziedzinie telewizji naziemnej. Telewizja naziemna do 2022 funkcjonuje w niezmienionym kształcie od 2013 roku – chodzi o standard DVB-T. Wkrótce zostanie on jednak zastąpiony przez nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2/HEVC. Ostateczna data wdrożenia tej technologii dla całej Polski to 30 czerwca 2022 roku. I choć wydaje się, że do tego dnia wciąż pozostało dużo czasu, to w rzeczywistości tych kilka miesięcy minie bardzo szybko.
Co wprowadzi nowy standard telewizji naziemnej w Polsce? W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o zupełnie nowej jakości emisji programów telewizyjnych – już wkrótce treści będą dostępne nawet w 4K. Ponadto wzrośnie też liczba dostępnych kanałów. Aby jednak odbierać kanały telewizyjne w nowym standardzie, niezbędny jest telewizor współpracujący z DVB-T2/HEVC. Przypominamy też, że nowy standard telewizji naziemnej „nie dotknie” abonentów telewizji kablowej lub satelitarnej.
Nowy standard telewizji naziemnej – od kiedy będzie dostępny?
Jak już wspomniano, nowy standard telewizji naziemnej zostanie ostatecznie wprowadzony do 30 czerwca 2022 roku. Zmiany te jednak będą wprowadzane w kilku etapach, z których pierwszy rozpocznie się już w marcu. Pełen harmonogram prezentuje się następująco:
- 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
- 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
- 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
- 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.
DVB-T2/HEVC – czy trzeba kupić nowy telewizor?
Telewizja naziemna w standardzie DVB-T kończy swoje funkcjonowanie, co dla niektórych użytkowników może wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na nowy. Jeśli jednak chcesz uniknąć wydatku, jakim jest kupno nowego telewizora, możesz zdecydować się na nabycie specjalnego tunera dostosowanego do sygnału DVB-T2/HEVC.
Oczywiście jeśli od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad nabyciem nowego urządzenia, pierwsze półrocze 2022 roku może być doskonałą okazją do realizacji tego celu. Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź, czy wybrany model obsługuje nowy standard telewizji naziemnej. Takie informacje znajdziesz w specyfikacji telewizora lub jego instrukcji obsługi. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór telewizora renomowanej i dobrze znanej marki, jak np. Samsung. Azjatycki koncern od lat słynie z produkcji wysokiej klasy urządzeń, a obecnie wszystkie telewizory produkowane od 2018 roku dostosowane są do standardu DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu telewizji naziemnej jest zatem doskonałą okazją do wymiany swojego starego telewizora!
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…