Popularne

Artykuł

Technologia

Czym zajmuje się laboratorium metrologii?

Czym zajmuje się laboratorium metrologii?

Precyzja pomiarów jest niezwykle ważna, bo dzięki temu można uniknąć nieuczciwej konkurencji, jak i zadbać o bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska. Skąd jednak wiadomo, że udało się osiągnąć pożądaną dokładność? Najlepszym sposobem będzie przeprowadzenie badań metrologicznych.

Czym jest metrologia?

Metrologia zajmuje się pomiarami. Jest to dziedzina wiedzy, którą wykorzystuje się w przy weryfikacji pomiarów oraz kalibracji przyrządów, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie najwyższej precyzji pomiarów. Obejmuje ona metrologię teoretyczną, stosowaną i prawną. Pomiary metrologiczne charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, ponieważ używa się do ich przeprowadzenia wzorcowania specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo ocenia się pomiar pod kątem działania różnych czynników zewnętrznych, jak chociażby temperatury.

W metrologii korzysta się z określonych jednostek miar. Laboratoria metrologiczne dokonują pomiarów w określonych dziedzinach, na przykład związanych z medycyną, przemysłem lub elektroniką. Wymogi prawne związane z pomiarami są regulowane przez Międzynarodowy Komitet Miar, a Polsce zajmuje się tym Główny Urząd Miar. Laboratorium metrologii odpowiada za wykonanie i dokładność pomiarów, prawidłową analizę otrzymanych wyników, kalibrację przyrządów pomiarowych.

Jakiego sprzętu używa się w metrologii?

Do badań metrologicznych nie wystarczą oczywiście standardowe przyrządy. W laboratorium Predom do pomiarów wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt wysokiej klasy, przeznaczony do profesjonalnego wzorcowania, zapewniający spójność pomiarową z wzorcami.

Dlaczego warto przeprowadzać badania metrologiczne?

Przyrządy pomiarowe są funkcjonalne jedynie w sytuacji, gdy rzeczywiście wskazują bardzo dokładne wyniki. To szczególnie ważne w inżynierii precyzyjnej, gdzie nawet niewielkie odstępstwa od normy powodują poważne problemy. Urządzenia pomiarowe z czasem tracą swoją dokładność, dlatego niezbędne jest ich regularne wzorcowanie. Miernik, który został poddany wzorcowaniu, przyczynia się do utrzymania wysokiej jakości wyrobów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *