Płytki pcb to temat bliski sercu każdemu elektronikowi. Płytki drukowane są obecnie dostępne we wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, stanowiąc ich punkt centralny i mający kluczowy wpływ na ich działanie.
Elektronika jest to dziedzina nauki, która zajmuje się równie wytwarzaniem, jak i przetwarzaniem sygnałów, które przyjmują postać prądów, napięć oraz pól magnetycznych. Urządzenia powstałe na podstawie układów elektronicznych, są wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach życia, spotkamy je zarówno w sprzętach gospodarstwa domowego, jak i w usługach kolejowych, czy medycznych.
Spis treści
Awarie sprzętu elektronicznego
Do najczęściej spotykanych przyczyn usterek domowego sprzętu elektronicznego zaliczamy zwarcia. Tego typu uszkodzenia są ciężkie do uniknięcia, skomplikowane jest również uzyskanie naprawy od producenta sprzętu. Często zdarza się, że sprzęt możemy uratować samodzielnie, dokonawszy wymiany płytki PCB. Częstą przyczyną awarii sprzętu, jest jego zalanie. W tej sytuacji mokre elementy można wymienić, jednak trzeba mieć świadomość, że większość awarii związana jest z czynnikiem ludzkim i złym użytkowaniem sprzętu, co sprawia, że naprawa sprzętu w ramach reklamacji nie jest możliwa.
Co zrobić z zepsutą płytką PCB?
Zepsutej płytki drukowanej nie należy wyrzucać do standardowego kosza na śmieci. Płytki zaliczane są do elektro- śmieci, czyli postępujemy z nimi jak ze zużytym sprzętem elektronicznym, czyli oddając do dedykowanej sortowni śmieci. Chcąc żyć w duchu less waste przed oddaniem do sortowni, powinniśmy spróbować dokonać próby naprawy płytki obwodowej samodzielnie lub też oddając ją do punktu napraw.
Jak płytka PCB wpływa na funkcjonowanie sprzętu elektronicznego?
Płytki PCB są to inaczej podzespoły, których zadaniem jest przewodzenie impulsów elektronicznych. Są one obecne w każdym sprzęcie napędzanym energią elektryczną. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie i znajdziemy je zarówno w sprzętach użytku domowego, jak i tych wykorzystywanych w przemyśle. Płytki drukowane są istotnym elementem prawidłowej pracy urządzenia, dlatego ich uszkodzenia są przyczyną awarii całego sprzętu. Zalanie, zwarcie lub oderwanie istotnego elementu należą do najczęstszych przyczyn uszkodzenia płytki, jak i urządzenia elektronicznego. Zdarza się, że przyczyną awarii może okazać się nawet kurz, który osiadł na płytce PCB. To, co pozytywne to fakt, że płytka drukowana, jest stosunkowo tanim podzespołem, którego koszt naprawy nie wymaga wysokich funduszy. Niestety zwykle uszkodzenie PCB to tylko część usterki i może się okazać konieczna wymiana większej liczby elementów, co sprawia, że koszty naprawy automatycznie wzrosną. Naprawa może się okazać również problematyczna w przypadku starszych sprzętów AGD, gdy ich produkcja została już zakończona, ponieważ znalezienie części zamiennych do urządzenia może okazać się utrudnione. Pewne jest natomiast, że płytka PCB stanowi istotny element umożliwiający funkcjonowanie sprzętu domowego, dlatego w przypadku jego awarii upewnij się co do stanu płytki obwodowej.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…