Płytki pcb to temat bliski sercu każdemu elektronikowi. Płytki drukowane są obecnie dostępne we wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, stanowiąc ich punkt centralny i mający kluczowy wpływ na ich działanie.
Elektronika jest to dziedzina nauki, która zajmuje się równie wytwarzaniem, jak i przetwarzaniem sygnałów, które przyjmują postać prądów, napięć oraz pól magnetycznych. Urządzenia powstałe na podstawie układów elektronicznych, są wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach życia, spotkamy je zarówno w sprzętach gospodarstwa domowego, jak i w usługach kolejowych, czy medycznych.
Spis treści
Awarie sprzętu elektronicznego
Do najczęściej spotykanych przyczyn usterek domowego sprzętu elektronicznego zaliczamy zwarcia. Tego typu uszkodzenia są ciężkie do uniknięcia, skomplikowane jest również uzyskanie naprawy od producenta sprzętu. Często zdarza się, że sprzęt możemy uratować samodzielnie, dokonawszy wymiany płytki PCB. Częstą przyczyną awarii sprzętu, jest jego zalanie. W tej sytuacji mokre elementy można wymienić, jednak trzeba mieć świadomość, że większość awarii związana jest z czynnikiem ludzkim i złym użytkowaniem sprzętu, co sprawia, że naprawa sprzętu w ramach reklamacji nie jest możliwa.
Co zrobić z zepsutą płytką PCB?
Zepsutej płytki drukowanej nie należy wyrzucać do standardowego kosza na śmieci. Płytki zaliczane są do elektro- śmieci, czyli postępujemy z nimi jak ze zużytym sprzętem elektronicznym, czyli oddając do dedykowanej sortowni śmieci. Chcąc żyć w duchu less waste przed oddaniem do sortowni, powinniśmy spróbować dokonać próby naprawy płytki obwodowej samodzielnie lub też oddając ją do punktu napraw.
Jak płytka PCB wpływa na funkcjonowanie sprzętu elektronicznego?
Płytki PCB są to inaczej podzespoły, których zadaniem jest przewodzenie impulsów elektronicznych. Są one obecne w każdym sprzęcie napędzanym energią elektryczną. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie i znajdziemy je zarówno w sprzętach użytku domowego, jak i tych wykorzystywanych w przemyśle. Płytki drukowane są istotnym elementem prawidłowej pracy urządzenia, dlatego ich uszkodzenia są przyczyną awarii całego sprzętu. Zalanie, zwarcie lub oderwanie istotnego elementu należą do najczęstszych przyczyn uszkodzenia płytki, jak i urządzenia elektronicznego. Zdarza się, że przyczyną awarii może okazać się nawet kurz, który osiadł na płytce PCB. To, co pozytywne to fakt, że płytka drukowana, jest stosunkowo tanim podzespołem, którego koszt naprawy nie wymaga wysokich funduszy. Niestety zwykle uszkodzenie PCB to tylko część usterki i może się okazać konieczna wymiana większej liczby elementów, co sprawia, że koszty naprawy automatycznie wzrosną. Naprawa może się okazać również problematyczna w przypadku starszych sprzętów AGD, gdy ich produkcja została już zakończona, ponieważ znalezienie części zamiennych do urządzenia może okazać się utrudnione. Pewne jest natomiast, że płytka PCB stanowi istotny element umożliwiający funkcjonowanie sprzętu domowego, dlatego w przypadku jego awarii upewnij się co do stanu płytki obwodowej.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…