Popularne

Artykuł

Sprzęt

HDD czy SSD? Praktyczny przewodnik

HDD czy SSD? Praktyczny przewodnik

Wybierając dysk twardy do komputera, musisz zdecydować się na wersję HDD lub SSD. Oba warianty podzespołów posiadają odrębną specyfikację i różnią się właściwościami. Dlatego przygotowaliśmy prosty przewodnik dokładnie wyjaśniający to zagadnienie.

Dysk SSD czy HDD? Podstawowe różnice

Wybierając dysk SSD lub HDD należy pamiętać, czym poszczególne podzespoły różnią się od siebie. Przede wszystkim te pierwsze działają znacznie szybciej – pozwalają sprawniej przesyłać i odbierać dane, co upłynnia transfer plików. Natomiast dyski twarde należą do nieco wolniejszych, jednak są znacznie tańsze. Dzieje się tak ze względu na to, jak zaprojektowane są poszczególne podzespoły. Modele SSD wykorzystują technologię pamięci nieulotnej, czyli NAND flash i nie potrzebują zasilania do przechowywania danych. Natomiast wersje HDD charakteryzują się obracającymi się talerzami magnetycznymi. Choć to skuteczne rozwiązanie, jest narażone na uszkodzenia, na przykład podczas silnych wstrząsów. Z tego względu bardzo często dyski przenośne mają charakter SSD, a te montowane w jednostkach stacjonarnych HDD. Nie jest to jednak regułą. Nowoczesne laptopy oraz komputery bardzo często posiadają komponenty typu SSD, aby zapewnić bardzo szybkie działanie w każdej sytuacji.

Jaki dysk SSD czy HDD?

Osoby samodzielnie tworzące zestaw komputery niejednokrotnie zastanawiają się, jaki dysk wybrać, HDD czy SSD. Na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli Twój budżet jest duży, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie inwestycja w model SSD, który zapewni wydajność i bezpieczeństwo. Jeżeli jednak potrzebujesz naprawdę dużej pojemności, a jednocześnie nie chcesz wydawać zbyt wiele, w centrum Twojego zainteresowania powinien znaleźć się komponent o charakterze HDD. Oba rodzaje podzespołów doskonale sprawdzają się w jednostkach stacjonarnych, laptopach oraz serwerach. Jaki konkretnie dysk SSD lub HDD wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na pojemność. Absolutną podstawą są warianty obsługujące 128 GB oraz 256 GB pamięci. Osoby nieco bardziej wymagające zastanawiające się nad tym co wybrać, HDD czy SSD powinny wiedzieć, że w przypadku pojemności 1TB cena za szybszy dysk znacznie wzrasta. Fakt ten jest wynikiem technologii wykorzystywanej do produkcji dysków SSD.

Dysk SSD czy HDD do laptopa?

Myśląc o tym, jaki dysk, SSD czy HDD, pamiętaj, że w przypadku laptopów oba te komponenty sprawdzą się bardzo dobrze. Do ciekawych rozwiązań należy także układ hybrydowy, łączący te podzespoły. Wiele osób decyduje się na zakup niewielkiego dysku SSD, na którym będą umieszczone pliki systemowe. Takie rozwiązanie znacznie upłynnia rozruch komputera oraz wspiera działanie podstawowych procesów. Natomiast dane w postaci aplikacji, zdjęć, czy filmów umieszcza się na podzespoły talerzowe. Dyski SSD i HDD do laptopa znajdziesz w sklepie internetowym https://www.esus-it.pl/. Oferta obejmuje tylko i wyłącznie produkty od renomowanych marek. Komponenty są więc niezawodne i pasują do wielu nowoczesnych i starszych komputerów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *