Stosowane coraz częściej drukarki niskobudżetowe 3D do swojego działania często wykorzystują technologię FDM. Kluczową kwestią jest tu odpowiedni wybór filamentu. Do wyboru mamy ABS i PLA, czyli idealne tworzywa do wydruków. Wiele osób zastanawia się filament ABS czy PLA? Podpowiadamy czym się różnią oraz który warto wybrać.
Filament ABS i PLA – podstawowe różnice
Wśród filamentów wykorzystywanych w druku 3D wykorzystuje się często dwa popularne tworzywa sztuczne. To:
- filament ABS;
- filament PLA.
To jedne z najpopularniejszych tworzyw stosowanych w drukach 3D. Pierwszy z nich to akrylonitrylo-butadieno-styren. Powstaje w czasie produkcji ropy naftowej, natomiast drugi to polilaktyd, który powstaje ze składników naturalnych np. trzciny cukrowej czy skrobii kukurydzianej, dzięki czemu jest ekologiczny i biodegradowalny. PLA wykorzystuje się najczęściej do celów medycznych, a wszystko przez wzgląd na jego właściwości. ABS może znaleźć we wnętrzach aut i sprzętach AGD. Warto wiedzieć, że oba komponenty różnią się między sobą wyglądem, szczególnie jeśli chodzi o wyrazistość. Dodatkowo podczas druku ABS wydziela zapach (powinno się używać go w wentylowanych pomieszczeniach), natomiast PLA jest praktycznie niewyczuwalny.
Wygląd ABS i PLA
Zastanawiając się co wybrać filamenty ABS czy PLA, należy wiedzieć, że oba tworzywa nazywane są termoplastami. W praktyce oznacza to, że posiadają zdolność to zmiękczania się pod wpływem temperatury. Dzięki czemu możliwe jest ich formowanie. Kiedy rozpoczynają stygnąć, wracają do swojego stanu i właściwości. Dzięki czemu są idealnym tworzywem do drukarek 3D. ABS to filament, który wyróżnia się matową powierzchnią i elastycznością, dlatego jest niezwykle trudny do zniszczenia poprzez złamanie. Z kolei filament PLA wyróżnia się gładką i błyszczącą powierzchnią oraz mniejszą odpornością na złamania. Ze względu na mniejszy skurcz termiczny, może być wykorzystywany do druku dokładnych elementów o różnych gabarytach. ABS najczęściej stosuje się w druku technicznym, a wszystko przez wzgląd na ogromną wytrzymałość.
Gdzie stosuje się ABS i PLA?
ABS ze względu na swoje właściwości stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zyskanie dużej trwałości. W końcu jest to tworzywo odporne na złamania, uszkodzenia mechaniczne i wysokie oraz niskie temperatury. Niestety jego termokurczliwość może być problematyczna w drukowaniu. Warto wiedzieć, że ABS rozpuszcza się w acetonie, w przeciwieństwie do PLA. Świetnie sprawdza się w tworzeniu ruchomych części. PLA to tworzywo chętnie wybierane do tworzenia wydruków prototypów czy elementów wystawowych. Pozwala na wydruki świetnej jakości, nawet w dużych rozmiarach. Niestety wysokie temperatury mogą zwiększać ryzyko uszkodzeń stworzonych materiałów. Dlatego stosowanie go powinno odbywać się wtedy, kiedy mamy pewność, że PLA nie będzie narażone na działanie gorąca czy dotkliwego promieniowania UV. Ogromną zaletą PLA jest możliwość nazywania go zielonym plastikiem.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…