Popularne

Artykuł

Sprzęt

Filament ABS czy PLA? Czym się różnią, który wybrać?

Filament ABS czy PLA? Czym się różnią, który wybrać?

Stosowane coraz częściej drukarki niskobudżetowe 3D do swojego działania często wykorzystują technologię FDM. Kluczową kwestią jest tu odpowiedni wybór filamentu. Do wyboru mamy ABS i PLA, czyli idealne tworzywa do wydruków. Wiele osób zastanawia się filament ABS czy PLA? Podpowiadamy czym się różnią oraz który warto wybrać.

Filament ABS i PLA – podstawowe różnice

Wśród filamentów wykorzystywanych w druku 3D wykorzystuje się często dwa popularne tworzywa sztuczne. To:

  • filament ABS;
  • filament PLA.

To jedne z najpopularniejszych tworzyw stosowanych w drukach 3D. Pierwszy z nich to akrylonitrylo-butadieno-styren. Powstaje w czasie produkcji ropy naftowej, natomiast drugi to polilaktyd, który powstaje ze składników naturalnych np. trzciny cukrowej czy skrobii kukurydzianej, dzięki czemu jest ekologiczny i biodegradowalny. PLA wykorzystuje się najczęściej do celów medycznych, a wszystko przez wzgląd na jego właściwości. ABS może znaleźć we wnętrzach aut i sprzętach AGD. Warto wiedzieć, że oba komponenty różnią się między sobą wyglądem, szczególnie jeśli chodzi o wyrazistość. Dodatkowo podczas druku ABS wydziela zapach (powinno się używać go w wentylowanych pomieszczeniach), natomiast PLA jest praktycznie niewyczuwalny.

Wygląd ABS i PLA

Zastanawiając się co wybrać filamenty ABS czy PLA, należy wiedzieć, że oba tworzywa nazywane są termoplastami. W praktyce oznacza to, że posiadają zdolność to zmiękczania się pod wpływem temperatury. Dzięki czemu możliwe jest ich formowanie. Kiedy rozpoczynają stygnąć, wracają do swojego stanu i właściwości. Dzięki czemu są idealnym tworzywem do drukarek 3D. ABS to filament, który wyróżnia się matową powierzchnią i elastycznością, dlatego jest niezwykle trudny do zniszczenia poprzez złamanie. Z kolei filament PLA wyróżnia się gładką i błyszczącą powierzchnią oraz mniejszą odpornością na złamania. Ze względu na mniejszy skurcz termiczny, może być wykorzystywany do druku dokładnych elementów o różnych gabarytach. ABS najczęściej stosuje się w druku technicznym, a wszystko przez wzgląd na ogromną wytrzymałość.

Gdzie stosuje się ABS i PLA?

ABS ze względu na swoje właściwości stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zyskanie dużej trwałości. W końcu jest to tworzywo odporne na złamania, uszkodzenia mechaniczne i wysokie oraz niskie temperatury. Niestety jego termokurczliwość może być problematyczna w drukowaniu. Warto wiedzieć, że ABS rozpuszcza się w acetonie, w przeciwieństwie do PLA. Świetnie sprawdza się w tworzeniu ruchomych części. PLA to tworzywo chętnie wybierane do tworzenia wydruków prototypów czy elementów wystawowych. Pozwala na wydruki świetnej jakości, nawet w dużych rozmiarach. Niestety wysokie temperatury mogą zwiększać ryzyko uszkodzeń stworzonych materiałów. Dlatego stosowanie go powinno odbywać się wtedy, kiedy mamy pewność, że PLA nie będzie narażone na działanie gorąca czy dotkliwego promieniowania UV. Ogromną zaletą PLA jest możliwość nazywania go zielonym plastikiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *