Popularne

Artykuł

Sprzęt

Z jakich podzespołów złożyć komputer gamingowy?

Z jakich podzespołów złożyć komputer gamingowy?

Gry komputerowe to jedne z najbardziej wymagających aplikacji dla dzisiejszych komputerów. Aby móc cieszyć się komfortową rozgrywką okraszoną wysokiej jakości grafiką, należy zadbać o odpowiednio wydajny sprzęt – szczególnie w postaci dobrej karty graficznej oraz odpowiednio dobranej płyty głównej.

W przeciwieństwie do graczy konsolowych, gracze komputerowi mają pełną dowolność w składaniu swojego zestawu z poszczególnych podzespołów. Nie ogranicza ich narzucona przez producenta specyfikacja, dzięki czemu mogą dostosować komputer to potrzeb oraz budżetu. Stosunek mocy do ceny jest szczególnie istotny w przypadku komputerów gamingowych, ponieważ wraz z potrzebną mocą obliczeniową wzrasta cena takiego sprzętu.

Komputer gamingowy – na co zwrócić uwagę?

Podczas składania komputera gamingowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie komponenty jak:

W celu maksymalizacji stosunku mocy do ceny należy przede wszystkim ustalić pewne priorytety. Aby cieszyć się wysokiej jakości grafiką to najważniejszym zakupem okazuje się karta graficzna oraz płyta główna.Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Odpowiedni dobór podzespołów to rzecz kluczowa

Gry komputerowe stają się coraz większe i bardziej skomplikowane. Wraz z tym wzrasta zapotrzebowanie na pamięć RAM, która ma istotny wpływ na płynność działania danego tytułu. W komputerach gamingowych 32 GB RAM powoli, aczkolwiek nieustannie staje się niejako standardem.Oczywiście można grać również na maszynie z 16 GB RAM, jednak trzeba się liczyć z tym, że w ciągu paru lat będzie trzeba powiększyć ten zasób, racji rosnących wymagań gier.

Nie bez znaczenia jest również dysk twardy. Od kilku lat dyski SSD są już na tyle tanie, że stały się obowiązkowym elementem gamingowych zestawów komputerowych. Należy jednak pamiętać, że już dzisiaj gry potrafią ważyć nawet 200 GB. W najbliższych latach z racji startu nowej generacji należy spodziewać się jeszcze większych rozmiarów gier, dlatego zakup 2 TB pamięci SSD może okazać się koniecznością.

Procesor, choć z pozoru nie tak istotny to również ma znaczny wpływ na wydajność zestawu. Należy pamiętać o tym, aby zachować równowagę pomiędzy mocą procesora i karty graficznej. Jeżeli karta będzie posiadała dużo większą moc obliczeniową niż procesor, to ten może nie być w stanie wykorzystać jej pełnego potencjału. Może wtedy dość do sytuacji, że procesor będzie pracował ze 100 % obciążeniem, a karta graficzna zaledwie z 50% obciążeniem.

Karta graficzna i płyta główna

Dlaczego karta graficzna i płyta główna to najważniejsze elementy każdego komputera? Mają wysokie przełożenie na ogólną moc całego zestawu. Jeżeli szukasz karty graficznej, która sprosta najnowszym tytułom to warto poszukać modelu firmy Nvidia, nawet z serii RTX 30. Z kolei jeżeli interesuje Cię odpowiednia płyta główna to koniecznie zerknij na https://komtek24.pl.

Karta graficzna tak naprawdę wręcz definiuje wydajność komputera w grach, natomiast odpowiednio zaawansowana płyta główna jest niezbędna instalacji pozostałych komponentów. Inwestując w słabej jakości płytę główną trudno oczekiwać, że pomieści ona wystarczająco dużo pamięci RAM, lub jej chipset będzie zgodny z najnowszymi procesorami. Adekwatnie, jeżeli karta graficzna będzie zbyt słaba to w najlepszym wypadku najnowsze tytuły będą chodziły w niskich detalach. Dostępny budżet warto podzielić warto równomiernie rozdzielić pomiędzy wszystkie podzespoły, ze szczególnym naciskiem na te dwa wyżej wymienione. To najprostszy sposób na złożenie zestawu, którego współczynnik ceny do jakości będzie zadowalający.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *