Szczególnym rodzajem kabli są kable przeznaczone do sieci teleinformatycznych.
Gdzie wykorzystać skrętkę?
Należy do nich tak zwana skrętka nieekranowana U/UTP. Przykładem jest kabel BiTLAN cat. 5e. Jest to specjalny rodzaj kabla, który przesyła informacje. Zastosowanie znajduje on w sieciach komputerowych wykorzystujących pasmo częstotliwości wynoszące maksymalnie 200 MHz. Mówi o tym klasa skrętki, zgodnie z europejską normą EN 50173. Kabel ten przeznaczony jest do transmisji danych, obrazu TV czy też dźwięku. Maksymalna przepustowość wynosi 1 GB na sekundę. Układany jest on na stałe w sieciach przemysłowych oraz wewnątrz budynków. Przesyłanie danych, do którego używa się skrętki może odbywać się zarówno drogą cyfrową, jak również analogową. W dzisiejszych czasach skrętki najczęściej znajdują zastosowanie w sieciach Ethernet oraz stacjonarnej telefonii.
Środowisko, w którym umieszczamy tego rodzaju kable nie może być narażone na zakłócenia elektromagnetyczne z zewnątrz. Minimalna temperatura układania kabli wynosi minus 10 stopni Celsjusza. Zainstalowane na stałe mogą pracować natomiast w temperaturze od minus 30 do plus 70 stopni Celsjusza. Zakres temperatur, w których skrętki mogą bezpiecznie i skutecznie pracować jest więc dosyć szeroki.
Konstrukcja skrętki
Konstrukcja kabli wykorzystanych do produkcji skrętki składa się z jednej lub kilka par skręconych ze sobą kabli (stąd potocznie nazywa się je właśnie skrętką), co powoduje zwężenie pasma transmisji oraz powoduje eliminację wszelkiego rodzaju zakłóceń elektromagnetycznych oraz przesłuchów, będącymi zakłóceniami wzajemnymi. Materiałem wykorzystanym do ich produkcji jest żyła miedziana, która cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną.
Skrętki mają również odpowiednią odporność środowiskową. Ich budowa zapewnia bowiem ochronę przed rozprzestrzenianiem się płomienia na kablu.
Wymagania wobec kabli U/UTP
Kable U/UTP muszą spełniać oczywiście całą masę wymagań i posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że ich wykonanie i oznaczenie jest zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i użytkowania. Jednym z koniecznych certyfikatów, jakie musi posiadać skrętka jest certyfikat CRP, w którym określone są między innymi odpowiednie wymagania co do właściwości oraz metody badań i oceny kabli. Klasyfikowane są na podstawie normy PN-EN 50575. Innymi wymaganymi certyfikatami są certyfikat Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP) oraz Deklaracji Zgodności (CE). Kable powinny również posiadać kartę katalogową.
Kable U/UTP, czyli skrętki nieekranowane są więc kablami przeznaczonymi do przesyłania informacji w łączach internetowych, telekomunikacyjnych oraz w różnego rodzaju sieciach komputerowych. Bezpieczne przesłanie danych zapewnia odpowiednia konstrukcja, jakiej użyto do tworzenia kabli. Muszą one jednak, podobnie jak wszystkie inne kable dostępne na rynku, spełniać odpowiednie normy i certyfikaty zgodności.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…