Popularne

Artykuł

Technologia

Kable U/UTP – charakterystyka i zastosowanie

Kable U/UTP – charakterystyka i zastosowanie

Szczególnym rodzajem kabli są kable przeznaczone do sieci teleinformatycznych.

Gdzie wykorzystać skrętkę?

Należy do nich tak zwana skrętka nieekranowana U/UTP. Przykładem jest kabel BiTLAN cat. 5e. Jest to specjalny rodzaj kabla, który przesyła informacje. Zastosowanie znajduje on w sieciach komputerowych wykorzystujących pasmo częstotliwości wynoszące maksymalnie 200 MHz. Mówi o tym klasa skrętki, zgodnie z europejską normą EN 50173. Kabel ten przeznaczony jest do transmisji danych, obrazu TV czy też dźwięku. Maksymalna przepustowość wynosi 1 GB na sekundę. Układany jest on na stałe w sieciach przemysłowych oraz wewnątrz budynków. Przesyłanie danych, do którego używa się skrętki może odbywać się zarówno drogą cyfrową, jak również analogową. W dzisiejszych czasach skrętki najczęściej znajdują zastosowanie w sieciach Ethernet oraz stacjonarnej telefonii.

Środowisko, w którym umieszczamy tego rodzaju kable nie może być narażone na zakłócenia elektromagnetyczne z zewnątrz. Minimalna temperatura układania kabli wynosi minus 10 stopni Celsjusza. Zainstalowane na stałe mogą pracować natomiast w temperaturze od minus 30 do plus 70 stopni Celsjusza. Zakres temperatur, w których skrętki mogą bezpiecznie i skutecznie pracować jest więc dosyć szeroki.

Konstrukcja skrętki

Konstrukcja kabli wykorzystanych do produkcji skrętki składa się z jednej lub kilka par skręconych ze sobą kabli (stąd potocznie nazywa się je właśnie skrętką), co powoduje zwężenie pasma transmisji oraz powoduje eliminację wszelkiego rodzaju zakłóceń elektromagnetycznych oraz przesłuchów, będącymi zakłóceniami wzajemnymi. Materiałem wykorzystanym do ich produkcji jest żyła miedziana, która cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną.
Skrętki mają również odpowiednią odporność środowiskową. Ich budowa zapewnia bowiem ochronę przed rozprzestrzenianiem się płomienia na kablu.

Wymagania wobec kabli U/UTP

Kable U/UTP muszą spełniać oczywiście całą masę wymagań i posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że ich wykonanie i oznaczenie jest zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i użytkowania. Jednym z koniecznych certyfikatów, jakie musi posiadać skrętka jest certyfikat CRP, w którym określone są między innymi odpowiednie wymagania co do właściwości oraz metody badań i oceny kabli. Klasyfikowane są na podstawie normy PN-EN 50575. Innymi wymaganymi certyfikatami są certyfikat Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP) oraz Deklaracji Zgodności (CE). Kable powinny również posiadać kartę katalogową.

Kable U/UTP, czyli skrętki nieekranowane są więc kablami przeznaczonymi do przesyłania informacji w łączach internetowych, telekomunikacyjnych oraz w różnego rodzaju sieciach komputerowych. Bezpieczne przesłanie danych zapewnia odpowiednia konstrukcja, jakiej użyto do tworzenia kabli. Muszą one jednak, podobnie jak wszystkie inne kable dostępne na rynku, spełniać odpowiednie normy i certyfikaty zgodności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *