Szczególnym rodzajem kabli są kable przeznaczone do sieci teleinformatycznych.
Gdzie wykorzystać skrętkę?
Należy do nich tak zwana skrętka nieekranowana U/UTP. Przykładem jest kabel BiTLAN cat. 5e. Jest to specjalny rodzaj kabla, który przesyła informacje. Zastosowanie znajduje on w sieciach komputerowych wykorzystujących pasmo częstotliwości wynoszące maksymalnie 200 MHz. Mówi o tym klasa skrętki, zgodnie z europejską normą EN 50173. Kabel ten przeznaczony jest do transmisji danych, obrazu TV czy też dźwięku. Maksymalna przepustowość wynosi 1 GB na sekundę. Układany jest on na stałe w sieciach przemysłowych oraz wewnątrz budynków. Przesyłanie danych, do którego używa się skrętki może odbywać się zarówno drogą cyfrową, jak również analogową. W dzisiejszych czasach skrętki najczęściej znajdują zastosowanie w sieciach Ethernet oraz stacjonarnej telefonii.
Środowisko, w którym umieszczamy tego rodzaju kable nie może być narażone na zakłócenia elektromagnetyczne z zewnątrz. Minimalna temperatura układania kabli wynosi minus 10 stopni Celsjusza. Zainstalowane na stałe mogą pracować natomiast w temperaturze od minus 30 do plus 70 stopni Celsjusza. Zakres temperatur, w których skrętki mogą bezpiecznie i skutecznie pracować jest więc dosyć szeroki.
Konstrukcja skrętki
Konstrukcja kabli wykorzystanych do produkcji skrętki składa się z jednej lub kilka par skręconych ze sobą kabli (stąd potocznie nazywa się je właśnie skrętką), co powoduje zwężenie pasma transmisji oraz powoduje eliminację wszelkiego rodzaju zakłóceń elektromagnetycznych oraz przesłuchów, będącymi zakłóceniami wzajemnymi. Materiałem wykorzystanym do ich produkcji jest żyła miedziana, która cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną.
Skrętki mają również odpowiednią odporność środowiskową. Ich budowa zapewnia bowiem ochronę przed rozprzestrzenianiem się płomienia na kablu.
Wymagania wobec kabli U/UTP
Kable U/UTP muszą spełniać oczywiście całą masę wymagań i posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że ich wykonanie i oznaczenie jest zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i użytkowania. Jednym z koniecznych certyfikatów, jakie musi posiadać skrętka jest certyfikat CRP, w którym określone są między innymi odpowiednie wymagania co do właściwości oraz metody badań i oceny kabli. Klasyfikowane są na podstawie normy PN-EN 50575. Innymi wymaganymi certyfikatami są certyfikat Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP) oraz Deklaracji Zgodności (CE). Kable powinny również posiadać kartę katalogową.
Kable U/UTP, czyli skrętki nieekranowane są więc kablami przeznaczonymi do przesyłania informacji w łączach internetowych, telekomunikacyjnych oraz w różnego rodzaju sieciach komputerowych. Bezpieczne przesłanie danych zapewnia odpowiednia konstrukcja, jakiej użyto do tworzenia kabli. Muszą one jednak, podobnie jak wszystkie inne kable dostępne na rynku, spełniać odpowiednie normy i certyfikaty zgodności.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…